MENÜ

Geziyorum Görüyorum Öğreniyorum Projesi – Haziran 2015

Gezmek bir tür yenilenme, tazelenme… Yeni keşifler, yeni maceralar ve buna bağlı olarak yeni kazanımlar… Gezerken hiçbir yerde bulamayacağı bilgileri, görerek ve yaşayarak öğreniyor insan. Seçilmiş birbirinden özel müzelerde geçmişi bugünü ve geleceği ilişkilendirdiğimiz bu projede öğrenmenin zevkine vardık.
İlk durağımız Kelebek Çiftliği’ydi. Beykoz Riva yolu üzerinde bulunan Kelebek Çiftliği’ne vardığımızda önce kelebeklerin yaşam döngülerini anlatan bir belgesel izledik ardında özel olarak hazırlanmış sera içerisinde birbirinden farklı türde binlerce kelebeği incele fırsatımız oldu. Gözlemlerimizle edindiğimiz bilgilileri defterlerimize not etik.

İkinci güne çok heyecanla başladık. Bu sefer ki durağımız Uçurtma Müzesi’ydi. Üsküdar’da bulunan müzede birbirinden değişik ve özel uçurtmayı inceledik ve haklarında bilgiler edindik ardından da kendi uçurtmalarımızı yaptık.

Üçüncü durağımız ise Oyuncak Müzesi’ydi. Göztepe’de Sunay Akın tarafından kurulan müzeyi gezmek çok keyifliydi. Bizden yıllar önce yaşamış büyüklerimizin de bizler gibi çocuklar olduğunu oynadıkları oyuncaklarla bir kez daha hatırladık. Müze gezisinden sonra bizler hiçin hazırlanmış tahta oyuncakları boyarken bir sürpriz ile karşılaştık. Sunay Akın oradaydı ve kendisiyle sohbet etme imkanı bulduk.

Dördüncü ve son durağımız İstanbul Akvaryumunda çok ilginç su canlılarını inceledik. İstanbul Boğazı sularından başlayan yolculuğumuz, Yağmur Ormanları’nda son buldu. Bulunduğu yaşam alanına göre farklılık gösteren binlerce canlı türü tanımış olduk.