MENÜ

04 Mayıs Pazartesi Paylaşımı “Pablo Picasso’nun Bizlere Fotoğraf Hakkında Öğretebileceği 7 Detay”

Pablo Picasso’nun Bizlere Fotoğraf Hakkında Öğretebileceği 7 Detay 

Pablo Picasso’nun eserlerini incelemek, eser ve çalışmalarını okumak; içinizdeki sanatçının ortaya çıkmasına vesile olacaktır. Fotoğraf tarzımı geliştirirken fotoğrafçıların işlerini incelediğim gibi sanatçı, yazar ve müzisyenlerden de ilham almaya çalışırım. Soyut fotoğraf konusunda çok önemli esin kaynaklarından biri de sanatçı olarak Picasso’dur. Picasso’nun izinde İspanya’yı dolaşmak ya da ömrünün önemli bir bölümünü geçirmiş olduğu Paris’te geçirmek önemli katkıları olacaktır. Picasso’nun dediği gibi “İlham her zaman mevcuttur ancak sizi çalışıyorken bulmalıdır.”

Fotoğraf 1: Gökyüzü ve Toprak

“Sanatçı mekândan, gökyüzünden, topraktan, bir kâğıt parçasından, kaybolan bir şekilden, bir örümceğin ağından gelen duyguların haznesidir.” (Pablo Picasso)

Nerede olursanız olun etrafınızdaki enerji ve duyguları soğurursunuz. Duygu durumunuz uygunsa ve algılarınız açıksa muhteşem fikirlere dimağınız açık olacaktır. Huzur içindeyseniz ve sükûnetinizi koruyabilirseniz dikkatinizi görüş alanınız boyunca kaymanıza izin veriniz, yaratıcılığınız ortaya çıkacaktır. Bu duruma açık farkındalık denir. Bu tür farkındalık derin düşünme sırasında da kullanılır. Zihniniz açık iken farklı uyaranlarınız farkındalığınızdan akar geçer, film şeridi gibi. Bu yararlıdır, lütfen deneyiniz. Açık farkındalığınızı alışkanlık hâline getirebilirseniz zihninizin kapılarını muazzam bir şekilde açabilirsiniz. Gözünüzün önündeki sis perdesini kaldırırsınız ve etrafınızın farkına varırsınız. Haydi, öyküler bulalım!

Picasso’nun dediği gibi “Başımıza her gün bir parça uzay tozu düşer. Her nefesle evrenimizin, gezegenimizin geçmiş ve geleceğine ilişkin öyküsünü, kokularını, etrafımızdaki dünyanın öykülerini hatta yaşamın tohumlarını soluruz.”

Fotoğraf 2: Zihnimizin Ötesi

“Keşke beynimizi çıkarıp sadece gözlerimizi kullanabilseydik. (Pablo Picasso)

Zihin, en meşgul yerdir. Fotoğraf çekerken zihniniz size engel olmaktadır. Görmeyi öğrenmek, aslında yoğun olan zihninizi göz ardı etmeyi öğrenmektir. Zihniniz yerine kalbinizi, sağduyunuzu kullanın. İşte buraları asıl fotoğraflarınıza ilişkin fikirlerinizin geldiği yerdir. Asıl mantığınız ve analitik zihniniz yerine sezgilerinize güvenin.

Picasso’nun dediği gibi “Elim bana ne düşündüğümü söyler.”

Fotoğraf 3: At

“Vahşi bir atı çiziyor olsam şüphesiz at yerine vahşiliğini görüyor olurdum.” (Pablo Picasso)

Fotoğraf çekerken gördüğümüz nesneyi fotoğraflamamız gerektiğine inanırız. Bakarken etrafı izlememiz, görmemizi sağlayacaktır. Bu ıskalanmamalıdır. Ancak fotoğraflarımıza hissettiklerimizi, bizi fotoğrafını çekmeye iten ve ilgimizi çeken şeyi  de dâhil etmeliyiz. Önce görürüz, sonra hissederiz ve sonunda yaratırız. Şeklen bir şeye benzemeyebilir, farklı bir duygu yaratabilir ama bu senin eserindir. Özgündür.

Fotoğraf 4: Doğanın Tablosu

“Ne resmedeceğinizi bilmek için resim yapmaya başlamalısınız.” (Pablo Picasso)

Her sanatsal ortam için geçerlidir bu durum. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız o zaman başlayın, yolunuzu bulursunuz. İlham perisinin gelmesini beklemek yerine, dolaşın ve uygun yer ve ortamda sizi bulmasına izin veriniz. Ama fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayınız.

Fotoğraf 5: Teknik

“Ne kadar çok tekniğiniz varsa o kadar az teknik konusunda endişelenmelisiniz. Ne kadar çok teknik varsa, o kadar teknik vardır.” (Pablo Picasso)

Tekniğe ne kadar hâkimseniz sizin yaratıcılığınız o kadar ön plana çıkacaktır. Özellikle ekipmanınıza hâkim olmanız, bulunduğunuz mekâna odaklanmanıza ve zihninizi farkındalığa açmanız kolaylaşacaktır. Yaratıcılığınız serbest kalacaktır.

Fotoğraf 6: Bilmediklerim

“Her zaman bilmediklerimi yaparım, böylece nasıl yapılacağını öğrenirim” (Pablo Picasso)

Her seferinde bilmediğiniz ve yeni şeyleri denemeniz yeni şeyler öğrenmenizi sağlayacaktır, sizi mutlu edecektir ve yaşlanmanızı erteleyecektir. Picasso’ya göre “Yapabileceğini düşünen yapar, yapamayacağınız düşünen yapamaz. Bu amansız ve tartışmaya açık olmayan bir kanundur.” Kendinize güvenin ve becerilerinize ket vurmayın.

Fotoğraf 7:  Sevgi

“Sanatta niyetler yeterli değildir ve İspanyolcada dediğimiz gibi sevgi sebeplerle değil, eylemlerle kanıtlanmalıdır. Birisinin ne yapmayı niyetlendiği değil, ne yaptığı önemlidir.” (Pablo Picasso)

Eyleme geçmenin zamanlamasında şimdiden daha uygun bir zaman yoktur. O nedenle ne bekliyorsunuz? Picasso’nun dediği gibi hemen eyleme geçin!

Yaratıcılığın önünde en büyük engel kendi önümüze örmüş olduğumuz engellerdir. Kendimizi bu konuda acımasızca eleştirmemizdir. Yeni başlayan birisi olarak şüphesiz bir rehbere ihtiyaç bulunmaktadır. Ancak rehberinizden farklı ve kendi yaratınızı ortaya çıkarmak için yukarıda ifade edilen noktaların katkısı olacaktır. Işığı arayanların yolculuklarında kolaylıklar dilerim.

Kaynak: Epes A. 7 Things Pablo Picasso Can Teach Us About Photography. Erişim; Petapixel.com