MENÜ

ALKEV Anadolu ve Fen Lisesi Öğrencileri Çöpüne Sahip Çıkıyor – Nisan 2020

Çöpün azaltılması ve doğru yere atılmasıyla daha temiz bir çevre oluşturulmasına katkıda bulunmak amacıyla lise öğrencilerimize ve öğretmenlerimize Çöpüne Sahip Çık Vakfı tarafından online bir seminer yapıldı. Bu semineri gerçekleştiren ve “Doğaya sahip çık; çöpünü azalt, geri dönüştür, doğru kutuya at.” sloganını içselleştirmelerini sağlayan Proje Yöneticisi Sayın Ece Kuray Tunçsav’a bir kez daha teşekkür ederiz.

@copunesahipcik @mindyourwaste

 

06 Nisan Pazartesi Paylaşımı “Evden Çıkmadan Gezebileceğiniz 17 Sanal Müze”

Evden Çıkmadan Gezebileceğiniz 17 Sanal Müze

Sosyal ortamdan bir anda uzaklaşmak herkese garip gelebilir ve hatta bu duruma alışmak biraz zor olabilir. Ama bu durum kültür gezisi yapmanıza engel değil. Evde kalmamız gereken bu zaman diliminde gezebileceğiniz 17 sanal müze listesini derledik.

Londra ve hatta dünyanın en çok gezilen müzelerinden biri olan British Museum

Önemli binlerce esere ev sahipliği yapan ve Londra’ya gidip müzeyi tamamen gezmek istediğinizde gezinin tüm gün bile sürebildiği müze. Ancak sanal turlar, bilgisayarınızın başından ayrılmadan antik Rosetta Taşı ve Mısır mumyaları gibi önemli eserleri görebileceğiniz harika bir deneyim sunuyor.
Sanal müze için tıklayınız.

Yaklaşık 10 futbol sahası büyüklükte bir alanı kaplayan ve dünyanın en büyük müzesi olan Louvre

Louvre Müzesi, dünyanın önde gelen sanatçılarının eserlerini bünyesinde barındırıyor. Bu kadar büyük bir müzeyi tek günde tam anlamıyla gezebilmek de oldukça zor. Sanal tura çıkabilir, Apollo Galerisi ve Mısır Antikaları’nı sandalyenizden kalkmadan gezebilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

New York’un en ikonik yapılarından olan Guggenheim Müzesi

Frank Llyod Wright tarafından tasarlanan Guggenheim Müzesi, modern ve çağdaş dönemlerin önemli eserlerinin sergilendiği bir müze. Sadece New York’ta değil tüm müzeler arasında da en ikonik görünüme sahip olan müze spiral merdivenleri ile dikkat çekiyor. Bu ikonik merdivenleri çıkmakla yorulmadan sanal olarak yürüyebilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Sen Nehri kıyısında konumlanan eski bir tren garı olan Orsay Müzesi

Empresyonist ressamlardan Monet, Degas, Renoir ve Cezanne gibi sanatçıların eserlerini görebileceğiniz Orsay Müzesi’nde Rodin ve Gauguin’in de heykellerini görebilirsiniz. Online olarak, bu ünlü müzede parmak uçlarınızla dolanabilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

1937 yılında Washington’da açılan Amerika’nın ünlü müzelerinden Ulusal Sanat Galerisi

Amerika’nın ünlü müzelerinden Ulusal Sanat Galerisi’nde 2000’den fazla eser bulunuyor. Amerika’ya gidip ücretsiz gezebileceğiniz bu müzeyi sanal olarak ücretsiz turlayabilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Almanya’nın en büyük müzelerinden biri olan Pergamon Müzesi

Bergama ve Milet’ten getirilen eserlerin sergilendiği bu müzede gezerken, Anadolu’nun tanıdık toplumlarına denk gelebilirsiniz. Babil İştar Kapısı ve Pergamon Altarı gibi eserleri gezmek için Berlin’e kadar gitmenize gerek yok, sanal olarak da bu eserleri inceleme imkânına sahipsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Hollanda’nın en önemli müzelerinden biri olan Rijksmuseum

Rembrandt ve Jan Vermeer gibi Hollanda’nın Altın Çağ döneminin sanatçılarının eserlerini görebileceğiniz Hollanda’nın en önemli müzelerinden biri olma unvanını taşıyor. Dünyanın en büyük koleksiyonlarından birine sahip olma özelliğini taşıyan bu müze, Amsterdam gezilerinin olmazsa olmazları arasında. Evde kalmamız gereken bu dönemde online olarak bu müzeyi dolaşabilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Birbirinden özel eserlerinin bir araya geldiği Van Gogh Müzesi

Hollandalı ressam Vincent Van Gogh, 37 yıllık yaşamının 10 yılında 2000’e yakın eser ortaya koymuş. Eserleri şu an hayranlıkla değerlendirilse de yaşadığı dönemde Van Gogh ruhsal sıkıntılardan kurtulamamış. Vefatından sonra kardeşi Theo Van Gogh eserlerinin bir araya getirilmesine ön ayak olmuş ve bu müzenin ilk adımlarını atmış. Birbirinden özel eserleri tek bir tuşla ziyaret edebilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Dönemin en önemli ailelerinden olan Medici ailesinin sanat koleksiyonlarının sergilendiği Uffizi Galerisi

Rönesans yıllarındaki sanata ışık tutuyor. Birçok turistin Floransa’ya gitme nedeni olan Uffizi Galerisi’nde Botticelli, Lippi, Giotto ve Caravaggio gibi önemli isimlerin eserleri sergileniyor. Henüz bu müzeyi gezme şansı bulamadıysanız hiç üzülmeyin, oturduğunuz yerden tek bir tıklamayla çoğu sanat tarihine yön vermiş eserleri görmeye başlayabilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzesi Vatikan Müzesi

Çok önemli heykellere ve sanat eserlerine ev sahipliği yapan her yıl binlerce turisti ağırlayan dünyanın en küçük ülkesi Vatikan’da bulunan dünyanın en büyük müzesi Vatikan Müzesi’ni tamamen gezmek bir koca gün sürebiliyor. Özellikle Sistine Şapeli’nin tavanındaki işçiliği incelemek için en az 1 saat ayırmanız gerekebilir. Neyse ki sanal olarak inceleyip boynunuz ağrımadan evde kolayca inceleyebilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan en büyük sanat müzesi Metropolitan Sanat Müzesi

Dünyanın da en büyük sanat galerilerinden biri olan ve iki milyondan fazla eser barındıran müzenin önündeki merdivenler de müze kadar ünlü. Pollock, Van Gogh ve Bondone gibi sanatçıların eserlerini çok uzaklara gitmeden online olarak görebilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Dünyanın en eski müzelerinden olan Ermitaj Müzesi

3 milyona yakın sanat eserini içeren tablo sayısının fazlalığıyla Guinness Rekorlar Kitabı’nda da olan müze, binasıyla da Barok mimarinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Bu kadar önemli ve büyük bir müzeyi tek bir tıkla keşfedebilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Türkiye’nin ilk panoramik müzesi olan Panorama 1453 Tarih Müzesi

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethettiği anı tekrar yaşamımıza yardımcı oluyor. Top sesleri, Mehter Marşı, Fatih’in askerlerine seslenişlerini buraya tıklayarak bilgisayarın başında da duyabilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Güney Kore’nin en popüler müzelerinden Ulusal Modern ve Çağdaş Sanat Müzesi

Seul’de konumlanan Güney Kore’nin en popüler modern ve çağdaş sanat müzesi ve farklı dönemlerden kalma ulusal eserleri bir arada barındırıyor. Evde otururken bu çok özel eserleri inceleyebilir ve harika bir deneyim yaşabilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Salvador Dali’nin sürrealist eserlerinin sergilendiği Dali Müzesi

Ressamın yaşadığı dönemde belediyenin tiyatro binası olan ve Salvador Dali’nin de ilk sergisini gerçekleştirdiği bu binada günümüzde kendisinin sürrealist eserleri sergileniyor. Bu nedenle binanın yeri Dali’nin hayatı için önem taşıyor. Ressamın 4000 eserden oluşan kendi koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzede tura başlamak için tek bir tıklamayla çok kolay.
Sanal müze için tıklayınız.

7’den 70’e herkese hitap eden İstanbul Oyuncak Müzesi

Göztepe’de bulunan 7’den 70’e herkese hitap eden ve hepimizin içini ısıtan bir müze olarak göze çarpıyor. Orta Çağ dönemindeki oyuncaklardan tutun, Endüstri Devrimi zamanına kadar birçok dönemin oyuncaklarını görebileceğiniz bu müzeyi sanal olarak ziyaret edebilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Sanayi, ulaşım, iletişim ve endüstri alanlarının tarih boyunca gelişimlerine tanık olabileceğiniz Rahmi Koç Müzesi

Her geçen yıl koleksiyonu büyüyen müze aynı zamanda, birçok etkinliğe de ev sahipliği yapıyor. Sanayi, ulaşım, iletişim ve endüstri alanlarının tarih boyunca gelişimlerine tanık olabileceğiniz Rahmi Koç Müzesi’ni evden ziyaret edebilmeniz çok kolay. Tek bir tıklamayla ulaşım, iletişim, endüstriyel alanlardaki tarihsel gelişimleri inceleyebilirsiniz.
Sanal müze için tıklayınız.

Kariyer Yolunda İlk Adım – Nisan 2020

BrainArt HR Kurucu Ortağı Sayın Özlen Karaçal, ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerimiz ile online seminerimizde bir araya gelerek, etkili özgeçmiş oluşturma teknikleri üzerine bir eğitim verdi. Kariyer yolunda ilk adımlarını atmaya başlamış olan öğrencilerimizin verimli geçen bu eğitim sonrası kazanımlarını hayat boyu başarıyla uygulayabilmelerini diliyoruz. Sayın Özlen Karaçal’a vermiş olduğu eğitim için teşekkür ederiz.

“Zirve’de Kahve Molası” Etkinliği – Nisan 2020

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümün geleneksel “Zirve’de Kahve Molası” etkinliği 2 Nisan Perşembe günü online seminer olarak gerçekleştirildi. WTECH-Teknolojide Kadın Derneğinin Kurucu Başkanı ve 360+Media Interactive Kurucu Ajans Başkanı Zehra Öney, teknoloji alanında kariyer yapmak isteyen öğrencilerimizle online bir seminerde bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı. Gerçekleşen seminerde yaşadığı tecrübeler ile iş hayatında başarılı olma konularının üzerinde duran Öney, öğrencilerimize “Geleceğiniz ezberlerden değil, uzmanlıklardan geçecek; kendinizi sürekli geliştirin.” gibi birçok kıymetli tavsiyeler de vermiş oldu.

Gerçekleşen etkinlikte öğrencilerimiz çok verimli geçen bir deneyim yaşamış oldular. Gençlerimiz ile bir araya gelerek gerçekleştirdiği bu etkinlikten dolayı sayın Zehra Öney’e çok teşekkür ediyoruz.

Teknolojik Tasarım Projemiz Tübitak Avrupa Yakası Bölge Finalinde – Nisan 2020

Öğrencilerimizden Alya Tuncel ve İlay Tuncel tarafından geliştirilen ve mentörlüğünü Hakan Ataş öğretmenimizin yaptığı “Şerit ledler ile derse kalan süreyi göstermek – Sessiz Zil” adlı proje TÜBİTAK Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması İstanbul Avrupa bölge finaline katılmaya hak kazanmıştır.
Öğrencilerimize bölge finalinde başarılar dileriz.

Daha ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Öğrencilerimizin geliştirdiği proje ile ilgili kısa bilgiyi videoyu izleyerek ulaşabilirsiniz.

30 Mart Pazartesi Paylaşımı “Koronavirüs Günlerinde Kaygı ve Stresle Nasıl Başa Çıkabiliriz?”

Koronavirüs Günlerinde Kaygı ve Stresle Nasıl Başa Çıkabiliriz?

Panik, korku ve huzursuzluk. Son günlerde ülke ve dünya gündeminde yaşanan koronavirüs pandemisi nedeniyle birçoğumuzun baş etmek durumunda kaldığı duygular…

Bu çok normal çünkü çoğumuz için, tehdit hâlâ belirsiz. Virüse maruz kalıp kalamayacağımızı bilmiyoruz, maruz kalırsak hasta olup olmayacağımızı da bilmiyoruz.

Tüm bu cevapsız sorular da doğal olarak kaygılarımızı besliyor ve bizi çaresiz, güçsüz, bunalmış hissettiriyor. Tüm bunları yönetmenin de tek yolu ise eyleme geçmek ve kontrolü tekrar ele almak.

Kaygı ve Stres Süreci İle Baş Edebilmek İçin Bazı İpuçları

Fiziksel sağlığımızı korumak için ne yapmamız gerektiği biliyoruz. Doğru bilgilere erişmek, hijyen kurallarına riayet etmek, sosyal izolasyon sağlamak ve herhangi bir semptom gelişirse tıbbi yardım almak.

Ama tüm bunlar kadar bu süreçte ruh sağlığımızı da korumamız önemli, bazı ipuçları…

Bilmediklerinize değil, bildiklerinize odaklanın:

Kaygınız hayal gücünüzü ele almadan siz gerçeklere odaklanın. Belki hasta olup olmayacağınızı bilemiyorsunuz ancak yine de bu hastalığa yakalanan kişilerin çoğunun küçük ve yönetilebilir semptomları olduğunu biliyorsunuz.

Krizin ne zaman biteceğini bilmiyor olsanız bile aşılar ve tedaviler bulmak için yarışan bilim ordusunun eşi görülmemiş bir küresel iş birliği içinde olduğunu biliyorsunuz. Başka bölgelerde yaşayan sevdiklerinizi ne zaman göreceğinizi bilmeseniz bile onlarla görüntülü sohbet edebileceğinizi ve bağlantıda kalabileceğinizi biliyorsunuz.

Kontrol edebildiğiniz şeylere odaklanın:

Olan bitenden bunalmış ve her şey kontrolünüz dışındaymış gibi hissediyorsanız kontrolünüzde olan şeyleri düşünmeye başlayın.

Örneğin markette diğer alışveriş yapanların ellerini yıkayıp yıkamadığını kontrol edemezsiniz ancak kendi ellerinizin çevre ile olan temasını kontrol edebilirsiniz.

Yapamadığınızın aksine ne yapabileceğinize odaklanın:

Kendini güçsüz hissettiğinizde yapamayacağınız eylemler yerine yapabileceklerinizi bulmaya odaklanın. Örneğin bir ebeveynseniz ve çocuklarınızın stresli ve endişeli hissetmesini istemiyorsanız ancak sürekli onları meşgul etme çabası da sizi daha çok tüketmeye başladı ise kendinize yüklenmeyin. Tüm çocukların yapabileceği ve yapması gereken en iyi şey nedir biliyor musunuz? Gündelik işler.

Gündelik işler ile uğraşmak, stres ile savaşmada etkili bir yöntemdir. Öncelikle sizin ve çocuklarınızın hareket etmesini sağlar ve yorulan bedeniniz, beyninizin olumsuzluklara takılmasına imkân tanımaz.

Mümkün olduğunca ev işlerinizi çocuklarınız ile beraber yapın. Örneğin bir yemek hazırlayın, temizlik yapın… Tüm bunlar, bağlantıları güçlendirmek için de iyi bir fırsat olacaktır.

Başkalarına yardım ederek kendinize yardım edin:

Sizi eyleme geçmekten alıkoyan duygulara takılıp kalmaktan kurtulmanın bir yolu da ihtiyacı olan diğer insanlara yardım etmektir. Aslında başkaları için menfaat düşünmeden bir şeyler yaparak farkında olmadan kendinize de önemli bir katkı sağlarsınız.

Örneğin yalnız yaşayan bir komşunuzu arada bir kontrol edin veya ailenizde yaş almış ve eve mahkûm kalmış kişiler var ise onlar ile iletişimi arttırın.

Nezaket ve yardımlaşma ortamının yaygınlaştırılması sosyal tecrit zamanlarında hepimizin daha sık başvurması gereken ve ruh sağlığımızı korumamıza da önemli katkısı bulunan bir tutumdur.

Haber tüketiminizi sınırlayın:

Birçoğumuz haberlere ya da sosyal medyaya bağlı sürekli gelişmeleri takip eder durumdayız. Durumdan haberdar olmak önemli ancak haberler özellikle stresli zamanlarda kişinin endişe duygularını arttırabilir. Bu bağlamda, önemli olan dengeyi sağlamaktır.

Haberleri kontrol edeceğiniz günün belirli saatlerine karar verin ve bu kararınıza uyun. Zihinlerimize ve bedenlerimize toparlanmak için mümkün olduğunca çok fırsat vermeliyiz.

Bakış açınızı koruyun:

Bu günler kimse için kolay değil. Ancak haftalar ya da aylar içinde olup olmayacağını bilemesek de eninde sonunda çözülecek. Bizlere hayat bir zaman sonra tekrar normal görünmeye başlayacak.

Çaresiz olmaktan çok uzağız. Kontrolü tekrar ele alabiliriz, stresli veya sıkıntılı olduğumuzda duygusal sağlığımızı yönetmek için doğru adımlar atabiliriz.

Bu kriz ortadan kalktıktan sonra aslında çok değerli şeyler kazanmış olacağız, sadece gerçek zorlukların sağlayabileceği şeyler: direnme gücü, bilinç ve duygudaşlık.

Sağlıklı günler dileğimizle…

Kaynak: TED-ed Blog

“2020 Bosphorus Regional” – Mart 2020

Okulumuzun FRC takımı AG Robotik #6459, 9-10-11 Mart tarihlerinde gerçekleşmiş olan 2020 Bosphorus Regional’a katılarak herkesin ilgi odağı olan robotlarıyla başarılı bir performans sergilemiştir. Tüm yıl boyunca yoğun bir şekilde yarışma için hazırlanan takımımızı tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

 

“Üniversite Yolunda” Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer Fuarı – Mart 2020

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı tarafından ilk kez düzenlenen “Üniversite Yolunda” – Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer Fuarı 5 ve 6 Mart tarihlerinde ALKEV Anadolu ve Fen Lisesinde gerçekleştirildi.

11 ay süren hazırlıklar sonucunda açılan fuara partner okulumuz Frankfurt University Applied Sciences’ın yanı sıra RWTH Aachen, Fachhochschule Ravensburg Weingarten, Brandenburgische Technische Universität Cottbus Senftenberg, Ernst Abbe Hochschule Jena, Julius Maximillians Universität Würzburg, Universität Pottsdam, Altınbaş Üniversitesi, Universität zu Köln, Türk Alman Üniversitesi gibi yüksek öğrenim kurumları, DAAD-Alman Akademik Değişim Servisi, Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası gibi kurumlar, İngiltere ve Avusturalya’daki bazı üniversitelerin Türkiye’de temsilciliğini yürüten EDCON firması ve bazı İtalyan devlet üniversitelerinin Türkiye temsilcisi olan Firenze Eğitim, Goethe Enstitüsü, F+U Academy of Languages gibi dil okulları, Biltur, Edubucks, Kreativ ve YFU gibi eğitim danışmanlık ve değişim programları firmaları, Mercedes Benz ve Haribo gibi köklü Alman firmalarının yanı sıra HSBC bankası katılmıştır.
Daha önceden katılacağını bildirmiş olan partner okulumuz Fachhochschule Würzburg-Schweinfurt, Rheinische Friedrich Wilhelms Universität Bonn ve Michigan State University mücbir sebeplerden dolayı katılımlarını iptal etmişlerdir.
Fuarımıza öğrencilerimizin yanı sıra velilerimiz, Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Vefa Anadolu Lisesinden misafir öğrenciler de katılmışlardır.

Fuarın ilk günü ziyaretçilerimiz stantlarda bilgi almışlar, açılış töreninde DAAD Alman Akademik Değişim Servisi yetkilisi Murat Kemaloğlu’nun Almanya’da yüksek öğrenim konusunda verdiği bilgileri dinlemişlerdir. Sonrasında da ilgilenen öğrenciler için Firenze Eğitim’den Daniele Bruno İtalya’da yüksek öğrenime giriş şartları, tıp, mimarlık, mühendislik gibi bölümlerde okuma koşullarıyla ilgili bir seminer vermiştir.

Fuarın ikinci günü ise okulumuz öğrencileri önceden kayıt oldukları oturumlarda RWTH Aachen, Fachhochschule Ravensburg Weingarten, Brandenburgische Technische Universität Cottbus Senftenberg, Ernst Abbe Fachhochschule Jena, Türk Alman Üniversitesi, F+U Academy of Languages, EDCON tarafından verilen workshoplar ve örnek derslere katılım sağlamışlardır.

Yoğun geçen iki günün ardından 6 Mart 2020 Cuma günü öğleden sonra sona eren etkinliğin ikincisinin 2022 yılının bahar aylarında yapılacağı bilgisi katılımcı kurumlarla paylaşıldıktan sonra, kendilerinden bir sonraki fuarımıza katılım sözü alınmıştır.

56. Kütüphane Haftası: ALKEV Kitap Günleri ve Yazarlarla Buluşma – Mart 2020

ALKEV Beyhan Eczacıbaşı Kütüphanesi ev sahipliğinde 2-6 Mart 2020 tarihleri arasında gerçekleşen ve tüm hafta süren etkinliğe katılım yoğundu.

Birçok yayınevinin bulunduğu organizasyonda, ilkokul ve ortaokul öğrencilerine yönelik kütüphane atölyeleri ve yazar söyleşileri yapıldı.

1.sınıf öğrencilerimiz, Alman yazar M. BALTSCHEİT’in kaleme aldığı “Cik” kitabı üzerinden Çisel KUŞKAN yönetiminde yaratıcı drama atölyesine katıldılar.
2.sınıf öğrencilerimiz; “Bazen İşler Karışır” kitabının yazarı Başak ABDULA ile felsefe atölyesi gerçekleştirdiler.
3.sınıf öğrencilerimiz, “Notalar Apartmanı” kitabından hareketle kütüphane okuma atölyesine giriş yaptılar. İki hafta sürecek olan atölyenin ikinci ve son oturumu, yazar Şöhret DOĞRUYOL SAĞBAŞ ile yapılacaktır.

İlkokul öğrenci başkanımız Ece AŞKIN’ın katkılarıyla davet ettiğimiz oyuncu-yazar Başak SAYAN, “Rüzgar Olmak İsteyen Çocuk” ve “Gölgesini Arayan Çocuk” isimli kitapları üzerinden 3. ve 4. sınıf öğrencilerimizle keyifli bir söyleşi gerçekleştirdi. Çocuklardan gelen soruları da cevaplayan SAYAN, kitaplardan ve yazarlık serüveninden bahsetti. Başak SAYAN, ikinci oturumda velilerimizle Beyhan Eczacıbaşı Kütüphanesi’nde yazdığı kitaplar üzerinden bir söyleşi gerçekleştirdi ve ardından kitaplarını imzaladı.

 

 

Oyuncu-yazar Murat TAVLI, “İsimsizler” kitabı ile ortaokul öğrencilerimizle buluştu. Çanakkale Zaferi’ni konu alan kitaptan önemli notlar paylaşan yazar, oyunculuk ve yazarlık serüveninden bahsetti. Söyleşinin ardından kütüphanede kitaplarını imzalayan yazar, öğrencilerle bol bol fotoğraf çektirdi.

 

Hafta boyunca destek veren tüm katılımcılara teşekkür ederiz.

Gezen Çömlek Atölyesi Okulumuzda – Mart 2020

“Sanat Dalları” teması kapsamında 10 Mart Salı günü, anaokulu hazırlık grubu öğrencileri, yok olmakta olan el sanatlarından çömleğe şekil verdiren “Gezen Çömlek Atölyesini” okulumuzda ağırladılar. İnce motor becerilerini geliştiren, el-göz koordinasyonunu üst düzeyde hissettiren, konsantrasyon artıran yönleriyle de öne çıkan etkinlik ile öğrencilerimiz, çamuru parmaklarıyla derinleştirip, büyüterek 3 boyutlu düşünme yeteneklerini kullanma fırsatı buldular. Kendi sanat eserlerini yapan öğrencilerimiz çok keyifli ve verimli vakit geçirdiler.

Sınav Kaygısıyla Başetmede Ailenin Rolü – Mart 2020

ALKEV Özel Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi tarafından ortaokul ve lise velilerimize yönelik, 07.03.2020 Cumartesi günü, Prof. Dr. Kadir Özer tarafından sunulan “Sınav Kaygısıyla Başetmede Ailenin Rolü” konulu bir seminer düzenlendi.

Velilerimizin yoğun ilgi gösterdiği seminerde, Prof. Dr. Kadir Özer, sınav yolculuğunu sadece geçlerin değil ailelerinde yaptığından, sınav yolculuğunun anatomisinden, aile ve gençlerin tutumunun kaygıya etkisinden bahsetti. Seminer, bu zorlayıcı süreçte ailelere fayda sağlayacak önerilerle sona erdi.

Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlaması – Mart 2020

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi öğrencilerimiz, 9 Mart 2020 Pazartesi günü “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında “Kadın ve Liderlik” teması üzerine kurguladıkları bir söyleşi gerçekleştirdiler. Programımız Boğaziçi Caz Korosu Koristleri Tutku Deniz Karabacak ve Pelin Demirayak’ın “Kadın Hikayeleri” konseptinde hazırladıkları mini bir konserle başladı. Ardından söyleşi bölümünde Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Eski Genel Başkan Yardımcı Sayın Gülsün Kaya ve BrainArt HR Consulting ve BrainArt IT firmalarının kurucusu Sayın Özlen Karaçal alanında lider kadın olmak üzerine kendi deneyimlerinden yola çıkarak günün anlam ve önemine dair öğrencilerimizin sorularını cevapladılar. Programımıza danslarıyla renk katan öğrencilerimiz Azra Keskinel, Deniz Fıstıkçı ve Asya Ayşe Demir hazırlamış oldukları anlamlı koreografileriyle ve göstermiş oldukları duyarlılıklarıyla büyük alkış topladılar.

Ulu Önder Atatürk’ün dediği gibi “Şuna inanmak lazımdır ki dünya üzerinde gördüğümüz her şey kadının eseridir.” diyor ve Dünya Emekçi Kadınlar Gününü bir kez daha kutluyoruz.

 

Kayıt Başvuru Formu için tıklayın 2019 Lise Ön Kayıt Başvuru bilgileri için tıklayın