MENÜ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü Şiir Dinletisi – Mart 2017

Dokunduğunda dünyanın değişeceğini bilemezdi bir kadın. Öncesi de yoktu onun, sonrası olmadığı gibi. “HERKES” kadar basitti, “KİMSE” kadar yalnız! İçinde yaşadığı bir hayat vardı ama hayatın içinde yaşayamayacak kadar uzaktaydı. Az konuşup çok susar; çok konuşup anlatamazdı kendini.

Ömrüm derdi kadın, ne anlatılacak kadar uzun ne bakıp geçilecek kadar kısa…

Şiir, dedi kadın: “Hayatın içindedir”. Bazen bir renk bazen sıradan sohbetlerin kelimelerinde bir giz; bazen şarkıların nakaratlarında bir tekrar…

Şiiri ilmek ilmek geçirmek gerekir kendindeki boşluklardan. Ve bazen gülmek gerekir içindeki bunca ilmeğe…. İlmeklerimiz…. Şiirle, bir düğmeyle baş göz etmeye uğraşıp durduklarımız….

Kadın, sırtına kalan sözlerini yükleyip dudaklarındaki gülümseme ve yüreğindeki aşkla zamanı bir yolculuğa çıkardı. Zamanın içine içine yürüyen bir yolculuğa… hani her yolculuğun seyyahları olur ya….

ALKEV Özel Anadolu Lisesi öğrencilerimizin, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü için hazırlamış oldukları “UNUTULMUŞ BİR LEHÇE: KADIN” adlı şiir dinletisi okulumuzun konferans salonunda gerçekleştirildi.

Bu anlamlı günde “toplumumuzda kadına olan bakışa”, “kadına verilen değere”, “toplumumuzda kadının yerine” biraz olsun dikkat çekebilmeyi ve izleyicilerde farkındalık yaratabilmeyi amaçlayan öğrencilerimiz, bunu şiirlerin mısraları, şarkıların notalarıyla bizlerle paylaşarak her birimizin yüreğine dokunmayı başardılar.