MENÜ

6 Mart Pazartesi Paylaşımı “12 Mart İstiklal Marşının Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Günü”

İstiklal Marşı Şairimiz Mehmet Akif ERSOY’un yazdığı milletimizin onurlu mücadelesini ve bağımsızlığını vurgulayan İstiklal Marşı’mızın, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilişinin 102. yıldönümünü kutluyoruz. Yurdumuzun birçok yeri düşman işgali altındayken halkımız kadını, erkeği, çocuğu ve askeriyle ülkesi için zor şartlar altında bir karış toprağını vermemek için mücadele verirken Mehmet Akif ERSOY milletimize cesaret vermek, duygularını harekete geçirmek üzere İstiklal Marşı’mızı yazmıştır. İstiklal Marşı, halkımızın bağımsızlık savaşını ölümsüzleştiren, eşsiz bir eserdir. Mehmet Akif ERSOY, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın.” derken verilen mücadelenin zorluğunu ifade etmiştir. İstiklal Marşı’mız milletimizin Atatürk önderliğinde, tarihin akışını değiştiren bir kahramanlık destanının anlatımıdır.

“Doğduğumdan beridir aşığım istiklale.” diyen Mehmet Akif ERSOY, “İstiklal Marşı” adını verdiği şiirini İstiklal Harbi’nde kanının son damlasına kadar mücadele eden kahraman ordumuza ithaf etmiştir. İstiklal, tarih boyunca meftunu olduğumuz ve uğruna pek çok acılara katlandığımız, hiçbir zaman ödün vermediğimiz değerimizdir.

İstiklal Marşı’mız bütünüyle aziz milletimizin karakterini yansıtmaktadır. İstiklal Marşı’mızın mana derinliğinde barınan duygular milletimizin öz benliğinden damıtılmıştır. Bayrak, sancak, ezan, hak, şahadet gibi kelime ve kavramlar milletimizi var eden değerlerimizdir. Milletimize istiklal azmini veren gazilik ve şehitlik gibi manevi mertebelerdir. Manevi duygulardan arındırılmış bir mücadelenin sürdürülmesi imkansızdır. İstiklal mücadelesinde değerlerinin ayaklar altına alınmamasının mücadelesini veren milletimizin coşkunluğunu anlatan İstiklal Marşı’mız, milletimiz var oldukça ortak hisleri veren ve milletimizi tanımlayan bir eser olarak var olacaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle İstiklal Marşı’mızın Kabulünün 102. yıldönümünü kutluyor, İstiklal Marşı’mızın müellifi Mehmet Akif ERSOY’u, Büyük Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşlarını, ebediyete intikal etmiş bütün şehitlerimizi şükranla ve saygıyla anıyoruz.

Kaynak: Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü