MENÜ

Kita-Auf-Der-Hardt ile 23 Nisan Şenlik Haftası Etkinlikleri – Nisan 2015

Büyükçekmece belediyesi ile kardeş şehir olan Gelsenkirchen’den gelen minik konuklar, 23 Nisan şenliklerinin unutulmaz bir parçası oldular. 21 Nisan günü anaokuluna gelen konuklarımız, misafir olacakları çocuklar ve aileleri ile tanışma, birlikte vakit geçirme fırsatı buldular.

22 Nisan günü büyük bir coşku ile buluştuğumuz konuklarımız, anaokulu öğrencileri ile birlikte istasyon etkinliklerine katıldı.

Öğleden sonra ise, Büyükçekmece sahilinde keyifli bir yürüyüş gerçekleştirdik. Bazıları daha önce denizle hiç karşılaşmamış olan minikler, sahilde kendileri için özel anlamı olan ‘sihirli taşlar’ bulmanın sevinci ve heyecanı ile yeniden okula ve misafir oldukları ailelerin yanlarına döndüler.

23 Nisan günü özenle giydikleri kıyafetler, hazırladıkları Türkçe ve Almanca şarkılar ile ilkokulumuzun 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı törenine katıldılar. Konuklarımız, sözleri Nazım Hikmet’e ait ‘ Dünyayı çocuklara verelim’ , kendilerinin bestelediği ve rap olarak seslendirdikleri ‘Çocuk Hakları’ adlı şarkılar ile izleyenlerden büyük alkış aldılar. Törenin ardından Aqua Florya’ da bulunan Akvaryumda birbirinden ilginç deniz canlılarını gözlemleyen minikler, kalplerimizde sevgileri, yüzlerinde kocaman gülümsemelerle ülkemizden ayrıldılar.

UNSERE KLEİNEN BESUCHER AUS GELSENKİRCHEN BEİM KİNDERFEST IN DER ALKEV SCHULE

Die Partnerstädte Gelsenkirchen und Büyükçekmece hatten schon letztes Jahr einen Schüleraustausch aber der diesjährige Besuch aus Gelsenkirchen war etwas ganz besonderes.

6 Kindergartenkinder und 2 Erzieherinnen der KİTA-AUF-DER-HARDT in Gelsenkirchen besuchten uns für das Kinderfest am 23. April in unserer Schule.

Am 21. April holten wir unsere kleinen Gäste vom Flughafen ab und kamen in unseren Kindergarten, wo sie ihre Gastfamilie kennenlernten. 2 Familien unserer Schüler hatten sich bereit erklärt je 1 Erzieherin und 3 Kinder bei sich aufzunehmen.

Am 22. April feierten sie bei uns im Kindergarten das Kinderfest und am nachmittag fuhren wir mit ihnen an den Strand von Büyükçekmece. Einige der Kinder hatten zuvor kein Meer gesehen und trotz etwas kühlem regnerischen Wetter hatten die Kinder viel Spass und sammelten Muscheln und “Zaubersteine”.

Am 23. April waren sie Ehrengäste bei unserem Fest in der Grundschule. Alle hatten ihre schönsten Kleider angezogen und sangen für uns 2 Lieder: “ Lasst uns die Erde den Kindern übergeben” nach einem Gedicht von Nazım Hikmet, was sie auf Deutsch und Türkisch sangen und einen selbstgeschriebenen Rap über Kinderrechte.

Nach dem Fest brachten wir unsere Gäste ins Aquarium in Florya, wo sie mit ihren Gastkindern noch 2 interessante Stunden verbrachten. Danach mussten wir unsere kleinen Gäste und ihre Erzieherinnen leider schon wieder zum Flughafen fahren.

Beim Abschied haben sich bereits einige der Kinder fürs nächste Jahr angemeldet.