MENÜ

Müzede Bir Hafta Projesi – Haziran 2016

Güzellik karşısında duyulan heyecan ve hayranlığı uyandırmak için insanın kullandığı yaratıcılığa sanat denir. Sanat, konuşma gibi bir iletişim aracı ve bu yüzden insanları birleştirme özelliğine sahiptir. Sanatın birleştrici özelliğinden yola çıkarak, bir  hafta boyunca sergilerin merkeze alındığı sanat müzelerindeydik.

“Müze de Bir Hafta” proje grubumuzla “sanat” içimize işledi ve vücudumuzun bir parçası oldu. Akbank Sanat’ta; ellerimiz, kollarımız evadan rengarenk heykellere dönüştü. Hama boncuklardan aksesuar ve takılar yaptık.

İstanbul Modern Sanat Müzesi’nde; “Sanatçı ve Zamanı” sergisine paralel olarak, Türk edebiyatına mal olmuş şairlerimizin şiirlerini dinledik. Bu şiirlere konu olan sözel imgeleri sergi salonlarında hangi sanat çalışmalarıyla ilişkili olabileceklerini bulduk. Bu çalışmalardan yola çıkarak kendi desenlerimizi çizdik.

Sakıp Sabancı Müzesi’nde; Alman modernizmin öncü sanatçısı Heinz Mack’ın “Sadece Işık ve Renk” sergisini dolaştık. Işıltılı ve renkli kağıtlardan üç boyutlu kinetik art örnekleri hazırladık.

Projemizin son günü ise; sanata dair farkındalık oluşturduğumuz bu çalışmalarımızı büyük bir keyif ve sevinçle sergiledik.