MENÜ

Birinci Dönem Biterken – Ocak 2020

Tatlı bir mola…

Büyük heyecanla başladığımız 2019-2020 Eğitim öğretim yılı 17 Ocak 2020 Cuma günü, öğrencilerimizin velilerine sunduğu eğlenceli etkinliklerle ve 1. dönem sertifikalarını almalarıyla sona erdi. ALKEV Özel Anaokulu olarak tüm öğrencilerimize sağlıklı, eğlenceli bir sömestr tatili diliyor, 2. yarıyılını başlamasını heyecanla bekliyoruz.

 

“Münazara Maçlarında Hem Tartıştık Hem Bilgilendik” – Ocak 2020

Münazara; iki karşıt düşüncenin iki grup arasında bir jüri önünde tartışıldığı konuşmalardır. Türkçe Bölümü olarak iletişim ve konuşma becerisini destekleyen ve her yıl düzenlediğimiz münazara yarışmalarını bu yıl da 5, 6 ve 7. sınıf seviyelerinde gerçekleştirdik. Sınıf içi münazara maçları sonucunda isimleri belirlenen öğrenciler kendi sınıf düzeylerinde maçlar gerçekleştirerek topluluk önünde konuşma, sorgulama, tartışma, dinleme, karşıt düşüncelere saygı duyma ve kendi düşüncelerini savunma becerilerini geliştirdiler.

Sınıf düzeylerinde yapılan maçlarda öğrencilerimiz şu konuları tartıştılar:

5.sınıflarda hükûmet kanadı ‘‘Başarıya ulaşmak için çok çalışmak zekâdan daha önemlidir. ’’
6.sınıflarda hükûmet kanadı ‘’İnternet ve sosyal medya insanı sosyalleştirir. ’’
7.sınıflarda hükûmet kanadı ‘‘Robotlar gelecekte öğretmenlerin yerini alacaktır. ’’ tezlerini savunurken muhalefet tarafı da bu tartışmalara karşıt argümanlar üretmeye ve tezlerini çürütmeye çalıştılar.

Oluşturulan argümanlar dinleyicileri heyecanlandırdığı gibi bilgilendirdi.

Münazara etkinliğimiz “Kazanan Takım’’ın ve ‘’En İyi Konuşmacı’’nın belirlenmesi, madalya ve sertifikaların verilmesiyle sona erdi.
Katılan tüm öğrencilerimizi yürekten kutluyoruz.

 

Eko Okul – Evdeki Kaynakları Tasarruflu Kullanma – Ocak 2020

2.sınıflar olarak, Eko Okul eylem planımız kapsamında Hayat Bilgisi dersinde bilgi kartlarımızı hazırladık.
Öncelikle evimizde kullandığımız kaynaklar, kaynakları tasarruflu kullanma, israf etmeme gibi konulara değindik. Bu kavramları örnek olay üzerinde bir ailenin günlük yaşantısından ve sohbetlerinden yola çıkarak somutlaştırdık. Kaynakların sınırsız olmadığı, kaynakların kullanımlarının karşılığında aile bütçesinden bir miktar paranın ayrıldığı, paramızı etkili kullanabilmek için kaynakları doğru kullanmamız gerektiği vurgulandı.
Kavramların doğru bir şekilde anlaşılmasının ardından her öğrenci tarafından “Bilgi Kartı” hazırlandı. Öğrenciler, kendi seçtikleri kaynağın tasarruflu kullanılması için önerilerin ve bilgilerin yer aldığı bir kart hazırlayarak çevrelerindeki bireylerin okuyabilecekleri bir alana astılar. Bu çalışmalarını fotoğrafladılar. Böylece çevrelerinde bir farkındalık oluşturdular.

Aysun Berktay Özmen Yazar Atölyesi – Ocak 2020

Renklerle buluşan öyküleri seven 2.sınıf öğrencilerimiz; özgürlük, doğa sevgisi, arkadaşlık ve en önemlisi de sevginin gücü gibi temaları vurgulayan Bahçıvan Köstebek ve Günebakan Çiçeği kitabının değerli yazarı Aysun Berktay Özmen’i 15.01.2020 Çarşamba günü okulumuzda ağırladı.

Yazarımız, sınıflarımızı sırayla ziyaret ederek çocuklarımızla kitap üzerine sohbet etti. Ayrıca öğrencilerimizin yaptığı rengârenk günebakan çiçekleriyle harika bir kompozisyon oluşturdu. Böylece çocuklarımız yazarımızın ressam yönünü de görmüş oldu.

Öğrencilerimiz, günün sonunda “Kitaplarımda her zaman doğa ve eşsiz hayvanlar olacak.” diyen yazarımızı teşekkürlerini sunarak uğurladılar.

Veli Çocuk Atölyesi “Ahşap Boyama, Heykel ve Sabun Yapımı” – Ocak 2020

Veli çocuk atölyesi, 14 Ocak Salı günü 4. sınıf veli ve öğrencilerimizin katılımı ile gerçekleşti. Atölye katında Teknoloji ve Görsel Sanatlar Bölümü iş birliği ile düzenlediğimiz etkinliğimizde öğrencilerimiz aileleriyle birlikte ahşap boyama, heykel ve sabun yaptılar. İlk olarak laser box makinesinde kesilmiş olan yeni yıl ağaçlarını, ahşap boyama tekniği ile renklendirdiler ve farklı materyaller kullanarak süslediler. Ardından seramik atölyesine geçen velilerimiz kil kullanarak kuş figürü modülasyonu yaptılar, sabun üretmek üzere patateslere şekil vererek form makinesi ile kalıp aldılar. Kalıplara esans, boya ve çiçek yerleştirerek sabunlarını döktüler. Atölye katında çocuklarımızla velilerimiz gün boyu birlikte çalışma fırsatı elde ettiler.

Atölye çalışmasının gerçekleşmesini sağlayan Lamia Aktaş, Hakan Ataş, Evrim Küçükömer, Ezgi Sönmez, Merve Çanakçı Ayvaz ve Birsen Güçlüaydın’a katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

“12. Kim Biliyor?” Bilim Çocuk Bilgi Yarışması – Ocak 2020

Bilim Çocuk dergi içeriklerinden hazırlanmış soruların bulunduğu “Kim Biliyor?” yarışmasıyla öğrencilerimizin bilimsel süreli yayınları takip etmesini alışkanlık haline getirmesini amaçlıyoruz.
Dönem sonları düzenlediğimiz “Kim Biliyor?” bilgi yarışmasında dergileri düzenli ve dikkatli okuyan öğrencilerimiz sınıflarını temsilen yarışmaya katıldılar.
Dergilerini okuyan, yarışmaya katılan ve dereceye giren tüm öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

“12. Kim Biliyor?” Bilim Çocuk Bilgi Yarışması’na katılan gruplarımız ve aldıkları dereceler aşağıda belirtilmiştir.

Sezyum Grubu – Birinci

4A sınıfından Doruk SERT
5B sınıfından Mert OKTUĞ
6C sınıfından Damla Dalya ÇELİKER

Bizmut Grubu – İkinci

4B sınıfından Çınar KARAMAN
5C sınıfından Irmak ÇINAR
6C sınıfından Azra KESKİNEL

Cıva Grubu – Üçüncü

4C sınıfından Beren Zehra SAPAN
5A sınıfından Doruk SAVAŞ
6B sınıfından Mina KAYA

2.Sınıflar Sinema Gezisi – Ocak 2020

2.Sınıf öğrencileri hem dönem sonu aktivitesi hem de topluma açık yerlerde izleme ve dinleme becerilerini geliştirmek amacıyla 14 Ocak 2020 Salı günü sinemaya gittiler. Hayal kurmayı unutmuş olan Umut’un kendisini fantastik bir diyarda bulmasıyla gelişen olayların anlatıldığı “Gamonya” filmini izlediler. Öğrencilerimiz keyifli ve eğlenceli bir gün geçirdiler.

Tarihin Mekânlarında Geçmişe Yolculuk – Ocak 2020

ALKEV Anadolu ve Fen Lisesi 10. sınıf öğrencileri Topkapı Sarayı, Sultan Ahmet Meydanı ve Gülhane Parkını ziyaret ettiler. Okulumuz Tarih Öğretmelerinden Kadir Asar, Coğrafya Öğretmenimiz Cengiz Yıldırım ve Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenimiz Zeynep Çınar eşliğinde, Sultan II. Mehmet’in İstanbul’u fethinden sonra inşa ettirdiği ve üç kıtaya yayılan imparatorluk topraklarının yönetim, adalet, sanat ve eğitim merkezi olan Topkapı Sarayı’nı ziyaret edip, edinmeleri gereken bilgi ve kazanımları gezerek, görerek öğrendiler. Aynı zamanda tarihin en önemli meydanlarından, birçok olayın yaşandığı, Bizans ve Osmanlı dönemlerinden kalma birçok eserinde bulunduğu Sultan Ahmet Meydanı’nı yakından görme ve tanıma fırsatı buldular. Mekânlar üzerinden zamanda yolculuk yapan öğrencilerimiz son olarak da Osmanlı’da yeni bir dönemin başlangıcı olan Tanzimat Fermanı’nın ilan edildiği Gülhane Parkı’nda gezerken ve öğrenirken de keyifli anlar yaşadılar.

Anaokulunda İkinci Masal Anlatıcılığı Atölyesi – Ocak 2020

Binlerce yıllık geleceği günümüze taşıyan Havva M.VİUF ile 14 Ocak 2020 Salı günü “2. MASAL ATÖLYEMİZİ” gerçekleştirdik.
Yine, yeniden bir varmış, bir yokmuş diye başlayan masalların, büyülü yolculuğu, tüm çocuklara farklı ve keyifli duygular hissettirdi.

Kayıt Yenileme Randevu Sistemi Hk.

Sayın Velimiz,
2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı için kayıt yenileme işlemleri başlamıştır. Kayıt yenileme sistemi üzerinden http://kayityenileme.alkev.k12.tr randevu almanızı ve Öğrenci Kayıt Bilgi Formunu doldurmanızı önemle rica ederiz.

Bilgilerinize sunarız.

ALKEV Göbeklitepe Projesi ve Sempozyumu NTV Haber’de – Ocak 2020

ALKEV Göbeklitepe Projesi ekiplerimizin çalışmaları ve Göbeklitepe Sempozyumumuz 13 Ocak 2020 Pazartesi akşamı NTV Haber bülteninde yer aldı.

“Tarihin Sıfır Noktası” ALKEV Göbeklitepe Sempozyumu – Ocak 2020

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerimizin, 2019 Nisan ayından bu yana yürütmekte olduğu ALKEV GÖBEKLİTEPE PROJESİ’nin son basamağı olan ALKEV GÖBEKLİTEPE SEMPOZYUMU, 13 Ocak 2020 Pazartesi günü okulumuzun konferans salonunda seçkin okullardan misafir öğrencilerin ve öğretmenlerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

Sempozyumumuz proje ekibi öğrencilerimizin süreç içerisinde yaptıkları çalışmaları ve ortaya koydukları ürünleri paylaştıkları sunum oturumu ile başladı. Ardından 2. Oturumda öğrencilerimiz ve misafirlerimiz, Alman Arkeoloji Enstitüsü Göbeklitepe Kazı Alanı Koordinatörü Dr. Lee CLARE’in sunumuyla Göbeklitepe kazı alanında yapılan çalışmaları ve son gelişmeleri dinlediler. Öğleden sonra gerçekleştirilen panel oturumumuzda Şanlıurfa Tanıtım A.Ş. Genel Müdürü Sayın Mehmet Uncu, Tarihçi ve Sentosa Tur Rehberi Sayın Celal İbrahim Aydık ve Aktüel Arkeoloji Dergisi Proje Koordinatörü Sayın Tuba Nur Kula’nın Göbeklitepe ve kültürel miraslarımız üzerine yaptıkları paylaşımlarıyla devam etti. Sempozyumumuz, Göbeklitepe Proje ekibi öğrencilerimiz ve danışman öğretmenlerimiz için düzenlenen sertifika töreni ile son buldu.

Bu uzun soluklu projede yer alarak kültürel miraslarımıza sahip çıkma noktasında emek veren, çalışmalar yapan, ürünler ortaya koyan ve bu konuyla ilgili çevrelerinde farkındalık uyandırmayı başaran öğrencilerimizi ve öğretmenlerimizi bir kez daha kutluyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

Kayıt Başvuru Formu için tıklayın 2019 Lise Ön Kayıt Başvuru bilgileri için tıklayın