MENÜ

5.Sınıflar Gelsenkirchen’da – Haziran 2023

Bugün okulumuzda Alman – Türk kültür alışverişi söz konusu ise Alman okulları ve kurumlarıyla yapılan birçok karşılıklı ziyaret, ortak gezi ve projeler okulumuzun bu özel özelliğinin ne kadar önemli olduğunu bize bir kez daha göstermiştir.

Eğer bugün çeşitli Alman okullarıyla dostane ilişkiler içindeysek “4 Kasım 2022″nin özel bir anlamı var. ALKEV Okullarının Gesamtschule Horst ile arasındaki kardeş okulları iş birliği anlaşması, Büyükçekmece belediyesinin Gelsenkirchen şehrine yaptığı ziyaret sırasında imzalandı.

ALKEV öğrencileri, başlangıç için geçen yaz Gelsenkirchen’deki partner okullarını ziyaret etti.

Pazar günü, ALKEV Özel Okulları yirmi iki 5. Sınıf öğrencisi ile Gesamtschule Horst‘deki arkadaşlarıyla buluşmak için Gelsenkirchen’e doğru yola çıktı. Yolculuk, İstanbul Havalimanında anne-baba ve kardeşlerin heyecanlı vedasıyla başladı. Eşlik eden öğretmenler Aslı Öğretmen, Hicran Öğretmen ve Hülya Öğretmen için de heyecanlı bir an oldu çünkü artık tüm grubun sorumluluğu onların elindeydi. Uzun gelen bir sürenin ardından herkes güvenli ve tam teçhizatlı bir şekilde uçaktaki koltuklarına yerleşti. Bundan sonra her şey planladığı gibi gitti ve herkes İstanbul’un küçülen evlerini yukarıdan izledi.

Köln Havalimanından Gelsenkirchen’e süren bir saatlik otobüs yolculuğunun ardından çocuklar, şehrin tam merkezindeki Gelsenkirchen Buer’deki otel odalarına yerleşti. Büyükçekmece Gelsenkirchen Kardeş Şehir Dostluğunu Geliştirme Derneğinin temsilcisi ve aynı zamanda Gesamtschule Horst‘da öğretmen olan Abbas Mordeniz ile kısa bir dinlenmenin ardından herkes yola çıkıp şehri keşfetmeye hazırdı.

Pazartesi günü Gesamtschule Horst ‘daki meslektaşlar ve öğrenciler sabahın erken saatlerinde bizi okulda sıcak bir karşılama için bekliyorlardı. İstanbul grubu daha sonra Gelsenkirchen’den gelen akranlarıyla birlikte çeşitli derslere katıldı. Okuldan sonra Schloss Horst Macera Müzesine bir gezi düzenlendi, burada çocuklarımız günlük yaşam ve geçmişteki çalışmalar hakkında fikir sahibi oldular. Buer’e döndüğümüzde tüm çocuklar, otelimizin yakınındaki REWE adlı süpermarkete hücum ederek atıştırmalık ve soğuk içecekler stokladılar. Bu aktivite artık günlük ritüelimiz haline geldi.

Salı sabahı öğrencilerimiz, Gelsenkirchen Belediye Binasında resmi bir resepsiyon için toplandı. Büyük toplantı salonunda öğrencilerimiz Gelsenkirchenli öğrenciler ile birlikte Belediye Başkanı Martina Rudowitz’i tanıma ve belediye başkanının çalışmaları, şehir ve Gelsenkirchen ile Büyükçekmece arasındaki ortaklık hakkında sorular sorma fırsatı buldular. Gelsenkirchen ve İstanbul’dan gelen öğrenciler, öğleden sonra ZOOM Erlebniswelt’te birlikte geçirdiler. Zoom deneyim dünyası, ziyaretçilerin egzotik hayvanları yakından gözlemleyebileceği Alaska, Afrika ve Asya gibi çeşitli temalı alanları içeriyor. Bu ziyaret, yalnızca hayvanlar dünyasının çeşitliliğini tanımak, türlerin korunması ve çevrenin korunmasıyla ilgili önemli gerçekleri öğrenmek için değil, aynı zamanda öğrencilerin birbirlerini tanımak için de ideal bir fırsat sundu. Yeni dostlukların başlangıcıydı.

Çarşamba günü Büyükçekmece Gelsenkirchen Kardeş Şehir Dostluğunu Geliştirme Derneği ile geçirildi. Ulli, Reinhold ve Abbas, Gelsenkirchen ve İstanbullu öğrenciler için unutulmaz deneyimlerle dolu harika bir gün düzenlediler. En önemli olay Schalke ARENA ziyaretiydi. Schalke Arena’da kulübün eski başkanı Sayın Rehberg tarafından karşılandık. Öğrenciler, stadyumu görmenin ve kulübün tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmenin heyecanını yaşadılar. Düsseldorf’taki Ren Kulesi’ne ve Mettmann’daki Neandertal Müzesine giden otobüs yolculuğu bile bir deneyimdi. Reinhold ve Ulli, öğrencilerimizin çeşitli müzik isteklerini yerine getirdiler ve çok geçmeden otobüste harika bir atmosfer oluşturduk. Dernek temsilcilerimize özverilerinden dolayı bir kez daha teşekkür ederiz. Hem otobüs yolculuğu hem de tüm gün öğrenciler için unutulmaz bir an oldu.

Perşembe günü İstanbullu öğrenciler zengin tarihi ve sayısız turistik yerleri ile Köln şehrini keşfettiler. Bir saatlik tren yolculuğunun hemen ardından ünlü Köln Katedrali’ni ziyaret ettik. Herkes katedralin çarpıcı mimarisine ve güzel vitray pencerelerine hayran kaldı. Çikolata müzesinde çocuklar çikolatanın tüm çeşitlerini keşfetti ve hatta çikolatanın nasıl yapıldığını izleyip bizzat çikolatanın tadına baktılar. Daha sonra Köln’ün merkezine gittik. Çok sayıda mağaza ve butiğin bulunduğu bu bölgede herkes dilediğince alışveriş yaptı veya bir kafede mola verebildi.

Kapsamlı kültürel programın ardından cuma günkü “MINT Proje Günü” okulda gündemdeydi. Son sınıf öğrencileri, mikroskopi ve harmanlama ile ilgili deneyler hazırladılar. Dil, fen derslerinde heyecan verici bir şekilde öğrenildi ve uygulandı. Günün sonunda okul bahçesinde düzenlenen okul şenliğinde herkes leziz ızgara çeşitleriyle ve soğuk içeceklerle rahatladı, bu kez veliler de oradaydı. Aynı zamanda Horst Gesamtschule öğrencilerine ve yeni meslektaşlarımıza da veda etme zamanı gelmişti.

Cumartesi günü öğrencilerin aileleri ve arkadaşları için alışveriş yapabilecekleri ve ertesi gün yola çıkma hazırlıkları yapmaları için bir zaman dilimi oldu.

Gezimizin son gününde Düsseldorf’ta etkileyici klasik ve tarihi otomobil koleksiyonuyla tanınan Klasik Remise Araba Galerisi’ni ziyaret ettik. Otomobilin tarihi hakkında çok şey öğrenebildik, güzel eski ve nadir araçları görebildik. Sonrasında güzel bir restoranda öğle yemeğinin ardından Düsseldorf’un görülmeye değer yerlerini gezdik. Günün sonunda havalimanına geçildi ve akşam uçağıyla Türkiye’ye döndük.

 

Sonuç olarak bu ancak her iki okuldaki harika ve özverili öğretmenler sayesinde gerçekleştirilebilecek değerli bir deneyimdi. Projeye katılan öğrencilerimizin sadece derslerin içeriğinden değil, aynı zamanda boş zamanlarında ve kaldıkları süre boyunca öğrencilerle ilgilenmekten de sorumluydular. Tavsiye ve destek sunmak için her zaman oradaydılar. Ayrıca öğrencilerin yabancı kültürde yollarını bulmalarına yardımcı oldular ve onları yeni şeyler öğrenmeye ve dil becerilerini geliştirmeye motive ettiler. Nisan 2024’te Gelsenkirchen’den geri dönüş ziyaretini heyecanla bekliyoruz