MENÜ

5.Sınıflar “Anket Uygulaması” – Mayıs 2019

5.sınıflarda Veri Toplama ve Değerlendirme ünitesinde öğrencilerimiz güzel bir çalışmaya imza attılar. Gruplar halinde kendi oluşturdukları araştırma sorularını kullanarak anket uygulaması yaptılar. Araştırma yapmak istedikleri örneklem gruplarını da kendileri belirleyerek bir hafta boyunca teneffüslerde anketlerini gerçekleştirdiler. Anket sonuçlarını da tablo ve grafiğe dökerek sınıf içinde arkadaşlarıyla paylaştılar. Hem eğlendikleri hem bilgilendikleri hem de verilerini paylaştıkları etkili, keyifli bir çalışma oldu.

MakeX Yarışmasından Tüm Takımlarımız Ödül ile Döndüler! – Mayıs 2019

MakeX Robotics Turnuvası, Maker Maratonu ve STEAM Karnavalı gibi etkinliklerle yaratma, paylaşma ve işbirliğine yönelik coşkuyu teşvik eden ve gençlerin gelişimine rehberlik eden bir robot etkinlik platformudur.
Ana faaliyeti Çin’de gerçekleştirilen MakeX Robotik Turnuvası; gençlerin bilim, teknoloji, mühendislik, sanat, matematik ve diğer multidisipliner bilgileri pratik problemlerde kullanmasıyla STEM eğitimini destekleyen uluslararası bir robot yarışıdır. Buna ek olarak, MakeX gençlerin işbirliği içinde olmalarını ve rekabet içinde kendilerini geliştirmelerini savunmaktadır.

17 Mayıs 2019 Cumartesi ikincisi düzenlenen yarışmaya çeşitli illerden 40 takım katıldı. Bizler de ALKEV Özel Okulları olarak okulumuzdan ADAX, Istanbul Dynamics, Junior Technicians , KEX ve KXY adlı 5 takım ile katıldık.
5 takımımız toplamda 8 ödül ile geri dönerek yarışmaya damgasını vurdu. Ayrıca tüm takımlarımız gelecek sene yapılacak olan İstanbul finaline gitmeye hak kazandı.
Öğrencilerimiz için çok keyifli ve verimli bir gün oldu. Gün sonunda öğrencilerimizin takımları ve kazandıkları ödülleri aşağıda bulabilirsiniz. Tüm takım üyelerine ve takımlara mentörlük yapan öğretmenlerimiz Hakan Ataş ve Lamia Aktaş’a teşekkür eder, başarılarının devamını dileriz.

Takım ismi: ADAX
Takım Üyeleri: Damla Akdeniz, Nazife İlsu Temiz
Ödüller: En iyi mühendislik defteri, Intermediate kategori üçüncüğü

Takım İsmi: İstanbul Dynamics
Takım Üyeleri: Berk Köseoğlu, Ekin Tekeoğlu
Ödüller: En İyi İttifak Ödülü, Elementary Kategorisi Üçüncülüğü

Takım İsmi: Junior Technicians
Takım Üyeleri: Mert Budak, Öykü Bizim
Ödüller: En İyi İttifak Ödülü, Elementary Kategorisi Üçüncülüğü

Takım İsmi: KEX
Takım Üyeleri: Efe Türkel, Kaan Özgür
Ödüller: Elementary Kategorisi Şampiyonluğu

Takım İsmi: KXY
Takım Üyeleri: Kemal Karadeniz,Yağız Yarlı
Ödüller: Elementary Kategorisi Şampiyonluğu

Not: Takımlar isim sırasına göre yazılmıştır.

“Bütün Ümidim Gençliktedir.” – Mayıs 2019

Özel ALKEV Anadolu ve Fen Lisesinde bu yıl ilk defa okul müdürü ve müdür yardımcıları görevlerini, konumlarını bir günlüğüne gençlere emanet ettiler.

20 Mayıs Pazartesi günü yapılan zümre başkanları toplantısını okul müdürü adına okul meclis başkanı Necati Oğultan Büyükşengün yönetti. Lisede tüm gün boyunca okul müdürünün ve müdür yardımcılarının odalarında idareci olarak öğrenciler yer aldı. Toplantılar yaparak, karşılaştıkları sorunlara çözümler üreterek, öğrencilerle iletişim halinde olarak bir okul gününü idareci unvanıyla geçirdiler.

Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Cumhuriyeti’ni gençlere emanet ederek bütün ümidinin gençlikte olduğunu dile getirmiştir. ALKEV ailesi olarak bizler de Türk gençliğine inanıyor, güveniyor ve çalışkanlıklarıyla, heyecanlarıyla ülkemizi hak ettiği konumlara getireceklerini biliyoruz!

Bağımsızlığa Atılan Adımın 100. Yılı – Mayıs 2019

“19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI”

Bağımsızlığa Atılan Adımın 100. Yılı

Özel ALKEV Anadolu ve Fen Lisesi olarak Mustafa Kemal’in Anadolu’daki Kurtuluş mücadelesini başlatmasının ve Türk Milletinin bağımsızlığa attığı bu ilk adımın 100. yıl dönümünü gençlik haftası boyunca okulumuzda büyük bir coşkuyla kutladık.

Konferans salonumuzda düzenlenen törende Okul Başkanımız Necati Oğultan Büyükşengün, yaptığı açılış konuşmasında ülkemizi en zor şartlarda bile çalışarak azimle, esaretten kurtaran Ulu Önder’ imizin sözlerine dikkat çekerek Türk gençliğinin üzerine düşen görevlerden bahsetti.

Törende, “Gençlik Haftası” etkinlikleri kapsamında bir hafta boyunca düzenlenen çeşitli spor müsabakaları (voleybol, basketbol, futbol, masa tenisi) sonucunda derece elde eden öğrencilerimize madalyaları verildi.

“19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” töreni, ALKEV’li öğrencilerin dönem boyunca katıldıkları eğitimler, seminerler, sosyal sorumluluk çalışmaları, kulüp çalışmaları gibi birçok etkinlikte gösterdikleri özveri ve başarılardan dolayı sertifikalarını almasıyla sona erdi.

Münih’e Yolculuğumuz – Mayıs 2019

05 -12 Mayıs 2019 tarihler arasında 4. sınıflarımızla (23 öğrenci) Münih’te bulunan Grandl Okuluna ziyaretini gerçekleştirdik.
Bununla beraber öğrencilerimiz, Grandl okullarındaki öğrencileri ile mektup arkadaşlığına başlamıştır. Bu arkadaşlıkta öğrencilerimizin birbirlerini tanıma ve aynı zamanda Almanca yazılı alanında bireysel olarak kendini değerlendirme şansını bulmuşlardır.
Okul müdürü ve 4E sınıfın geleneksel kıyafetleriyle oldukça içten karşılandık. Birlikte yapılan gezilerde (Hayvanat bahçesi, Schliersee’ye yolculuğumuz ve Pasinger Fabrik’teki Avrupa Projesine katılımımız) öğrencilerimiz hemen yeni arkadaşlıklar kurmuştur.
Öğrencilerimiz için Münih yolculuğu birbirinden ilginç ve heyecanlı deneyimlere sebep olmuştur. Grandl Okuluna bir sonraki yolculuğumuz için şimdiden heyecanlıyız ve dört gözle beklemekteyiz.
Bu vesileyle Gabriele Kerler ve Judith Seidenspinner’a teşekkürlerimizi de iletmek isteriz.

Unsere Klassenfahrt nach München 2019

In der Zeit vom 05.-12. Mai 2019 haben wir mit 23 Schülerinnen und Schülern der 4.Klassen die Grandlschule in München besucht.
Unserem Schüleraustauch ging ein Briefkontakt mit den Schülern der Grandlschule voraus. Bei diesem Briefkontakt hatten die Schüler die Möglichkeit, sich im Vorfeld kennenzulernen und gleichzeitig ihre schriftlichen Deutschkenntnisse  anzuwenden.
Wir wurden sehr herzlich von der  Konrektorin sowie der Klasse 4E in traditioneller Kleidung begrüßt. Bei unseren gemeinsamen Ausflügen, wie dem Besuch im Tierpark oder die Fahrt an den Schliersee sowie die Teilnahme am Europaprojekt in der Pasinger Fabrik haben unsere Schüler schnell neue Freundschaften geknüpft.
Die Fahrt nach München war eine interessante und spannende Erfahrung für unsere Schüler. Wir freuen uns schon jetzt auf den nächsten Besuch bei der Grandlschule.
An dieser Stelle möchten wir uns ganz herzlich bei Gabriele Kerler und Judith Seidenspinner bedanken.

Grandlschule über unseren Besuch: www.grandlschule.de/veranstaltungen/veranstaltungen-2018-19

Anaokulu 4-5 Yaş Gruplarımız Alışverişte – Mayıs 2019

ALKEV Özel Anaokulu 4-5 yaş turuncu ve yeşil grup öğrencilerimiz 21 Mayıs 2019 Salı günü “Alışveriş” teması kapsamında Alkent 2000 Macrocenter’e geziye giderek sandviç malzemeleri satın aldılar. Öğrencilerimiz bu gezi ile alışveriş ile ilgili kavramları yerinde inceleme ve kullanma fırsatı buldular. Aldıkları malzemelerle hazırladıkları sandviçleri afiyetle yediler.

3.Sınıflar Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesini Ziyaret Etti – Mayıs 2019

Derslerde öğrendiğimiz konuları pekiştirmek ve yerinde gözlemlemek için yaptığımız gezilerimize devam ettik. Fen Bilimleri dersi “Canlılar ve Yaşam” teması ve Hayat Bilgisi “Doğada Hayat” teması kapsamında öğrendiğimiz bilgileri yerinde görmek için 21 Mayıs Çarşamba günü, Zeytinburnu Tıbbi Bitkiler Bahçesine gittik. Burada bitkilerin yaşam alanlarını, yetişme koşullarını, bize sağladığı yararları rehberimiz eşliğinde öğrendik. Kendi çiçeklerimizi de ekmeyi ihmal etmedik. Gezimizi bahçe içerisinde bulunan mini hayvanat bahçesini ziyaret ederek tamamladık.

İlkokul Basketbol Takımı Yarı Finalde – Mayıs 2019

2010-2011 doğumlu ilkokul takımımız Supercup turnuvasında Yarı Finale yükseldi. Haftanın takımı ve haftanın koçu ALKEV takımından seçilmiştir. Takımımıza Yarı Finalde başarılar dileriz.

 

Pelit Çikolata Müzesi Gezisi – Mayıs 2019

2. sınıf öğrencilerimiz Pelit Çikolata Müzesi’ne ziyaret gerçekleştirdiler. Üretim-tüketim faaliyetleri hakkında gözlemlerde bulunma şansı yakalayan öğrencilerimiz aynı zamanda gördükleri tarihi ve mimari eserler hakkında bilgi edindiler. Ayrıca kakaonun tüketime hazır hale gelene kadar geçirdiği evreleri gözlemleyerek, keyifli bir gün geçirdiler.

20 Mayıs Pazartesi Paylaşımı “Dünyanın En Başarılı İnsanlarından Bazıları Okuma Alışkanlıklarını Anlatıyor”

Dünyanın En Başarılı İnsanlarından Bazıları Okuma Alışkanlıklarını Anlatıyor

Başarılı insanlarının çoğu, kitap okumayı başarılarının önemli bir faktörü olarak görür. Genç Elon Musk, büyüyüp de dünyanın en büyük elektrikli araç şirketlerinden Tesla’nın CEO’su olmadan önce her gün 10 saat kitap okuduğunu söylüyor. Microsoft’un kurucusu Bill Gates ise bu günlerde her hafta yeni bir kitap okuduğunu dile getiriyor.

Bakın dünyanın en başarılı insanlarından bazılarının hayatında kitapların nasıl bir yeri var:

Bill Gates
Microsoft’un kurucusu ve eski CEO’su Bill Gates, yılda 50 kitap ya da kabaca haftada bir kitap okuduğunu açıkladı. Bill Gates’in okuduğu kitapların çoğu halk sağlığı, hastalıklar, mühendislik, iş hayatı ve bilimle ilgili kurgusal olmayan kitaplar…

Bill Gates arada sırada kendini bir romana kaptırdığını, hatta bazen bir oturuşta, bir gecede bir roman bitirdiğini söylüyor. Ancak kitaplar öncelikli olarak, Gates’in içinde yaşadığı dünya hakkında daha fazla şey öğrenmeye duyduğu ilgiyi doyuruyor.

Mark Zuckerberg
Facebook’un CEO’su 2015 yılında kendi Facebook hesabından yazdığı bir gönderide, kendine, her iki haftada bir yeni bir kitap okuma sözü verdiğini açıkladı. Okuduğu kitapların farklı kültürler, inançlar, tarihler ve teknolojiler üzerine yoğunlaştığını da ekledi.

“Kitaplar bir konuyu tam anlamıyla keşfetmenizi ve kendinizi o konuya, günümüzün çoğu medyasından çok daha derin bir şekilde kaptırmanızı sağlıyor. Medya diyetimin çok daha fazlasını kitap okumaya doğru kaydırmak için sabırsızlanıyorum.” diyor Zuckerberg.

Oprah Winfrey
Dünyanın en ünlü ve başarılı talk show sunucusu Oprah Winfrey, 1996 yılından beri izleyicilerine, okuma alışkanlarına yönelik tavsiyelerde bulunuyor. Winfrey, kitap okumayı “özgürlüğe giden kişisel yol” olarak tanımlıyor.

“Kitaplar büyükannemin evinin verandasının ötesinde bir dünya olduğunu görmemi sağladı.” diyen Oprah Winfrey, kitapların ona, o anda izin verilenin ötesindeki olasılıkları görme gücü verdiğini de ekliyor.

Elon Musk
Tesla’nın CEO’su olmadan çok önce ve hatta PayPal’ı bile kurmadan önce genç Elon Musk, günde 10 saate yakın bilim kurgu romanları okuduğunu söylüyor.

Musk, verdiği bir röportajda henüz 9 yaşındayken Britannica Ansiklopedisinin tamamını da okuduğunu açıkladı.

Musk, roketler hakkındaki muazzam bilgisini hala kitap sevgisine borçlu olduğunu söylüyor. Bu konuda bu kadar çok şeyi nasıl bildiği sorulduğunda, “Çok fazla kitap okuyorum.” cevabını veriyor.

Kaynak: 9 of the most successful people share their reading habits

 

 

 

PTT Gezisi – Mayıs 2019

ALKEV Özel Okulları 1.sınıf öğrencileri, 16 Mayıs 2019 Perşembe günü PTT gezisi gerçekleştirdiler. İletişim ve haberleşme, bayram kutlamalarına istek duyarak katılma gibi ders kazanımlarını destekleyen gezimiz çocuklarımız için heyecan vericiydi.

İlk olarak yaklaşan bayram için kutlama kartları hazırladılar. Kartlarını zarflara koyarak zarflarının üstlerini uygun şekilde doldurdular. Sonrasında zarflarına pul yapıştırarak postaya verdiler. Gelişen ve değişen teknoloji farklı yollarla hızlı haberleşmeyi sağlasa da; sevdiklerimize bu yolla ulaşarak birlik ve beraberlik duygusunu yaşamak güzel bir anı oldu. PTT’de yapılan işlemler hakkında öğrendiğimiz genel bilgilerle gezimizi sonlandırdık.

SKILLSTREAM DAY 4 – Mayıs 2019

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi İngilizce zümresinin dördüncüsünü düzenledikleri ‘SKILLSTREAM DAY’ etkinliğini 16 Mayıs 2019 tarihinde gerçekleşti. Etkinlikte dünya mitolojisi karakterlerinin ve kültürlerinin incelenmesi amaçlanmıştır.

The fourth ‘SKILLSTREAM DAY’ event was held on May 16, 2019 by the English Department at ALKEV High School. The aim of this event was to get acquainted with the mythology of many different countries and cultures, including Greek, Roman, Norse, and Egyptian mythologies. 

2018 Lise Kayıt Kabul bilgileri için tıklayın Kayıt Başvuru Formu için tıklayın