MENÜ

2.Sınıflar Geometrik Cisimler Çalışması – Mart 2019

2.sınıf öğrencilerimiz Matematik dersi kapsamında öğrendikleri geometrik cisimleri, modelleme çalışmaları yaptılar. Bu eğlenceli çalışmada öğrencilerimiz pek çok geometrik cismi gündelik hayatta gördükleri şekillere uygun olarak modellediler.

30 Mart 2019 1 ve 3.Sınıflar Veli Görüşme Toplantısı

Sayın Velimiz,
30 Mart 2019 (Cumartesi) tarihinde yapılacak olan 1 ve 3.sınıfların 2.dönem veli görüşme toplantısı hakkında aşağıda belirtilen ilgili sınıflarda bilgi alabilirsiniz.

Katılımlarınızı bekler, bilgilerinize rica ederiz.

06 Nisan 2019 2 ve 4.Sınıflar Veli Görüşme Toplantısı

Sayın Velimiz,
06 Nisan 2019 (Cumartesi) tarihinde yapılacak olan 2 ve 4.sınıfların 2.dönem veli görüşme toplantısı hakkında aşağıda belirtilen ilgili sınıflarda bilgi alabilirsiniz.

Katılımlarınızı bekler, bilgilerinize rica ederiz.

25 Mart Pazartesi Paylaşımı “Bir Çocuk Kitabı Tavsiyesi: Hiçbir Şey Yapmama Günü”

Bir Çocuk Kitabı Tavsiyesi: Hiçbir Şey Yapmama Günü

Çocukluğu 1980’lere yayılmış biri olarak çok net bir şekilde söyleyebilirim ki çocukların can sıkıntısı, anne babalar ya da diğer büyükler tarafından çok fazla umursanmazdı. Sıkıntıdan patlasanız da oyun arkadaşlarınızla birbirinize girseniz de seçeneğin fazla olmamasından da kaynaklı olarak verilen cevaplar tekdüze olurdu: “Yapacak bir şey yok”, “Gidin oynayın”, “Oyalanacak bir şey bul kendine.”

Tabii seçeneklerin sınırlı olması nedeniyle hem şimdiki çocuklar kadar can sıkıntısı yaşamıyorduk hem de canımız sıkılsa bile beklentilerin karşılanma düzeyi belli bir seviyede olduğu için elimizdeki ile daha fazla süre oyalanmayı başarabiliyorduk sanırım. Günümüz çocuklarında kendi adıma gördüğüm en büyük farklılıklardan biri de bu diye düşünüyorum: Herhangi bir oyuncak/oyun/nesne ile 5-10 dakikadan fazla süre uğraşamama, odaklanamama, bir oyuncaktan ya da nesneden farklı oyunlar ya da oyalanma seçenekleri çıkaramama vs.

Amacım klasik bir “Ah! Nerede o eski çocuklar?”, “Nerede bizim çocukluğumuz?” gibi hayıflanmalara ya da kıyaslamalara girmek ve günümüz çocuklarına atıfta bulunmak değil kesinlikle. Jenerasyon farklılığı, çağın değişmesi ve tüm bunlara bağlı olarak ihtiyaçların farklılaşmasıyla çocukların bize değil, bizim onlara uymamız gerektiği konusunda da çok netim. Bu nedenle, çocuklardaki bu değişimi iyi okumak, iyi yorumlamak ve iyi çözümler bulmak ve onlara ayak uydurmak ya da onları iyi yönlendirmek gerek diye düşünüyorum.

Bu kadar girizgâh yapmama sebep olan kitabın adı ise Aylak Kitap’tan çıkan “Hiçbir Şey Yapmama Günü”.

Kahramanımız olan küçük kız, annesiyle birlikte bir ormanın içinde yer alan kır evine gider. Belli ki annesinin bilgisayarda çalışması için gidilmiş, babasının neden gelmediği ise bilinmiyor. Annesi bilgisayarda çalışırken kahramanımız da can sıkıntısından tableti kendine dost edinir ve yanından hiç ayırmaz. Annesinin uyarılarına da kulak asmaz. Annesinin tableti alıp saklaması da bir sonuç vermez. Kahramanımız alışık olduğu bu saklama oyununu da kolaylıkla sonlandırıp tabletiyle birlikte kendini dışarı atar.

İşte asıl macera da burada başlar. Doğanın içinde, doğanın bileşenlerini bile tabletindeki oyun kahramanlarına benzeterek dolaşırken kahramanımız için korkunç, benim gibi okuyucular içinse muhteşem bir gelişme olur ve tablet göle düşüverir. Tableti derin sulardan kurtaramayacağını anlayan küçük kız, ormandaki salyangozları takip etme kararı alır ve böylece hiç bilmediği bir yolculuğa çıkar. İyi ki de çıkar. Bu vesile ile toprak, mantar, çamur, bitkiler, güneş, yağmur ve daha birçok doğa harikasının farkına varma fırsatı bulur. Daha önce hiç fark etmediği ve şimdi dâhil olmaktan dolayı çok heyecan duyduğu bu dünyada neşe içinde koşar, yuvarlanır, yağmur sularını içer, kuşlarla sohbet eder, yeni böcekler, taşlar, oyunlar keşfeder. Okuyucuyu da kitabın başından itibaren soktuğu hüzünlü ve kasvetli havadan kurtarıp neşeli, hareketli ve doğa sarhoşu bir ruh haline sokar.

Birkaç saat önce canı sıkılmış, bıkkın ve durgun bir kız çocuğu olarak çıktığı kapıdan bambaşka biri olarak geri geldiğinde hâlâ bilgisayar başında olan annesi bile gözüne farklı gözükür. Kitabın bu kısmına kadar kahramanın yaşadığı değişimden, farkındalıktan mutlu olsam da minik kızın annesinde bir değişim olmaması yine bir hüzün havası yaratmıyor değil.

Çocukları sanal âleme, teknolojiye, dijital oyunlara olan düşkünlükleri ile suçlayan yetişkinlerin, kendilerinde herhangi bir farkındalık edinmemeleri de kızın annesi üzerinden basit bir şekilde anlatılıyor. Öyle ki kız bile annesine yaşadığı farkındalığı ve girdiği yeni dünyanın büyüsünü anlatmayı gerekli bulmuyor. Yetişkinlerin kendi dünyaları ile daha fazla meşgul olabilmek için bilinçli ya da bilinçsiz çocukları sürükledikleri dijital hayatlar çok naif bir sadelikle anlatılıyor.

Beatrice Alemagna tarafından yazılan ve Rüzgar Rumi tarafından Türkçeye çevrilen kitabın duyguları çok iyi bir şekilde yansıtmayı başaran çizimleri ise yine yazar Beatrice’e ait. Çocuklara doğanın ne kadar güzel oyunlar, maceralar ve deneyimler barındırdığını anlatabilmek, yetişkinlere ise çocukları nelere maruz bırakabildiklerini anlayabilmeleri için güzel fırsatlar sunuyor. English Association tarafından 2018’in En İyi Çocuk Kitabı ödülüne layık görülen kitabın Fransa ve Amerika’da pek çok ödülü daha bulunuyor.

Bu kitap vasıtasıyla, tüm çocuklara ve ailelerine bol bol birlikte geçirecekleri hiçbir şey yapmama günleri diliyorum.

Keyifli okumalar…

Kaynak: Aynur KOLBAY

Anaokulu Hazırlık Gruplarımız “Florya Atatürk Ormanında” – Mart 2019

ALKEV Özel Anaokulu hazırlık grubu mavi, sarı ve kırmızı grup öğrencilerimiz “Orman Haftası” kapsamında 22 Mart 2019 Cuma günü “Florya Atatürk Ormanına” geziye gittiler. Bu gezi ile öğrencilerimiz bahar mevsiminde doğada meydana gelen değişiklikleri gözlemleme, doğa yürüyüşü yapma, böcekleri inceleme, orman ve doğa hakkındaki bilgilerini pekiştirme fırsatı buldular. Doğanın hayatımızdaki önemini aldıkları temiz nefes ile bir kez daha anladılar.

 

Dünya Su Günü – Mart 2019

22 Mart Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında ALKEV Özel Anaokulunda suyu hangi amaçlar için kullanırız, suyun canlılar için önemi ve su tasarrufu için neler yapabiliriz,  konuları ile ilgili beyin fırtınası yaptık. Okulda neler yapabileceğimizi konuştuk. Düşüncelerimizi resimleyerek okul koridorumuzda sergiledik.

5.Geleneksel Şiir Dinletisi – Mart 2019

Bizim için şiir hayatın içindeydi. Bazen bir renk bazen sıradan sohbetlerin sözcüklerinde gizlenmişti.
Kendi suretlerimizle ışıkla dans ettik. Renklere, şehirlere vurgunduk ve şiirlerin dilleri olan şairlere!
“Şiir nedir ki?” diyenlere gülümsedik.
Her yolculuğun seyyahları olur ya biz de mazinin şiir seyyahları olduk bu defa, mahlaslarla söyleştik.

Bugün 21 Mart 2019. Dünya Şiir Günü… ALKEV Özel Ortaokulu ve Anadolu-Fen Lisesinden öğrencilerimiz tiyatro tadında bir şiir dinletisi sundular bize. Bizleri şairlerin gölgelerinde bir şiir yolculuğuna çıkardılar. Müzikleriyle yüreğimize dokunan şiir dinletisi için öğrencilerimize ve emeği geçen tüm öğretmenlerimize teşekkür ediyoruz.  Yaşamın şiirselliğini yakalamak dileğiyle…

Anadolu ve Fen Lisesinde Pi Günü – Mart 2019

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi, 14 Mart Matematik Günü’nde etkinliklerle “Dünya Pi Günü”nü kutladı.

Öğrencilerimiz okulumuzda “Pi Günü” farkındalığı oluşturmak için farklı alanlarda ortaya koydukları çalışmalarla günümüze renk katmıştır.
Konferans salonunda düzenlenen etkinlikte öğrencilerimizi 10 Fen sınıfından Bade Bora, Pi bestesini piyanoda çalarak karşıladı.
Pi sayısının matematikteki önemi ve tarihsel gelişimi, 10B sınıfından Kaan Avcı ve 9 Fen B sınıfından Ha zal Zahter tarafından anlatıldı.
10 B sınıfından Mina Ayran ve İnan Kan Mutlu, okulumuz çalışanları, öğretmenleri ve öğrencileriyle yaptıkları Pi Günü röportajı videosu ile farkındalık yarattılar.
Kutlamanın son etkinliğinde matematiğin, hangi alanlarda karşımıza çıktığı ile ilgili öğrencilerimiz bir panel düzenledi. 10 Fen sınıf öğrencileri, matematiğin, medeniyetlerin her döneminde tarımı, sanatı, bilimi, endüstriyi etkilemiş ve yönlendirmiş oluşundan yola çıkarak hazırlamış oldukları çalışmaları sundular.
Gökçe Naz Ocak; Astronomi ve Matematik, Berkant Çelik; İnşaat-Makine Mühendisliği ve Matematik, Emir Kalyoncu; Biometri-Biyolojik Sistemler ve Matematik, Zehra Kaynar; Matematiksel Tıp, Sarp Aydoslu; Matematik ve Futbol başlıklı çalışmaları ile Matematik Günü etkinliklerine  katkıda bulundu.

PI Haftası Ortaokul Etkinlikleri – Mart 2019

Matematik Bölümü olarak 14 Mart Dünya Pi Günü’nü, 11-15 Mart haftası boyunca 5, 6 ve 7.sınıf öğrencilerimizle matematik etkinlikleriyle dolu dolu kutladık. Öğrencilerimiz haftaya, fizik laboratuvarında pi sayısının bulunuşunu 3 boyutlu gözlüklerle izleyerek başladılar. Alanında uzman eğitmenlerle spor salonunda farklı manipulatiflerle istasyon çalışmasına katılan öğrencilerimiz gün boyunca matematikle iç içe oldular. 7.sınıftan bir grup öğrencimiz 5. sınıftaki arkadaşlarını sınıflarında ziyaret ederek, pi sayısının neden çemberin çevresinin çapına oranı olduğunu, hazırladıkları etkinlikle ispatladılar. Haftayı cuma günü Hakan Ataş öğretmenimizin yapmış olduğu eğlenceli ve merak dolu bir sunumla noktalarken, “Bir İşlem Yarışması”yla öğrencilerimiz sayılarla dört işlem yaparak hedef sayıya ulaşmanın heyecanını yaşadılar.

 

30 Mart 2019 5.Sınıflar Veli Görüşme Toplantısı

Sayın Velimiz,
30 Mart 2019 (Cumartesi) tarihinde yapılacak olan 5.sınıfların 2.dönem genel veli görüşme toplantısı hakkında aşağıda belirtilen ilgili sınıflarda bilgi alabilirsiniz.

Katılımlarınızı bekler, bilgilerinize rica ederiz.

Kostümparty “Der Frühling ist da” – März 2019

Mit bunten Girlanden, wilder Musik und kreativen Kostümen begrüßten wir am 8. März den Frühling an unserer Schule.
Am Morgen kamen unsere Schüler und Lehrer bereits verkleidet in die Schule. Gute Laune war somit garantiert.
Mit einer langen Polonaise – in Begleitung unserer Schulkapelle – ging es lautstark durch das Schulgebäude in die Sporthalle. Dort gab es Spiele, eine Kostümschau und zu toller Musik wurde getanzt. Für gute Laune und viel Spaß sorgte auch die Zaubershow, bei der die Kinder selbst mitwirken konnten. Zum Abschluß gab es Berliner und Limonade.

18 Mart 1915 Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü – Mart 2019

Çanakkale Zaferi ve Şehitlerini Anma Günü 104. yıl dönümü ALKEV Özel Okullarında ‘’Mustafa Kemal Atatürk Özel Hayatı ve Mücadelesi’’ adlı kitabın yazarı İpek Çalışlar’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Anma günü etkinliğinde ilk olarak 4.sınıf öğrencilerimiz koro halinde Çanakkale ve Dur Yolcu marşlarını söylediler. Ardından İlkokul ve Ortaokul Müdürümüz Sayın Ayşenur Yavuz’un konuşmaları gerçekleşti. Akabinde Anadolu ve Fen Lisesi Öğretmenimiz Kadir Asar’ın moderatörlüğünde yazar İpek Çalışlar ile Çanakkale Savaşları üzerine söyleşi gerçekleştirildi. Çeşitli canlandırma ve ezgilerin yer aldığı tören programında 104 yıl önce yaşananları ve önemini bir kez daha yaşadık.

ALKEV ailesi olarak 104. yılını geride bıraktığımız Çanakkale Zaferini ve Şehitlerini layığı ile anmanın gururunu yaşarken başta Ulu Önder Mustafa Kemal olmak üzere tüm vazgeçmeyenlerin ve geri dönmeyi düşünmeyenlerin mücadelesini hiçbir zaman unutmayacağız. Tüm Şehitlerimize sonsuz saygı ve minnetle…

Kayıt Yenileme Randevu Sistemi için tıklayın 2018 Lise Kayıt Kabul bilgileri için tıklayın Kayıt Başvuru Formu için tıklayın