MENÜ

23 Eylül Pazartesi Paylaşımı “86.400 Saniye”

 86.400 Saniye

Bankada bir hesap sahibi olduğunu düşün, hesabına her sabah 86.400 dolar para yatırılıyor fakat bu paranın hepsini akşama kadar harcamak zorundasın. Ertesi güne transfer edilemez. Paranı kullansan da kullanmasan da hesap her akşam sıfırlanıyor. Ne yaparsın? Tabii ki hepsini harcamaya çalışırsın. Hepimiz, “zaman” adlı bu bankanın müşterileriyiz.

Her sabah 86.400 saniyeye sahip oluyoruz, yarına transfer edilemez. Her sabah hesabımız dolar, her akşam boşalır. Geri dönüş yok, saniyelerini şu an’ı yaşayarak harca, en iyisi bunlarla yatırım yap. Mutluluk, sağlık ve başarı için. Zaman kaçıyor. Her gün için en iyisini yap.

Bir senenin değerini anlamak için sınıfta kalmış bir öğrenciye sor.
Bir ayın değerini anlamak için sekiz aylık bir bebek doğuran anneye sor.
Bir haftanın değerini anlamak için haftalık dergi çıkaran bir çilekeşe,
Bir saatin değerini anlamak için kavuşmayı bekleyen sevgiliye sor.
Bir dakikanın değerini anlamak için treni kaçan yolcuya sor.
Bir saniyenin değerini anlamak için bir kazayı önleyemeyen sürücüye sor.
Bir saniyenin yüzde birinin değerini anlamak için olimpiyatlarda gümüş madalya kazanan koşucuya sor.

Her an’ını değerlendir, her dakikanı çok özel bir kişiyle paylaş. Zamanına ortak edebileceğin kadar özel biriyle.
Unutma! Zaman hiç kimse için durmaz. Geçmiş zaman tarihtir. Gelecek zaman sırlar, meçhullerle dolu. Sadece şu an, sana verilen gerçek bir armağandır.

Bu hafta dostluk haftası olsun. Arkadaşlar bulunmaz mücevherlerdir. Bizi üzerler, cesaretlendirirler ve zaman zaman avuturlar.
Kalplerini bize açarlar. Arkadaşlarına, onları sevdiğini göster.
Arkadaşlık mesajını herkese gönder, cevap alırsan bütün hayatın için bir dostun bulunduğunu anlarsın.
Onlara ne kadar çok ihtiyacın olduğunu ve senin için ne kadar önemli olduklarını dikkatle denersen görürsün…

Kaynak: Ahmet KABAKLI

“Ya Sıfır Karbon Ya Sıfır Gelecek” – Eylül 2019

Bugün 20 Eylül 2019.
Mavi Gezegen’imiz ekolojik bir krizin tam ortasında, bizler de yol ayrımındayız. 
”Ya Sıfır Karbon ya Sıfır Gelecek” sloganı altında bizler de ALKEV Özel Okulları olarak doğanın kazanabilmesi için tek ses, tek yürek olduk.

“Çocuk Ebeveyn Bağlanması ve Olumlu Ebeveynlik” – Eylül 2019

17 Eylül 2019 tarihinde Psikolog Dr. Gizem SÜRENKÖK tarafından “Çocuk Ebeveyn Bağlanması ve Olumlu Ebeveynlik” konusunda ALKEV Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü olarak ilk seminerimizi gerçekleştirdik.
Anaokulu ve ilkokul velilerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen bu seminerde bağlanma stilleri nelerdir? Hangi ebeveyn davranışları bağlanma sürecinde olumlu ve olumsuz etkilere yol açar? Olumlu ebeveynlik nedir? vb. konular üzerinde duruldu.

Anaokulunda “Yaşasın Okula Başladık” Partisi – Eylül 2019

ALKEV Özel Anaokulunda 17.09.2019 Salı günü “Yaşasın Okula Başladık” partisi yapıldı. Okulumuz açık alanında yapılan partide öğrencilerimiz, müzik öğretmenimiz Tuğrul Cem Iştın rehberliğinde “Orff Schulwerk” yaklaşımı ile okula, arkadaşlarına öğretmenlerine “Merhaba” dediler. Ardından Burak Parlı’nın hazırladığı illüzyon gösterisini izlediler. Partimiz renkli ve eğlenceli grup oyunları ile sona erdi.

Üniversite Sınav Sistemi ve Motivasyon Semineri – Eylül 2019

ALKEV Anadolu ve Fen Lisesi Kariyer Merkezi olarak 11 ve 12. sınıf öğrenci ve velilerimize “Motivasyon ve Sınav Sistemi’’ konulu seminer düzenlendik. İstanbul Bilgi Üniversitesi Eğitim Danışmanı Özge ALYU tarafından verilen seminerde; sınav sisteminin detayları, sisteme ait sayısal veriler, sınavın zorlukları ve bu süreçte dikkat edilmesi gereken noktalar ve motivasyon konuları üzerinde duruldu.
Seminer öğrencilerimizin ve velilerimizin merak ettikleri soruların yanıtlanmasıyla sona erdi.

Lise Kulüp Tanıtım Günü – Eylül 2019

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi olarak akademik süreçlerin yanında öğrencilerimizin kendilerini tanımalarını, öz güven ve sorumluluk duygusu geliştirmelerini, yeni ilgi alanları oluşturarak farklı beceriler kazanmalarını sağlayan; onları yaratıcı ve üretken kılmak için bilimsel, sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif alanlarda açılan öğrenci kulüplerinin ve kulüp dışı çalışmaların önemi bizler için tartışılmaz.

Öğrencilerimizin; takım olma bilincini destekleyecek, kişisel yetkinliklerini artıracak kulüplerimizi ve kulüp dışı çalışmalarımızı tanımaları ve çalışacakları alanları seçmeleri amacıyla 2019-2020 eğitim öğretim yılının ilk haftasında konferans salonunda kulüp tanıtımlarımızı gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz kulüpler ve kulüp dışı çalışmalarla ilgili ulaşmak istedikleri ayrıntılı bilgilere de ön bahçede kurulan stantlarda yer alan kulüplerin sorumlu öğretmenleri ve öğrencileriyle görüşerek ulaştılar.

2019-2020 eğitim öğretim yılına ait kulüp kitapçığımıza okulumuz web sitesinden ulaşabilirsiniz. Öğrencilerimize, kendilerini gerçekleştirme olanağı bulacakları kulüp çalışmalarında başarılar dileriz.

16 Eylül Pazartesi Paylaşımı “Hayatın Anlamı”

Hayatın Anlamı

Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı. Bulduğu hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş. Ama aldığı cevaplar da onu tatmin etmemiş. Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş. Herkese bunu sormaya karar vermiş.

Köyler, kasabalar, ülkeler dolaşmış; bu arada zaman da durmuyor tabii. Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona,
“Şu karşıki dağları görüyor musun?  Orada yaşlı bir bilge yaşar, istersen ona git. Belki o sana aradığın cevabı verebilir.” demişler.
Çok zorlu bir yolculuğun ardından bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş. Bilge, “Sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor.” demiş. Bilge, bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş. “Şimdi çık ve bahçede bir tur at, sonra tekrar buraya gel. Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin, eğer bir damla eksilirse kaybedersin.” demiş.
Adam, gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış:

“Evet, kaşıkta yağ eksilmemiş. Peki, bahçe nasıldı?” demiş. Öylece kalakalmış adam.
“Ama ben kaşıktan başka bir yere bakamadım ki…“ demiş. Bunun üzerine bilge, “Şimdi tekrar bahçeyi dolaş. Kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel.” demiş. Adam; tekrar bahçeye çıkmış, gördüğü güzelliklerden büyülenmiş, muhteşem bir bahçedeymiş. Geri geldiğinde bilge, adama bahçenin nasıl olduğunu sorunca gördüğü güzelliklerden büyülendiğini anlatmış adam. Bilge gülümsemiş: “Ama kaşıkta hiç yağ kalmamış.” demiş ve eklemiş:

“Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Sadece bir noktayı görürsen hayatın akıp gider, sen farkına varamazsın… Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın, akıp giden zamanın anlam kazanır. Kısaca hayatının anlamı, senin bakış açında gizlidir.”

Kaynak: Seçme Hikayeler

2018-2019 Mezunlarımız ile Kariyer Söyleşisi – Eylül 2019

ALKEV Özel Anadolu Lisesi 2018-2019 mezunu olan öğrencilerimiz, sınava hazırlık süreçleri ve bu süreçte edindikleri tecrübelerini paylaşmak için rehber öğretmenleri Şeyda Tosun moderatörlüğünde 11 ve 12.sınıf öğrencilerimiz ile bir araya gelerek bir söyleşi gerçekleştirdiler.

Mezun öğrencilerimiz sınava hazırlanan arkadaşlarına yurt içi ve yurt dışı üniversite başvuru ve hazırlanma süreci ile ilgili dikkat etmesi gereken noktaları da vurgulayarak bu süreç ile ilgili kendilerinden örnekler verdiler. Mezunlarımız 11 ve 12.sınıf öğrencilerimize, hayatlarının en önemli süreçlerinden birini yaşayacakları bu yolda, desteklerini esirgemeyeceklerini tekrar hatırlatarak keyifli bir sohbet gerçekleştirmiş oldular.

YKS Bilgilendirme Sunumu – Eylül 2019

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Kariyer Merkezi olarak 2019-2020 eğitim öğretim yılına Rehberlik Birimi ve Sınav Koordinatörlüğü eşliğinde yapılan YKS bilgilendirme sunumu ile başladık.

11 ve 12.sınıf öğrencilerimiz ile yaptığımız sunumda Rehber Öğretmenimiz Şeyda Tosun tarafından Rehberlik Birimi çalışmaları ve Sınav Koordinatörü Neşe Uygur tarafından ise sınav sistemi ve süreçleri anlatıldı.

Üniversite hazırlık sürecine başlamış olan 11 ve 12.sınıf öğrencilerimiz ile gerçekleştirilen etkinliğimiz, okul müdürümüz Sayın S. Elif Durukan tarafından yapılan sınava hazırlık sürecinin hassasiyetini ve önemini anlatan motivasyon konuşması ile sonlandırılmış oldu.

Yeni Bir Döneme, Lise Yıllarına Merhaba – Eylül 2019

2019-2020 Eğitim-Öğretim yılında aramıza yeni katılan öğrencilerimiz ve velilerimiz için düzenlediğimiz oryantasyon çalışmasını 5 Eylül Perşembe günü gerçekleştirdik.

Öğrencilerimiz, hazırladığımız grup oyunları ile hem birbirleri ile tanışma fırsatı buldular hem de grup içinde işbirliği yapma, problem çözme ve strateji oluşturma becerilerini, yaşayarak deneyimlediler. Ayrıca oynadıkları keşif oyunu ile de okuldaki birimleri ve yerlerini bulmacalar çözerek öğrenmiş oldular.

Öğrencilerimiz bu deneyimleri yaşarken aramıza yeni katılan velilerimiz de Lise Müdür Yardımcımız ve Rehber Öğretmenimiz tarafından yapılan sunum ile hem ergenlik dönemi ve onları bekleyen zorluklar hem de okuldaki genel işleyiş hakkında bilgi sahibi oldular.

Bir gün süren bu çalışma ile öğrencilerimiz ve velilerimiz lise hayatına ilk adımlarını attılar.

Anaokulunda Serüven Başladı – Eylül 2019

ALKEV Özel Anaokulunda 2019-2020 eğitim öğretim yılı 06.09.2019 Cuma günü başladı. Okulumuz arkadaşları ve öğretmenleriyle tanışıp, okullarını tanıdılar. Birlikte oynamayı, yardımlaşmayı, paylaşmayı, problem çözmeyi, bağımsız hareket etmeyi ve yeni durumlara adapte olmayı deneyimlemeye başladılar. MUTLU ÇOCUKLARIN OKULU “ALKEV Özel Anaokulu” neşe veren çocuk sesleriyle doldu.

2019-2020 Eğitim Öğretim Yılın İlk Günü – Eylül 2019

Bugün 09 Eylül 2019.
ALKEV Ailesi, bu sabah gerçekleşen açılış töreni ile yine bir eğitim öğretim yılına başlamanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadı. Okulu anlamlı kılan öğrencilerimizin sesleri ile her yıl olduğu gibi bu ders yılı başında da ALKEV Özel Okulları yeniden tazelendi.
2019-2020 eğitim öğretim yılının değerli öğretmenlerimiz ve öğrencilerimiz için başarılarla dolu olmasını diliyoruz.

ALKEV Özel Okulları, iyi dersler!

Kayıt Başvuru Formu için tıklayın 2019 Lise Ön Kayıt Başvuru bilgileri için tıklayın