MENÜ

Bad Schüssenried Klassenfahrt – Juni 2019

Vom 9.-22.6.2019 haben 20 Schüler aus der 6. und 7. Klasse das Humboldt Institut in Bad Schüssenried besucht. Die Schüler haben nach einem Einstufungstest den Unterricht zwei Wochen lang besucht. Nach dem Unterricht hatten die Schüler viele Aktivitäten wie; Tennis, Schwimmen, Fußball etc. Unsere Schüler hatten die Möglichkeit, andere Schüler aus verschiedenen Ländern kennenzulernen. Dabei hatten sie viel Spaß und Freude.

Bad Schüssenried Gezisi
09-22.6.2019 tarihleri arasında 6 ve 7. sınıflardan 20 öğrencimiz Bad Schüssenried`deki Humboldt enstitüsünü ziyaret etti. Girdikleri seviye belirleme sınavından sonra 2 hafta boyunca derslere katılma şansı elde ettiler. Derslerden sonra tenis, yüzme, fubol vb. aktivitelere katılma fırsatı buldular. Böylece öğrencilerimiz farklı ülkelerden gelen öğrenciler ile karşılaştılar. Humboldt gezimiz cok eğlenceli ve keyifli geçti.

Unser Abenteuerland / „Macera Dünyamız“ Projesi – Haziran 2019

Macera dünya isimli projemizde bol bol doğa ile iç içeydik ve ekip ruhumuzu güçlendiren çeşitli oyunlar ile eğlendik. Her birimiz birer survivor olup, ormanda nasıl yaşanılacağını ve doğayı nasıl koruyacağımızı öğrendik.
Bir günümüzü cam atölyesinde geçirdik. Orada camın çeşitli kullanım şekillerini gördük. Aynı zamanda her öğrenci camdan kendi kolye ucunu tasarlama şansını kazandı ve eserini eve götürdü.
Bahçeşehir gölette piknik eşliğinde bir masal günü gerçekleştirdik. Profesiyonel masal anlatıcısı Havva Viouf bizi masal diyarına götürdü. Çocuklar bu masal diyarının esintilerini ahşap kütüklerinde çeşitli resimlerle görselleştirdiler.
Öğrencilerimiz ile çok keyifli bir zaman geçirdik.

Unser Abenteuerland

In unserem Projekt “Unser Abenteuerland” waren wir viel in der Natur und haben mit verschiedenen Spielen unser Teamgeist gestärkt. Wir waren kleine Survivor im Wald und haben gelernt, wie man im Wald überleben kann und wie man die Natur schützen sollte.
Einen Tag haben wir in einem Glasatelier verbracht. Dort haben wir Einblicke in die verschiedenen Ausdrucksmöglichkeiten dieses Materials gewonnen. Besonders spannend war, dass jedes Kind seinen eigenen Kettenanhänger aus Glas kreieren und als Unikat mit nach Hause nehmen durfte.
Ein Märchentag im Gölet von der professionellen Märchenerzählerin Havva Viouf hat uns in eine andere Welt verzaubert.  Sie hat uns in ihren Bann gezogen und die Kinder durften die Geschichte auf ihre Rohholzscheiben bildlich dargestellt.
Unsere Projektkinder und wir hatten viel Spaß.

Duisburg Klassenfahrt – Juni 2019

Eine Projektwoche, 22 Koffer, 19 Kinder, 3 Lehrerinnen und eine Klassenfahrt nach Duisburg (NRW).

In der Zeit vom 09.-16. Juni 2019 sind wir mit SchülernInnen der 5. Klasse nach Duisburg geflogen. Unsere Fahrt bot den Schülern ein gut durchmischtes, aber volles Programm; eine Kombination aus Kultur, Bildung, Sport und Spaß gab den SchülernInnen innerhalb dieser Woche nicht nur sprachlich, sondern auch sozio-kulturell und individuell die Möglichkeit sich zu entfalten.

Mit viel Spaß tobten die SchülerInnen auf verschiedenen Erlebnisparks, im Aqua Park, in der Trampolinhalle und auf dem Kinderkulturfestival, knüpften dort neue Kontakte zu Gleichaltrigen und lernten ihren Körper (motorisch) besser kennen. Ängste wurden beiseitegelegt, gegenseitig sprach man sich Mut zu und unterstütze sich.

Der Besuch im Duisburger Zoo war ein prägendes Erlebnis für die Kinder. Selbstständig durften sie den Zoo und die dort lebenden Tiere erkunden. Insbesondere die Show im Delfinarium war ein Highlight, da die SchülerInnen die Delfine hautnah erleben durften.

Die Fahrt nach Köln war für uns besonders wichtig. Endlich konnten SchülerInnen Gelerntes und nur bildlich Bekanntes in der Realität erleben. Der Transfer des Gelernten aus dem Klassenzimmer in das Leben zeigte den SchülerInnen das Lernen und Inhalte nicht nur punktuell sind. Mit einer Hafenrundfahrt erhielten wir einen Gesamteindruck von Köln. Die Hohenzoller-Brücke, der Kölner Dom, der Vorplatz des Doms mit seinen künstlerischen Eindrücken und deine kurze Shopping-Tour durch die Innenstadt gestalteten den Tag der SchülerInnen.

Kultur, Sport, Spaß; diese Punkte hatten einen großen Stellenwert bei dieser Klassenfahrt, aber auch war es uns wichtig, dass unsere SchülerInnen den Schulalltag in Deutschland erleben. Daher nahmen sie drei Tage lang am Regelunterricht der 5. und 6. Klasse der Gesamtschule Mitte in Duisburg teil. Unsere SchülerInnen wurden von den LehrernInnen und den SchülernInnen sehr herzlich begrüßt. Bereits am ersten Tag wurden neue Freundschaften geknüpft, Handynummern ausgetauscht, über Inhalte, Gemeinsamkeiten und Unterschiede gesprochen.

Abschließend kann man sagen, dass die Fahrt nach Duisburg eine prägende und spannende Erfahrung für unsere SchülerInnen war.

Dusiburg Gezisi

5.sınıflarımızla 09-16 Haziran arası 22 bavul 19 öğrenci ve 3 öğretmen ile Duisburg’a yola koyulduk. Gezimiz öğrencilerimize kültür, eğitim, spor ve eğlenceyle harmanlanmış dolu bir program sundu ve onlara sadece dilsel değil aynı zamanda sosyo-kültürel ve bireysel olarak da gelişme fırsatı sundu. Gezimizde çeşitli macera parklarına, su parkına, trambolin parkuruna ve çocuk Kültür Festivaline giderek eğlenceli zamanlar geçirdik. Oradaki akranlarıyla bolca sohbet etme fırsatı yakaladılar. Duisburg hayvanat bahçesinde öğretmenlerinden bağımsız olarak keşfe çıkmak onlar için eşsiz bir deneyimdi. Özellikle Dolphinarium’daki gösteride yunusları yakından deneyimlemelerine izin verildi. Günübirlik Köln gezimizde ise katıldığımız gemi turuyla Köln’e dair genel bir izlenim edinebildik. Hohenzoller köprüsü, Köln Katedrali ve şehir merkezi turumuzla bu gezimizi taçlandırdık.

Öğrencilerimizin Almanya’daki günlük okul yaşamını görmesi de bizim için çok önemliydi. Bu nedenle 3 gün boyunca Gesamtschule Mitte Duisburg okulunda 5 ve 6.sınıfların derslerine konuk oldular. Öğrencilerimiz oradaki öğretmenler ve öğrenciler tarafından çok sıcak bir şekilde karşılandılar ve ilk günden itibaren yeni arkadaşlıklar kurdular. Duisburg gezimizin öğrencilerimiz için eğlenceli ve eğitici bir deneyim oldu.

 

Unterwasserwelt / Sualtı Projesi – Haziran 2019

1 ve 2. sınıftan oluşan harika bir grubuz.
Hepimiz hayvanlarla ilgileniyoruz. Bu defa su altında yaşayan hayvanlar hakkında bilgi toplamak istiyoruz.
Alman çocuk dergisi “Geolino” ve iPad yardımıyla araştırma yapıyoruz.
İstanbul Akvaryumda hayvanları yakından seyredebiliyoruz. Zanat Seramik Atölyesinde, Seval Hanım ile kilden deniz canlıları yapıyoruz. Resim çiziyoruz, yazıyoruz. Afiş ve kitapçık hazırlıyoruz, not alıyoruz ve çevre organizasyonu Deniz Temiz Turmepa’yı ziyaret ediyoruz. “Denize çöp atmayın!”, onun yerine kumaş çantaları kullanın! Plastik pipetlere “Hayır, teşekkürler!” deyin ve suyu plastik şişe yerine termoslara doldurun!
Yeşilyurt Spor Kulübünde ve Koç Topluluğu Spor Kulübünde yemekler harika! Çok eğlendik.

Unterwasserwelt

Wir sind eine tolle Gruppe von Kindern aus den 1. und 2. Klassen.
Wir interessieren uns alle für Tiere und diesmal wollen wir so viel wie möglich über Tiere am und unter dem Wasser lernen.
Wir informieren uns mit Hilfe der deutschen Kinderzeitschrift “Geolino” und mit Hilfe des Internets über I-Pads.
Im Istanbul Aquarium sehen wir die Tiere ganz nah, wir formen sie aus Ton im Zanat Seramik Atölye mit Seval Hanim, wir malen, schreiben und gestalten Plakate, kleine Heftchen, machen uns Notizen und besuchen die Umweltorganisation “Deniz Temiz Turmepa”. “Werft keinen Müll in die Meere!”, benutzt lieber Stofftaschen und sagt “Nein danke!” zu Plastikstrohhalmen. Statt Wasser in Plastikflaschen lieber in Thermosflaschen.
Im Yeşilyurt Sportclub und im Koç Topluluğu Sportclub schmeckt uns das Essen richtig gut. Es hat uns viel Spaß gemacht.

Junior Makerlar İş Başında Projesi – Haziran 2019

Okulumuzda her yıl geleneksel olarak yapılan proje haftası kapsamında öğretmenlerimiz Lamia Aktaş ve İsmail Serdar ile birlikte Junior Maker Projesini yürüttük. Proje kapsamında gezilere katıldık, faaliyetler yaptık, kendi robotlarımızı ve oyunlarımızı hazırladık.

Stemist Atölyesi’ne giderek Mars hakkında bilgi alıp, Roverları kullandık. Ayrıca lazerle kesilerek parçalara ayrılmış maket roketler yaptık. Mars’a benzeyen ortamda bitki ekerek Mars toprağında nasıl bitki yetiştirilebileceği hakkında fikir yürüttük. Bu atölyede hem Mars hakkında bilgi aldık hem de çok eğlendik.

İstanbul Modern Müzesi’nde “Robotlar Sanat Yapar mı?” isimli etkinliğe katıldık. Burada robotlarla resim çizdik, şarkı yaptık, yazı yazdık, hayal ettik ve tasarladık. Robotların da sanat yapabileceğini öğrendik.

Okulumuzda ise DrawYourGame ile kendi oyunumuzu çizip, oynadık. Kendi yarışan arabalarımızı ve örümcek robotlarımızı yaptık. Minecraft’ta kendi köyümüzü tasarlayıp ekip çalışması yaptık. Stemist Atölyesi’nden aldığımızı evleri monte ederek boyadık.

Proje haftasının son gününde ürünlerimizi sergiledik, ailemize sunum yaptık. Çok eğlenceli geçen bir proje haftasını gururla tamamladık.

Macera Peşinde Projesi – Haziran 2019

Tüm yıl kapalı ortamlarda eğitim alan öğrencilerimiz bu projede; açık havada bol oksijen ve birbirinden keyifli aktivitelerle farkına varamadıkları yanlarını keşfetme fırsatı buldular. Hedefe giden yolda sınırlarını zorladılar. Bol adrenalin ve eğlence dolu geçen projemizde doğa ve hayvan sevgisinin önemine vurgu yapılarak keyifli bir hafta geçirilmiştir.

Her Yerde Spor Projesi – Haziran 2019

Spor yapmak, çocuğun fiziksel gelişimini sağladığı gibi psikolojik ve sosyal gelişimine de büyük ölçüde katkıda bulunur. Projemizde öğrencilerimizin okul ortamı dışında da gezerek ve eğlenerek farklı spor branşlarını tanımalarını amaçladık. Öğrencilerimiz buz pateni, kayak, doğada parkur etkinlikleri, binicilik ve Kidzania’da keyifli vakit geçirerek unutamayacakları bir hafta yaşadılar. Bu etkinlikler sayesinde yardımlaşma, organize olabilme, iş birliği, karar verme, seçim yapma gibi becerilerini de geliştirdiler.

Üreten Çocuklar Projesi – Haziran 2019

Üreten çocuklar, deyince aklınıza neler geliyor? Bizde bu sorudan yola çıkarak öğrencilerimiz ile unutulmaz bir hafta yaşadık. Lezzetli çikolatalar ürettiğimiz çikolata atölyesinden başlayarak, dedelerimizin ninelerimizin oynadığı oyuncakları el emeğimizle hazırladık. İlklerin sembolü, El-Cezeri’yi tanıyarak, üretimin önemine bir kez daha tanıklık ettik. Sanatsal ifade için mükemmel bir malzeme olan camdan eserler meydana getirdik. Leziz yemek molalarının eşlik ettiği atölyelerimizde görülmeye değer eserler yarattık. Bu keyifli deneyimleri, karne günü aileleri ile paylaşan öğrencilerimiz, yüzlerinde gülümseme, ellerinde ise hatıraları ile evlerine döndüler.

Deutsch in Kunst / Sanatta Almanca Projesi – Haziran 2019

Aliza Kids Corner Kitabevi işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz, Sanatta Almanca/ Deutsch In Kunst projemizde her etkinlik bir hikaye ile bağlandı. Böylece çocuklar dinleme becerilerinin yanında hikaye, drama ve sanat arasında köprü kurdular.Düşünme becerilerini ve yaratıcılıklarını ortaya koydukları;  Aç Tırtıl Almanca Yaratıcı Drama tekniği ile okuma, hikayeden seçilen karakter ile Stringart Sanat Uygulaması, Picasso ile tanışma ve Picasso Yüzleri Maske Yapımı,

İplerle Mandala Çalışması, Tel ve Çamur ile Heykel Tasarımı, Ebru Atölyesi, Almaca İnteraktif Hikaye Okuma ve Kendi Hikayeni Papirüs’e ugulama teknikleri ile kendi sanat eserlerini tasarladıkları eğlenerek öğrendikleri bir hafta geçirdik.

Genç Kaşifler Projesi – Haziran 2019

ALKEV Özel Ortaokulu; 10-14 Haziran tarihlerinde proje haftası kapsamında Fen Bilimleri-Matematik bölümleri olarak Genç Kaşifler Projesini gerçekleştirdik.15 kişiden oluşan 5-6 ve 7.sınıf seviyelerindeki öğrencilerimizle her gün farklı bir etkinlik planlayarak haftayı verimli bir şekilde geçirdik. Öğrencilerimiz, Cezeri Müzesi’nde geçmişten günümüze tasarlanan makinelerin çalışma prensiplerini öğrendiler. Miniskop Bilim Atölyesi’nde maddenin hal değişimlerini deneyler yaparak gözlemleme fırsatı buldular. Doğa atölyesinde canlıların yaşam döngülerini incelediler. Yeşil Nesil Aktivite Parkında doğa yürüyüşü yaparak doğada hayatta kalma şartlarını deneyimleme fırsatı buldular.K9 at çiftliğinde ise eğitime alınan köpeklerin nasıl eğitildiklerini gözlemledikten sonra ata binme tecrübesi yaşadılar. Son gün de tüm haftanın özetini, hafta boyunca yaşadıkları deneyimleri diğer arkadaşlarına sunum yaparak paylaştılar.

İstanbul Seyyahları Projesi – Haziran 2019

Proje Haftası dâhilinde; ‘’Çok gezen de çok bilir.’’ sloganıyla yola çıkan ALKEV Özel Ortaokulu 5,6 ve 7. Sınıf öğrencilerinden oluşan seyyahlar 10-11-12 Haziran tarihlerinde İstanbul’da eşsiz tarihi, mimari ve gastronomi deneyimi yaşadılar.

Sosyal Bilgiler ve Türkçe zümreleri iş birliği ile gerçekleşen gezimizde, tur rehberleri eşliğinde Topkapı Sarayı’ndan Yerebatan Sarnıcı’na; Haliç’ten Pierre Loti’ye; Deniz Müzesi’nden Dolmabahçe Sarayı’na kadar İstanbul’un daha birçok incisini keşfettik, bölgenin lezzetlerinden tadıp eğlendik. Öğrencilerimiz deneyimlerini karne günü, sunumları eşliğiyle bizlerle paylaştı.

Dedektif Makerlar Projesi – Haziran 2019

Hafta boyunca “maker” kavramının anlamını uygulamalı olarak öğrenen öğrencilerimiz eğlenceli Tinkercad uygulaması ile online mancınık, kar tanesi, anahtarlık tasarımları yaptılar. Ardından tasarladıkları bu ürünleri 3D yazıcıda bastırdılar. Ortaya çıkan mancınıklarla eğlenceli vakitler geçirdiler. İstanbul Modern Sanat Müzesi gezimiz ile “ Robotlar sanat yapar mı?” sorusuna yanıt aradık. Maker atölyesinde her öğrenci kendi ressam robotunu büyük bir emek ile tasarlayarak, robotlarında resim yapabileceğini kanıtlamış oldular. Ahşap kesme makinası ile hayallerindeki pek çok tasarıma hayat veren öğrencilerimiz “Mors Kod” etkinliğinde mors cihazlarının kurulumunu yaparak ürettikleri Mors Kodları ile hem şifreli haberleşmeyi öğrendiler hem de doyasıya eğlendiler. Sunum günü aileleri ile bir araya gelen öğrenciler ortaya koyduğu ürünleri paylaşarak unutulmaz bir güne imza attılar.

2019 Lise Ön Kayıt Başvuru bilgileri için tıklayın Kayıt Başvuru Formu için tıklayın