MENÜ

5.Sınıflar Pratik Matematik Etkinliği – Kasım 2018

21 Kasım Çarşamba günü Pratik Matematik ekibinden iki eğitmen eşliğinde “Dört İşlem Ve Problemler” konusunda Matematik Atölye çalışmalarımızın ilkini yaptık. 5.sınıflarla 2 şer dersten toplam 6 derste yapmış olduğumuz bu atölye çalışmasında hedefimiz, öğrencilerimizde Dört İşlem ve Problemler konusunda problem çözme ve işlem becerilerini oyun oynayarak geliştirmek ve kalıcı öğrenmeyi sağlamaktı. Oynarken eğlenmeyi, eğlenirken öğrenmeyi hedef aldığımız bu uygulamamızda öğrencilerimiz matematikle keyifli zaman geçirdiler.

Anadolu ve Fen Lisesi “Dünya Felsefe Günü” Etkinliği – Kasım 2018

“Dünya Felsefe Günü” nedeniyle felsefenin gündeme gelmesi önemlidir; çünkü gerek dünyada gerekse ülkemizde felsefeye duyulan ihtiyacın her geçen gün daha da arttığını görüyoruz.
İnsanlığın karşı karşıya olduğu problemler kadar, ülkemizin kendine özgü problemleri de, olaylara felsefenin ışığında bakabilmeyi gerekli kılmaktadır. Savaşların ve çatışmaların bitmek bilmediği, günümüz dünyasında barış, özgürlük, insan hakları ve değerlerin savunulmasında felsefenin yol göstericiliği büyük önem taşımaktadır.
Biz de ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi olarak bugünü etkinliklerimiz ile yaşatmak istedik. Bilim ve felsefe konulu söyleşi düzenleyerek Prof. Dr. Şafak Ural ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Öğrencilerimizin de katılımlarıyla gerçekleşen söyleşide felsefenin günümüzdeki yeri ve önemi tekrar vurgulanmış oldu.

Gök Cisimleri ve Uzay Araçları Sergisi – Kasım 2018

UbD planlamasına uygun GRASPS tekniği ile kurgulanmış 1.ünite performans ödevlerini hazırlayan 7.sınıf öğrencilerimizin ürünlerini sergiliyoruz. Öğrencilerimizin bu performans ödevindeki görevleri; uzay çalışmalarında kullanılan uzay araçlarını ve gök cisimlerini tanıtan bir poster hazırlamaları ve seçmiş oldukları bir uzay aracının maketini geri dönüşümlü ürünleri kullanarak oluşturup NASA’yı ziyaret eden bir öğrenci grubuna maketin ve posterin sunumunu yapmaları olarak belirlenmişti. Bu çalışmada öğrenciler yaratıcılıklarını kullanarak dikkat çekici ve orijinal ürünler sunmuşlardır.

Bölünebilme Kuralları – Kasım 2018

6.sınıf öğrencilerimiz matematik dersinde doğal sayılarda kalansız bölünebilme kurallarının kalıcılığını arttırmak amacıyla hazırlanan bölünebilme oyununu oynadılardır. 7 adet kalansız bölünebilme kuralı olduğu için sınıflarımızı her grupta 7 oyuncu olacak şekilde gruplara ayırdık. Hazırlanan kalansız bölünebilme oyununun yönergesini tahtaya yansıtılarak oyun malzemeleri gruplara dağıtıldı ve kurallarına göre oyun oynanmaya başlandı. Gruptaki her oyuncu hazırlanan kutudan bir sayı çekiyor. Çekilen sayı hangi bölünebilme kuralının geçerli olduğu hanede ise önce kuralı söyleyip sonra sayının üzerini çizerek kendi bölümündeki sayıları bitirmeye çalışıyor. Kendi bölümündeki sayıları ilk tamamlayan oyuncu oyunu kazanıyor.Böylece öğrenciler hem eğlenip hem de bölünebilme kurallarını tekrar etmiş oldular.

 

Koyun Kalbini İnceledik – Kasım 2018

6.sınıf öğrencilerimizle “Dolaşım Sistemi ünitesinde kalbin yapısı” konusunda UbD (Understanding by Design) ile planlanmış merak dolu bir laboratuvar dersi yaptık.
Koyun kalbinin odacıklarını, damarlarını doküman kamera ile duvara yansıtarak inceledik. Daha sonra her grup masasında bulunan koyun kalplerini inceledi. Farklılaştırılmış öğretim tekniğine uygun olarak hazırlanmış deney etkinlik kitapçıkları öğrenciler tarafından tamamlandı. Ayrıca deney etkinlik kitapçığı içinde yer alan SCAMPER etkinliği ile öğrencilerin konuya farklı açılardan bakmaları sağlandı.

Sözcük Bulmaca Yarışması Ekim Ayı Birincisi – Kasım 2018

Bu ay yapılan Sözcük Bulmaca Yarışması’nın kazananı belli oldu. Yoğun ilgi gören yarışmamızda tüm soruları doğru yanıtlayan öğrencimiz 5B sınıfından Mısra Helen TAŞKAN birinci olmaya hak kazanmıştır. Öğrencimizi kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.

ARTİST 2018 “Deneyim” Gezilerimiz – Kasım 2018

ARTİST 2018 / İstanbul Sanat Fuarı, yirmi sekizinci kez TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi, Beylikdüzü’nde, 10-18 Kasım 2018 tarihleri arasında gerçekleşiyor.
“Oscar Wilde’ın dediği gibi deneyim insanın hatalarına verdiği isim olabilir. Peki insan binlerce yıllık yaşam deneyimine rağmen hala aynı hataları yapmayı sürdürüyorsa? Belki de deneyimin içinde umudun baskın çıktığı yer burasıdır: Denemek.”
Tüm katılımcıları estetiğin, etiğin, emeğin, bilimin, bilimkurgunun, teknolojinin, tarihin, popüler kültürün çoklu perspektifinden ‘deneyim’ kavramını tartışmaya davet ettiği Sanat Fuarı, 13 Kasım tarihinde 3-4. Sınıf öğrencilerinden oluşan ‘Üç Boyutlu Dünyada Sanat’ Kulübü ve 15 Kasım tarihinde 6. Sınıf öğrencilerimizden oluşan ‘Heykel’ Kulübü öğrencilerimizle deneyimleme fırsatını yakaladık.

Görkem Kantar Aksoy 3.Sınıflarımızı Ziyaret Etti – Kasım 2018

Geçen hafta Türkçe dersinde okuduğumuz ve etkinliklerini yaptığımız “Hayalperest Çocuk” isimli kitabın yazarı olan Görkem Kantar Aksoy 3.sınıflarımızı 16.11.2018 Cuma günü ziyaret etti. Konferans salonunda öğrencilerimizle bol bol sohbet eden Görkem Hanım öğrencilerimizin sorularını da yanıtladı. Keyifli bir sohbetin ve soru cevap etkinliğinin ardından öğrencilerimiz yazarımıza hem güzel bir tablo hem de kendi hayallerinin yazılı olduğu “Hayallerimiz” kutusunu hediye ettiler. Yazarımızla geçen güzel bir sohbetin ardından öğrencilerimiz kitaplarını da imzalatmayı unutmadı.

19 Kasım 2018 Pazartesi Paylaşımı “Okumayı Çocuklar için Zevke Dönüştürmenin 7 Yolu”

Okumayı Çocuklar için Zevke Dönüştürmenin 7 Yolu

Çocuklarda okuma alışkanlığı, iletişim kurmayı ilk kez öğrendikleri zamandan itibaren oluşmaya başlayan farklı katmanlarla şekilleniyor. Çocuklarının birer kitap kurdu olmasını isteyen anne babalar, okumayı sıkıcı bir sorumluluk olarak gören minikler karşısında hayal kırıklığına uğruyor. Öğretmenlerin okumanın temel özelliklerini öğretmekle yükümlü olduğunu ancak kitap sevgisinin en çok anne babalar tarafından miniklere aşılanabileceğini belirten Çağla Acar, her çocuğun içinde gizli bir kitap kurdunun yattığını belirterek onları daha çok kitap okumaya teşvik edecek 7 adımı sıralıyor.

  1. Okumayı bir aile etkinliğine çevirin: Çocuğunuzun kitapları sevmesini istiyorsanız öncelikle sizi kitap okurken gördüğüne emin olmalısınız. Evde birçok noktaya kitap ve dergiler yerleştirin ve çocukların sizi sık sık elinizde kitaplarla görmesini sağlayın.
  2. Kitaplarla gerçek hayat arasında bağlantılar kurun: Edebiyatla gerçek hayat arasında bağlantılar kurmak, kitap okuma aktivitesini çocuklar için daha zengin bir deneyime dönüştürüyor. Bir sonraki tatilinizde gideceğiniz şehrin geçtiği bir öyküyü beraber okumak, çocuğunuzun ilgisini artıracaktır.
  3. Okumayı asla bir ceza gibi göstermeyin: Kitap okumak için çocukları odalara yollamak gibi davranışlar, miniklerin okuma eylemini bir cezaymış gibi görmelerine yol açarak kitaplardan keyif alma ihtimallerini düşürebiliyor. Ayrıca, sesli kitap okurken çocuklarının okuma becerilerine dair çok fazla eleştiride bulunan ebeveynler de bıkkınlık duygusu yaratıyor. Kitap okumayı mutlaka yapılması gereken, zorlu bir ödev yerine bir keyif kaynağı olarak görmelerine yardımcı olun.
  4. Çocuğunuzun da aslında bir hikâye anlatıcısı olduğunu unutmayın: Birbirinize kitap okuduğunuz zamanlar dışında, onun size aklından bir hikâye anlatacağı anlar da yaratın. Böyle bir aktivite ile hayal gücünün gelişmesine katkıda bulunabilir, çocuğunuzun hikâyesini dinledikten sonra siz de ona küçükken çok sevdiğiniz bir masalı anlatabilirsiniz.
  5. Diğer sanatlardan yardım alın: Çocuklarınızın okudukları kitapta anlatılanları daha iyi kavramasını sağlamak için diğer sanatlara başvurmak, oldukça zevklidir. Öyküde bahsedilen bir tatlıyı beraber hazırlamak, bir kukla gösterisiyle karakterlere hayat vermek veya eğer varsa kitabın film uyarlamasını seyretmek miniklerin algısını genişleteceği gibi ailecek daha kaliteli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.
  6. Okumayı rahat bir deneyim haline getirin: Rahat sandalyeler veya yumuşak minderlerle evinizde sıcak bir köşe yaratarak kitap okumayı dinlendirici bir eylem haline getirin. Eğer biraz daha sıra dışı fikirlere ihtiyaç duyuyorsanız, bir okuma çadırı çocuklarınızın ilgisini çeken harika bir atmosfer yaratacaktır.
  7. Ne istiyorlarsa onu okumalarına izin verin: Aynı yetişkinler gibi, çocuklar da belli yazarlara ve kitap türlerine zamanla daha çok bağlılık gösteriyor. Bu süreçte, yaşına uygun olduğu sürece, dilediklerini okumalarına müsaade edin. Aynı kitabı bir haftada birkaç kez okumak istemesi karşısında sıkılmamaya çalışın ve eğilimlerini beraber keşfedin.

    Kaynak: Çağla ACAR

Habib Bektaş ALKEV Okullarında – Kasım 2018

Uzun Lafın Kısası adlı  kitabın yazarı Habib Bektaş, okulumuzu ziyaret ederek 5.sınıf öğrencilerimizle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi.  Türk Dil Derneği Ömer Asım Aksoy Ödülü, İnkılap Roman Ödülü gibi birçok ödülün sahibi olan yazar öncelikle kitabın yazılış hikâyesi hakkında öğrencilerimizi bilgilendirdi. ‘’Uzun Lafın Kısası” adlı kitabında anonim halk edebiyatımızın dilimize kazandırdığı en büyük zenginliklerden olan atasözü ve deyimler geleneğini, dil ve kültür ilişkisi bağlamında yorumlayarak deyimler ile atasözlerin önemi üzerinde durdu. Öğrencilerimiz söyleşi sonunda soru sorma ve imza alma şansı yakaladılar. Öğrencilerimizin sorduğu sorular ve Habib Bektaş’ın cevaplarıyla keyifli bir söyleşi gerçekleştirildi.

Neşe Sağır Demirbağ ile “Die kleine Wolke” Etkinliği – Kasım 2018

ALKEV Özel Anaokulu öğrencileri 14 Kasım 2018 Çarşamba günü Goethe Enstitüsü eğitmenlerinden Neşe SAĞIR DEMİRBAĞ ile “Die kleine Wolke” adlı interaktif bir çalışma yaptılar. Bu etkinlikte hava durumu ile ilgili terimleri Almanca olarak ifade etme, cümle kurma, görsel okuma çalışmaları yapan öğrencilerimiz, hava durumuna ait ifadeleri oyun ve hareketle kavrayıp anlamlandırırken hem eğlendi hem öğrendiler.

Mavisel Yener’le Şiirin Büyülü Dünyasına Yolculuk – Kasım 2018

“Şiir kanatlı bir sözdür.” Homeros

12.11.2018 günü Mavisel Yener ile edebiyatımızın en eski ve en köklü dalı olan şiir üzerine 5 ve 6. sınıf öğrencilerimizle bir atölye çalışması gerçekleştirdik. Bu keyifli ve eğlenceli etkinliğe katılan öğrencilerimiz, şiir üzerine düşünerek farklı bakış açıları geliştirdiler. Atölyemizde, Mavisel Yener’in etkili ve enerji dolu sunumuyla şiirsel bir yolculuğa çıkan öğrencilerimiz kendi şiir serüvenlerini de yaratmanın mutluluğunu yaşadılar.

2018 Lise Kayıt Kabul bilgileri için tıklayın Kayıt Başvuru Formu için tıklayın