MENÜ

Anadolu ve Fen Lisesi Öğrenci-Veli El Kitabı 2021-22

OKUL MÜDÜRÜ MESAJI / Vorwort

Sayın Velilerimiz,
“ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Öğrenci-Veli El Kitabı”, sizlere içinde bulunduğunuz eğitim kurumunu daha ayrıntılı tanıtmak, veli-okul-öğrenci bilgi akışını tamamlamak ve birçok soruya cevap vermek üzere hazırlanmıştır. El kitabının, çocuğunuzun okul yaşamında gerçekleşen çalışmalarını desteklemek konusunda sizin için çok değerli bir araç olacağına inanıyoruz. Öğrencilerimizin başarılı olmaları yolunda veli–öğrenci–öğretmen iş birliğinin sağlanabilmesi ve ortak hedefler için hep birlikte çalışmamız gerekliliği doğrultusunda, bu kitapçığı dikkatlice okumanızı rica ediyoruz.

Liebe Eltern,
Das ‘ALKEV Gymnasium –Handbuch für Schüler – Eltern’ wurde vorbereitet, um Ihnen unsere Schule näher bekannt zu machen, den Eltern- Schule – Schüler Informationsaustausch zu ermöglichen und Auskunft über weiteres mehr zu bieten. Wir sind zuversichtlich, dass dieses Handbuch Ihnen bei der Unterstützung des schulischen Alltags Ihrer Kinder behilflich sein wird. Für die Kooperation zwischen Eltern, Schülern und Lehrern und der gemeinsamen Zielsetzung auf dem Wege einer erfolgreichen Schullaufbahn, bitten wir Sie dieses Handbuch mit Aufmerksamkeit zu lesen.

Sevgili Öğrencilerimiz,
Bu kitap, okulunuza ve okuldaki uygulamalara dair bilgilere ulaşabilmenizi sağlayacak; başarılarla dolu ve mutlu bir şekilde geçireceğiniz okul yaşantınızda sizlere kılavuzluk edecektir. El kitapçığını dikkatlice okumanız okul hayatınızdaki konforunuz için oldukça önemlidir.
Sevgi, sağlık, mutluluk ve başarı hep yanınızda olsun.
Sevgi ve saygılarımla,

Liebe Schüler,
dieses Handbuch wurde zusammengestellt, um Euch nähere Informationen über unsere Schule zu geben. Es wird Euch einen Überblick über den schulischen Alltag bieten, vieles vereinfachen und Euch gleichzeitig durch ein erfolgreiches Schuljahr begleiten.
Ich wünsche Euch alles Gute und viel Erfolg…

S. Elif DURUKAN
LİSE MÜDÜRÜ – Schulleiterin

1. Hakkımızda

1.1 Misyonumuz

Uluslararası deneyimlerden yararlanarak bütünleştirici, zengin bir müfredatla bir üst eğitim kurumuna hazırlarken evrensel hoşgörüye sahip; barış içinde huzurlu bir dünya oluşturulmasına katkı sağlayan bireyler yetiştirmeyi amaçlar. Bu amaç doğrultusunda öğrencilerimizin duyarlı, eleştirel ve dönüşümlü düşünen, yaşam boyu öğrenmeyi hedefleyen, saygılı, disiplini içselleştirmiş, akademik ve sosyal becerilerini geliştirmeyi önemseyen, ana dilini ve hedef dilleri olan Almanca ve İngilizceyi Avrupa Dil Standartları’na göre kullanabilen, kendi geleceğini hazırlayan, yetkin bireyler olmasını sağlamak temel varlık sebebimizdir.

1.2 Vizyonumuz

ALKEV, anaokulundan lise son sınıfa kadar ulusal ve uluslararası programlar ışığında öğrencilerini ve tüm çalışanlarını geleceğe hazırlayan, yurt içinde ve yurt dışında tanınırlığı olan saygın, lider bir okul olmayı amaçlamaktadır.

1.3 Kalite Politikamız

ALKEV Eğitiminde Kalite Yönetim Sistemi Prensiplerimiz Öğretmen, Öğrenci ve Veli Odaklıyız
Okul içerisinde çalışanlarımızı dinleyip anlayacak, onların ihtiyaç ve beklentileri ile tedarikçilerimizin, çalışanlarımızın, paydaşlarımızın ihtiyaç ve beklentilerini dengede tutarak tüm hizmet verdiğimiz tarafları tatmin etmeye çalışacağız.

Liderlik Prensibini Benimseriz
Okulumuzun gelişim planını, hedeflerini ve vizyonunu oluşturup anlatacak ve liderliğimiz sayesinde vizyonumuzu gerçekleştirmek için herkesin davranışlarını yönlendirecek temel değerlere örnek olacağız.

Akademik Olan ve Olmayan İnsan Kaynağımızın, Çalışmalara Katılması Doğrultusunda Hareket Ederiz
Çalışanlarımızı, zümrelerimizin ve okulumuzun gelişimine dâhil edeceğiz. Bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak potansiyellerini tümü ile ortaya çıkarabilecekleri ve motive olacakları bir ortam yaratacağız.

Süreç ve Sistem Yaklaşımını Benimseriz
Ulusal ve uluslararası müfredat programları, kalite yönetim sistemi ve tüm yönetim çalışmalarımızda süreç yaklaşımını izleyerek hedeflerini gerçekleştiren, birbiri ile bağlantılı süreçlerden oluşan tek bir sistem ile zümrelerimizi ve okulumuzu yöneteceğiz.

Sürekli Gelişim İçerisindeyiz
Her bireyin hizmetlerimizin, süreçlerimizin ve yönetim sistemimizin sürekli olarak verimliliğini ve etkinliğini artırmak için motive olacağı bir ortam yaratacağız.

Her Kararımızda Gerçekçi Yaklaşımı Benimseriz
Kararlarımızı; hizmet, süreç ve sistem özelliklerini taşıyan, yetkinlik ve hedef bazlı doğru ölçümlerden aldığımız verilerin mantıksal ve sezgisel analizine dayandıracağız.
Yukarıda saydığımız kalite yönetim sistemi prensipleri doğrultusunda,
“Eğitim – Öğretim” faaliyetlerimizin kalitesinden biz sorumluyuz ancak “Eğitim- Öğretim” ve “Yönetsel” faaliyetlerimizin kalitesini eğitim alan öğrencilerimiz ve paydaşlarımız değerlendirecektir.”

1.4 Prensiplerimiz

 • Tüm düzenleyici, yasal ve uygulanabilir şartları yerine getireceğiz.
 • Öğrencilerimizi sorgulayan ve dönüşümlü düşünen bireyler olarak yetiştireceğiz.
 • Öğrencilerimizi ana dilini kusursuz kullanan ve hedef dil Almanca/İngilizce eğitiminde konuşan, yazan, dinleyen, okuyan ve anlayan performansına (başarımına) ulaştıracağız.
 • Eğitim ve kalite hedeflerini oluşturarak onları düzenli olarak gözden geçireceğiz ve sürekli iyileştirmeyi artıracağız.
 • Akademik olan veya olmayan tüm çalışanlarımızın eğitim ve gelişimini sağlayarak her çalışanımızın yetkinliklerini yükselteceğiz.
 • Eğitim öğretim ve yönetsel süreçlerimizde oluşan/oluşabilecek uygunsuzlukları azaltacağız.
 • Okul çalışanlarına kaliteli eğitim hizmeti verecek ve onların memnuniyetini sağlayacağız.
 • Çevre yönetim sistemleri ile ilgili çalışmalar yapacağız ve çevreye duyarlı olacağız.
 • Okul çalışanlarının beklentilerini müfredat geliştirmeye yansıtırken ulusal ve uluslararası eğitimsel programların gelişimini izleyerek en doğru eğitim hizmetini sunacağız.
 • İnsanlığın ve paylaştığımız gezegenin farkında olarak daha iyi ve daha huzurlu bir dünya yaratmaya yardımcı olan uluslararası zihniyete sahip insanlar yetiştireceğiz.

1.5 Kurumsal Değerlerimiz

Sürdürülebilirliği Dikkate Alırız
Kararlarımızın ve kaynaklarımızın sürdürülebilir olmasını hedefleriz. Bu amaçla verimliliği destekleyen, sorumlu, yenilikçi ve çevreci bir yaklaşımla istikrar ve güven yaratacak politikalar izleriz.

Değer Katarız
Tüm çabamızın odağı insandır. Erdemlerimizden, bilgi, beceri ve deneyimlerimizden güç alarak gelişime katkı sağlarız. Bizi değerli kılanın kendimize ve dünyaya kattıklarımız olduğunu bilir, “iyi bir dünya” için çalışırız.

Demokrasi Kültürüne Bağlıyız
Açık iletişim kurar, fikirleri önemseriz. Birbirimize güven duyar, adil ve eşit davranırız.

Her Şeyden Önce “Saygı”
Birbirimizi önemseriz. Davranışlarımızda ön yargı yoktur. Dinlemeyi bilir, anlamaya çalışırız. Farklılıkların bizi zenginleştirdiğine inanırız.

2. ALKEV Lisesi Öğrencisi Olmak

2.1. ALKEV Lisesi Öğrencisi Kimdir?

ALKEV Lisesi öğrencileri, evrensel bakış açısına sahip, dengeli ve ilkeli, entelektüel kimliği olan, çağdaş, disiplinli, zamanı etkili ve verimli kullanabilen, sorumluluk sahibi, sosyal sorumluluklarının bilincinde, çevresiyle iletişimi yüksek, öz güvenli, gerektiğinde iyi bir takım oyuncusu gerektiğinde iyi bir lider, kendi yeteneklerinin farkında olan, üretken, empati kurabilen ve değerlerinin bilincindeki öğrencilerdir.

2.2. Ders Saati

Okulumuzda zil sistemi uygulanmadığından öğrencilerin kol saati kullanmaları esastır. Öğrenciler, ayrıca ders giriş saatini duvarlarda ve sınıflarda bulunan dijital saatler aracılığıyla takip ederler. Dersten önce gerekli hazırlıklarını yapar ve derse zamanında girerler. Geç kalma durumunda “Kurallar” bölümünde açıklanan prosedür uygulanır.

2.3. Kitap ve Kırtasiye-Kılık Kıyafet Uygulamaları

2.3.1. KİTAP VE KIRTASİYE:

 • Öğrenci kitap ve kırtasiye ihtiyaç listeleri her yıl ağustos ayında web sitesinde yayınlanır. Kitap ve kırtasiye satışları OKUL Sepeti tarafından online olarak gerçekleştirilir.
 • Okul kıyafetlerinin satışı ağustos ayının sonundan itibaren gerçekleştirilir.

2.3.2. KILIK KIYAFET :

 • Öğrencilerimiz, kulüp günleri ve beden eğitimi dersi olduğu günlerde ilgili ders saatleri boyunca siyah okul eşofmanları (bkz. Uygulama Tablosu) giyerler. Diğer günler ve saatlerde okul forması giyilir.
 • Kulüp ve beden eğitimi olduğu gün ve derslerin haricinde öğrencilerimiz kot ve tayt ile okula gelemezler.
 • Öğrencilerimiz, tören günleri tören kıyafeti ilkesine uygun kıyafet giyerler. (Siyah polo yaka, ALKEV logolu sweatshirt; siyah kanvas pantolon veya siyah okul eteği)
 • Öğrencilerimiz laboratuvarlarda beyaz laboratuvar önlüğü giyerler.
 • Her cuma serbest kıyafet uygulaması vardır. Gerekli durumlarda uygulamaya ara verilebilir.
 • Kız öğrencilerimiz okula, serbest kıyafet günleri dahil hiçbir zaman makyajlı, tırnakları ojeli, saçları boyanmış, açıcı ile açılmış vb. şekilde gelemezler.
 • Okul kıyafetlerinin haricinde herhangi bir kıyafet (ALKEV Store hariç) okul forması ile beraber giyilemez.
 • Erkek öğrencilerin saçları uygun kısalıkta ve bakımlı olmalıdır.
 • Erkek öğrenciler günlük sakal tıraşı olarak okula gelirler.
 • Kız öğrenciler küçük bir küpe dışında takı kullanmaz. Erkek öğrenciler serbest kıyafet günü dışında takı takamaz.
 • Okul binası içinde şapka takılmaz.

Okulumuzun kılık kıyafet uygulaması aşağıdaki gibidir.*

KIZ ÖĞRENCİLERERKEK ÖĞRENCİLER
Siyah (uygun uzunlukta) EtekSiyah Kanvas Pantolon
Siyah Kanvas Pantolon
(Kot, Tayt, vb. giyilemez)
Siyah Bermuda Şort
Polo Yaka, “ALKEV” Logolu SweatshirtPolo Yaka, ALKEV Logolu Sweatshirt
Basic Yaka, ALKEV Logolu TişörtBasic Yaka, ALKEV Logolu Tişört
V-Yaka, ALKEV Logolu TişörtBasic Yaka, ALKEV Logolu Tişört
Basic Yaka, ALKEV Logolu Beden Eğitimi TişörtüBasic Yaka, ALKEV Logolu Beden Eğitimi Tişörtü
ALKEV Logolu, Kapüşonlu, Fermuarlı SweatshirtALKEV Logolu, Kapüşonlu, Fermuarlı Sweatshirt
Siyah Beden Eğitimi Eşofmanı AltıSiyah Beden Eğitimi Eşofman Altı
Beyaz Laboratuvar ÖnlüğüBeyaz Laboratuvar Önlüğü

*Yukarıda belirtilenlerin dışında ALKEV Store kıyafetleri kullanımı uygundur.

2.4. Devam – Devamsızlık ve İzin Uygulamaları

Derse Geç Kalma

 • Okulumuzda günlük ders programı, her öğretim yılı başında öğrencilere dağıtılır. Öğrencilerden, dersin başında gerekli ders malzemelerini hazırlamış olarak öğretmeni karşılamaları beklenmektedir.
 • Teneffüs, öğrencinin kişisel ihtiyaçlarını karşılamak, ilgili dersliklere gitmek ve bir sonraki derse hazırlanmak için kullandığı zaman aralığıdır.
 • Derse geç kalan öğrenci, sınıfta bulunan öğretmen tarafından idarecinin ofisine yönlendirilir. İlgili idareci, öğrencinin mazeretini dinledikten sonra, özürlü veya özürsüz olduğunu tespit eder ve “Derse Kabul Kâğıdı” vererek öğrenciyi derse yönlendirir. Geç kâğıdında öğrencinin geç kalma nedeni ve zamanı belirtilir. Birinci ders saati dışındaki geç gelmeler devamsızlıktan sayılır.
  (Bkz. Kurallar- bkz. MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği)
 • Öğrenciler, bir ders veya etkinlikten dolayı geç bırakıldıkları için derse geç kalmışlarsa, ilgili öğretmenden alacakları yazılı kâğıt ile derse girerler. Öğrenciler Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Biriminden geliyorlarsa psikolojik danışmandan alacakları “İzin Kâğıdı” ile derse girerler. Revirden gelen öğrenci, okul hemşiresinden alacağı “İzin Kâğıdı” veya müdür yardımcısından alacağı “Derse Kabul Kâğıdı” ile revir- rehberlik ve müdür yardımcısı koordinasyonunda derse girer.
 • 1.ders saati dışında tekrarlanan geç kalma durumunda “Kurallar” bölümünde açıklanan prosedür uygulanır.
  Okula Devam, Devamsızlık (MEB Yönetmelikleri aynen uygulanmaktadır)
 • Okula devam esastır. Hastalık halinde doktor raporu alınmalı ve 5 iş günü içinde okula iletilmelidir. İlk derse girdiği halde sonraki derslere girmeyen öğrenci, yarım gün devamsız sayılır. Bir günden fazla devamsızlık durumunda, veli okulla iletişim kurmalıdır.
 • Devamsızlık yapan öğrenciler, ders öğretmeni tarafından yoklama fişine, gün sonunda da müdür yardımcısı tarafından e-Okula işlenir.
 • Günlük toplam ders saatinin 2/3’ünden fazla derse gelmeyenlerin devamsızlığı bir gün, diğer devamsızlıklar ise yarım gün sayılır.
 • Okula geldiği halde izin almadan derse girmeyen öğrenciler hakkında disiplin işlemi uygulanır.
 • Devamsızlığı alışkanlık haline getiren öğrencinin durumu, devamsızlığın her beşinci günü bitiminde velisine bildirilerek, varsa öğrencinin özür belgesini okul yönetimine teslim etmesi istenir. Özürsüz devamsızlığı 5 günü aşan öğrencinin velisi bilgilendirilerek okula devamının sağlanması istenir.
 • Devamsızlık ile ilgili resmi yazılar okul tarafından mail ve/veya posta yoluyla veliye iletilir
 • Devamsızlık süresi özürsüz 10 günü, özürlü 20 günü, toplamda 30 günü aşan öğrenciler, ders puanları ne olursa olsun başarısız sayılır. (Heyet raporu hariç)
 • Öğrencinin devamsızlık yaptığı süreye ilişkin özür belgesi, özür gününü takip eden en geç 5 iş günü içinde okul yönetimine verilir ve e-Okul sistemine işlenir.
  *Özürsüz devamsızlığı 5 günü geçen öğrenciler, MEB Yönetmeliği gereği herhangi bir başarı belgesi (Takdir, teşekkür vb.) alamazlar.
 • Sınav olduğu gün devamsızlık yapan öğrencilerin telafi sınavına girebilmeleri için mazeretini belirten veli izin dilekçesi veya doktor raporunu ilgili müdür yardımcısına teslim etmesi gerekmektedir.
 • Yurt içinde ve yurt dışında bilim, tiyatro, spor, müzik, folklor, beceri yarışması ve eğitici kültürel faaliyetler ile bunların hazırlık çalışmalarına katılan öğrenciler, okula devam edemedikleri süre için izinli sayılır ve bu süre devamsızlık süresinden sayılmaz.

Okuldan Erken Ayrılma:

 • Okul hemşiresi, öğrencinin gün içinde sağlık nedenlerinden dolayı derslere giremeyecek durumda olduğunu onaylarsa hemşire ya da okul yönetimi tarafından veliye haber verilir ve velinin öğrenciyi okuldan alması istenir
 • Okul hemşiresi, öğrencinin acil bir durumda hastaneye yönlendirilmesi gerektiğinde velinin bilgisi dahilinde öğrenci hastaneye sevk edilir.
 • Ders saatleri içinde sağlık sorunları veya acil bir durum nedeniyle okuldan çıkış yapması gereken öğrenci için mutlaka okul idaresinden izin kâğıdı alınması gerekmektedir. İzin kâğıdı olmayan öğrencinin okul dışına çıkmasına okul güvenliği tarafından izin verilmez.
 • Öğrenci okuldan erken çıkacak ya da okula geç gelecekse veli tarafından ilgili müdür yardımcısına mail ya da dilekçe yoluyla bilgi verilir.
 • İzinli olma, derse geç kalma, özürlü özürsüz devamsızlık bilgileri e-Okul sistemine işlenir.

2.5. Etik Çerçevede Araştırma Becerileri ve Bilgi Okur Yazarlığı

2.5.1 Teknoloji Kullanım Politikası

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi, adım adım yükseköğretimin seçkin yerli ve yabancı kurumlarına hazırladığı öğrencileri, öğrencilerine yol gösteren, birlikte keşfeden ve öğrenen deneyimli öğretmenleri, öğretmenlerine ve öğrencilerine ihtiyaç duydukları her alanda destek veren idari personelleriyle teknolojinin her imkanını sonuna kadar kullanan bir eğitim ortamı yaratır. Ortaya çıkan her bir çalışma, öğrencisinin, öğretmeninin ve personelinin teknolojiyi ve bilişim araçlarını kullanımlarını, eğitim hayatını kapsayacak ancak bununla sınırlı kalmayacak şekilde kalıcı yeteneklerle donanmalarını hedefler. Bu bilgi donanımının temel hedefleri:

 • Bilgi ve iletişim teknolojileri becerilerinin etkili ve yaratıcı kullanımı
 • Teknolojinin sorumlu, güvenli ve etik kullanımı
 • Hem iş birliği içinde proje tabanlı, hem de bireysel çalışma yetkinliğinin kazanılması
 • En doğru bilgiye ulaşana dek araştırma ve bilgiyi her adımda sınama refleksi
 • Problemlere temel yaklaşımlarının yanısıra yeni yaklaşımlar geliştirme becerisi

Bu hedefler aynı teknoloji ve bilişim araçlarının gelişmesi gibi gelişir ve yenileri kendiliğinden eklenip zenginleşir. Geçerliliğini yitiren hedefler de kendiliğinden elenir.

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi’nde teknolojik altyapı tüm paydaşları sürece eşit şekilde dahil ederek ancak eğitim amaçlarını önceleyerek planlanmaktadır. Tüm öğrencilerimiz ve akademik-idari personellerimiz teknolojiyi ve bilişim araçlarını amacına uygun doğrultuda kullanır. Amacına uygun kullanım kuralları aşağıdaki alt başlıklarla tek türlü belirlidir ve istisnasız öğrenci, öğretmen ve idari personellerin hassasiyetle uymaları gerekmektedir:

Talimat ve Yönlendirmelere Tam Uyum:
Öğretmenlerin ve ilgili personelin talimatlarına, uyarılarına ve yönlendirmelerine; ve bu talimat, uyarı ve yönlendirmelerin aslında her bir öğrenciyi ya da personeli olduğu gibi kendisini de koruyacak bir çatı olduğunun koşulsuz kabulü.

Çevre Duyarlılığı:
Enerji ya da kaynak tüketen her tür teknolojik aracın, kullanılmadığı zamanlarda ya da çok zaruri olmadıkça açık unutulmamasını sağlamak, kullanım sonrası kapatmak ya da en az enerji tüketimi sağlayacak şekilde bekleme moduna almak.

Gizlilik ve Kişisel Bilgilerin Korunumu:
Diğer öğrenciler, öğretmenler ya da idari personeller hakkında hiçbir özel bilgi açık erişime sahip ortamlarda (sosyal medya vb. mecralarda) açıklanmamalı, paylaşılmamalıdır.

Özel Erişim Bilgilerinin Korunumu:
Belli kaynaklara erişime olanak sağlayan ve her öğrenciye, öğretmene ve idari personele ayrı ayrı oluşturulan kullanıcı adı ve şifre bilgilerinin gizli tutulması ve tanımlı olduğu kişi dışında kullanılmaması.

Telif Hakları ve Özgün İçerik Sahipliğine Saygı:
İçerik üretirken kullanılan ve telif hakkıyla korunsun-korunmasın kullanılan tüm materyallerin mutlaka ve mutlaka kaynak belirtilerek kullanılması.

Yazılım Yasalarına Saygı:
Ortak kullanıma açık bilgisayarlarda sadece ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi’nın sağladığı yazılımlar kullanılmalı; kişisel cihazlarda da sadece yasal olarak lisanslı olanlar veya ücretsiz olanlar kullanılmalıdır.

Ağ Güvenliği:
Okul ağ sistemine bağlıyken hiçbir koşul altında sistemce belirlenmiş IP ya da bilgisayar adı değişimi yapılmamalıdır. Hiçbir Proxy, VPN vb. araçla bu tür sistemsel ayarlar manipüle edilmemelidir.

Kullanımı ya da dağıtımı konusunda açıkça bilgi bulunmayan her türlü içeriğin ve okulun davranış kurallarına aykırı olan materyallerin bilerek açılmaması, başkasına gönderilmemesi, kopyalanmaması ve bu türde materyal oluşturulmamasına dikkat edilmelidir.

İletişim Sorumluluğu:
ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi’nin sağladığı isim.soyisim@stu.alkev.k12.tr ya da isim.soyisim@alkev.k12.tr biçimli Google Workspace for Education hesapları ve bağlı hizmetleri (Google Classroom, Google Drive ve Google Grupları gibi) düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Teknik Sorumluluklar:
Öğrenciler kendi cihazlarının güvenliğinden ve etik kullanımından kendileri sorumludur.

 1. Kullanımlarındaki tüm cihazlar ile ilgili gerek bu kullanım politikasınca belirlenen kurallara gerekse bağlı diğer kurallara (ADiV@ Etik Sözleşmesi vb.) uyulmalıdır.
 2. ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi ağına bağlı ve kampüs içerisinde kullanılan bütün bilgisayarlar ve bilgisayar özellikli cihazlar denetlenir ve kayda alınır. Bu kurallara uyulmadığı takdirde bilişim teknolojisi kaynaklarından yararlanma hakkı geri alınabilir veya Disiplin Kurulu / Davranış Değerlendirme Kurulu Yönetmelikleri çerçevesinde uygun yaptırımlar uygulanır.
 3. Öğrencilerin teknolojik aygıtları kullanarak davranış kurallarına uymayan müdahalelerde bulunduğundan şüphelenilmesi halinde okul yetkilileri bu aygıtlarda arama yapabilir, öğrenciler ve veliler bu koşulu kabul eder.
 4. İnternet kullanımı ile ilgili kayıtlar TC 5651 sayılı yasa kapsamında tutulmaktadır ve tüm kullanıcılar kendi internet kullanımlarından sorumludur.

5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun

Kanun Numarası               : 5651
Kabul Tarihi                       : 4/5/2007
Yayımlandığı R. Gazete    : 23/5/2007
Sayı                                   : 26530
Yayımlandığı Düstur          : Tertip 5, Cilt 46

https://www.tib.gov.tr/tr/tr-menu-42-kanunlar.html

 • Bilgi Sistemleri birim görevlileri istediği takdirde cihaz şifresinin verilmesi gereklidir.
 • Cihaza bir kimlik etiketi yapıştırılması gereklidir. Etiket Bilgi Sistemleri birimi tarafından verilir.

Teknoloji kullanım süreçlerine dair daha detaylı bilgiye ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Teknoloji Kullanım Kılavuzu’ndan ulaşabilirsiniz. Öğrencilerimizin ve velilerimizin ilgili el kılavuzu detaylı olarak okumaları önemlidir.

2.5.2 Akademik Dürüstlük Politikamız

Akademik dürüstlük; özgün çalışmalar yapmayı ve başkalarına ait düşünceleri, eserleri, çalışmaları kaynak göstermek koşuluyla paylaşmayı; telif haklarına saygıyı içerir ve kişiyi kişisel dürüstlüğe yönlendirir.

Misyonumuz doğrultusunda öğrencilerimizin akademik dürüstlük ilkelerine uygun çalışmalar ortaya koyan ve dürüstlük kavramını akademik çalışmalarının ötesinde tüm yaşantılarına entegre eden bireyler olmalarını sağlamak, Akademik Dürüstlük politikamızın temel yapı taşıdır. Bu noktada okulumuz yönetim birimi, öğretmenlerimiz ve kütüphane birimimiz öğrencilerimizde akademik dürüstlük anlayışının gelişmesi için ilgili yönlendirmeleri yapmaktadır.

Uzaktan eğitim sürecinde de yüz yüze eğitim süreçlerinden farklı olmaksızın, ALKEV Akademik Dürüstlük Politikası doğrultusunda eğitim öğretim ve ölçme değerlendirmede öğrencilerimizden  beklentilerimiz,

 • Eğitim öğretim sürecinde etik ve ilkeli davranmaları
 • Ortaya koyacakaları yeni bir akademik çalışmayı kendilerine ait orijinal fikirler doğrultusunda oluşturmaları
 • Başka bir kişiye ait çalışmayı ya da çalışmaya ait bir bölümü (yazılı, görsel ya da işitsel) kendi çalışmalarında kullandıklarında kurallara uygun bir şekilde esere atıfta bulunmaları; kaynak göstermeleri koşuluyla başkalarının düşünce ve çalışmalarını paylaşmaları
 • Atıfta bulunma, alıntılama, kaynak gösterme yöntemlerine yönelik soruları olması durumunda öğretmenlerinden destek istemeleri
 • Ölçme değerlendirme süreçlerinde (sınavlar,projeler,tezler,quizler…) akademik dürüstlük doğrultusunda hareket etmeleridir.

Başkasına ait bir çalışmayı ya da fikri kendine aitmiş gibi sunmak akademik dürüstlüğe uymayan “intihal” olarak tanımlanan doğruluğa aykırı bir davranıştır. Öğretmenlerimiz,

 • Öğrencilerini neyin intihal teşkil ettiği ve bu durumdan nasıl kaçınılabileceği konusunda bilgilendirerek
 • Öğrencilerini yapacakları araştırmalar için doğru yönlendirerek,
 • Öğrencilerine özgün düşünce ve yaratıcılığa olanak sağlayan ödevler, projeler vererek
 • Kendi hazırladığı çalışmalarla öğrencilerine örnek olarak
 • Öğrenme sürecinin her aşamasında eşitlik ilkesine bağlı, ön yargısız, adil değerlendirmeler yaparak benimsedikleri bu etik anlayışı öğrencilerine kazandırmayı hedeflerler.

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği ve Öğrenci Davranışlarını Değerlendirme Yönetmeliği gereğince akademik dürüstlüğe aykırı davranışta bulunan öğrenci okulumuz disiplin kurulu tarafından süreç değerlendirmeye alınır.

Aşağıdaki durumlar akademik dürüstlüğe aykırı örnekler olarak nitelendirilir:

 • Başka bir öğrencinin ödevini kopyalamak
 • Kendisine ait olmayan sözleri ve fikirleri, çalışmasında kendisine aitmiş gibi kullanarak başkalarını yanıltmak
 • Başka bir kişiye ait çalışmayı bu kişiye atıf yapmadan kopyalamak, özetlemek
 • Sınıf içi etkinliklerde kopya çekmek
 • Sınavlarda, quizlerde ve diğer değerlendirme süreçlerinde kopya çekmek

Öğrencilerden ödevlerini, proje ya da çalışmalarını Turnitin adlı akademik dürüstlük yazılımını kullanarak iletmeleri istenebilir ve bu noktada Turnitin öğrencinin çalışmasının akademik dürüstlük ilkelerine uygun olup olmadığını var olan elektronik kaynakların içeriği ile karşılaştırarak kontrol eder ve bunun sonuçları ile ilgili bir rapor verir. Raporlar ders öğretmeni tarafından incelenir. Akademik dürüstlük kurallarına uygun hazırlanmamış çalışmalar için öğrenciye geri bildirim verilir, tüm çalışmalarda öğrencilerden akademik dürüstlük kurallarına uyması beklenir.

“Her şeyden önce saygı” kurumsal değerimizdir. Birbirimizi önemseriz. Bireylerin kendilerinin ve başkalarının fikir ve emeklerine saygı duyması gerektiğine inanırız. Kurum olarak öğretmen, öğrenci ve çalışanlarımıza akademik dürüstlük politikasını benimsemeleri için gerekli desteği sağlarız.

2.5.3. TURNITIN (Okul Akademik Dürüstlük Politikası-İntihal Önleme Programı)

 • Eğitim öğretim yılı başında öğrenci sınıf listeleri doğrultusunda öğrencilerimizin Turnitin hesapları açılmaktadır.
 • Her öğretmen kendi dersine ait sınıf listelerini kendileri oluşturmaktadır.
 • Öğrenciler, verilen ödevlerini yönergeler doğrultusunda ve verilen süre zarfında sisteme girmek durumundadırlar. Teslim süresine uygun davranmak ödev değerlendirme kriterlerinin en önemlilerindendir. Öğrencilerin performans notlarına direk etkisi bulunmaktadır.5.4. Sistem yüklenen doküman ile ilgili veri tabanında ve internette bulduğu bilgiler ışığında alıntı ve kaynak gösterimi süreçlerini dikkate alarak dokümana ait bir intihal yüzdesi vermektedir. Akademik Dürüstlük Politikamız gereği intihal yüzdesini her öğretmen kendi süreçleri içinde değerlendirir. İntihal kurallarına uygun davranmak ödev değerlendirmesinin önemli kriterlerindendir. Öğrencilerin performans notlarına direk etkisi bulunmaktadır.
 • Öğrencilerimizin mezuniyetleriyle birlikte veya okuldan ayrılmaları durumunda 5 iş günü içinde mail hesapları kapatılmaktadır. Bu süre içinde öğrencilerimizin kendilerine ait dokümanları Google hesaplarından kendi arşivlerine almaları beklenmektedir.

2.6. Öğrenci Birliği

Öğrenci Birliği, öğrencilerin görüş ve önerilerini ilgililere iletebilmek, öğrencilerin kendi içlerindeki iletişimi artırmak, gerektiğinde okulu temsil edebilmek amacıyla öğrencilerden oluşan, öğrencilerle yönetim arasındaki ilişkileri etkili bir şekilde kuran demokratik bir örgütlenme olup öğrencilerin okul yönetimindeki sesidir.

Öğrenci Birliği Ne Yapar?

Öğrenci Birliği, ekim ayı içinde yapılan seçimle göreve geldikten sonra okul yönetimiyle toplantılar yaparak yıl boyunca gerçekleştirilecek faaliyetlerin, sosyal ve kültürel etkinliklerin planlamasını yapar.

Okul yönetimi, öğrencilerimizin yenilikçi ve yaratıcı fikirlerini görüşmeye ve hayata geçirmelerine her zaman destek olmaktadır.

2.7. Kurallar

Bir kişinin özgürlüğünün diğer kişinin özgürlüğünün başladığı yerde son bulacağı düşüncesinden hareketle okul kuralları; herkesin özgürce, mutlu, huzurlu ve güvenle geçireceği okul yaşantısı için çok önemlidir. ALKEV Lisesi öğrencileri aşağıdaki kurallara uyarak okul yaşantılarını bir yaşam felsefesi haline dönüştürürler.

KONU-THEMENKURALLAR-REGELN
GÖREV VE SORUMLULUKLARIN YERİNE GETİRİLMESİ
Auszuführende Aufgaben und Verantwortungen
● Öğrenci sınıfta ya da okul genelinde kendisine verilen görev ve sorumlulukları yerine getirir.
● Okul giriş- çıkışlarında ve gün içinde mutlaka selamlaşır
● Her ortamda ALKEV Lisesi öğrencisine yakışır davranır.
ÖDEV
Hausaufgaben
● Öğrenciler verilen tüm ödevleri tamamlamakla yükümlüdür.
● Ödevler istenen tarihte (zamanında) teslim edilir.
● Ödevler nitelikli yapılır.
● Öğrenci, devamsızlık durumunda da okulda bulunmadığı günlerin materyalini temin etmekle ve ödevlerini yapmakla sorumludur.
● Derslerde not tutmak esastır.
DERSE ZAMANINDA GİRME
Pünktlichkeit
● Derse zamanında girer.
● İlgili idareciden geç kâğıdı alır.
● Geç kalma nedenini belirten izin kağıdı ders öğretmenine iletir. (revir, rehberlik servisi veya müdür yardımcısı derse kabul kağıdı veya izin kağıdı)
SINAV
Prüfungen
● Sınavlar sırasında belirlenen kurallara uyar.
● Sınav sırasında kesinlikle soru sormaz.
● Başkalarının dikkatini dağıtacak hareketler yapmaz.
● Öğretmenin yönergelerine uyar.
● Sınav salonunun sessizliğini bozmaz.
● Kendi sınav kâğıdına odaklanır.
● Sınav bitimine kadar salonda kalır.
DAVRANIŞ
Verhalten
● Öğretmenlerine saygılı davranır.
● Büyüklerine ve küçüklerine saygılı davranır.
● Okul çalışanlarına saygılı davranır.
● Kimseye sözlü veya fiziksel olarak zarar vermez.
● Okul kurallarına uyar.
● 1 Temmuz 2015 29403 sayı ile Resmi Gazete’de yayımlanan MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliğindeki tüm maddelere uygun davranır.Uzaktan eğitim sürecinde;

 • Derslere zamanında okulun öğrenciler için tanımladığı mail hesaplarından girilir.
 • Canlı derslere katılım zorunluluğu bulunmaktadır. Her ders k12net üzerinden yoklama alınmakta olup herhangi bir nedenden dolayı derslere katılamayan öğrenci öğretmenine gerekçelerini mail yoluyla bildirmelidir. Velilerimize ders yoklamalarına dair geri bildirim müdür yardımcıları tarafından bireysel telefon görüşmeleri yoluyla verilecektir.
 • Hesapların fotoğraflarına SADECE öğrencinin kendi fotoğrafı ya da isimlerinin baş harflerinden oluşan ikon Hesapların öğrencinin isim ve soy isminden oluşması zorunludur.
 • Ders sırasında masada oturarak kameraların açık olması esastır. Öğretmenin kamera ve ses ile ilgili yönergelerine tam uyum sağlanmalıdır.
 • Canlı derslerde sınıf kuralları geçerlidir. Öğrenciler, dersin akışını bozacak herhangi bir davranış sergilediği ve öğretmenin uyarısına rağmen bu davranışa devam etmesi halinde ilgili dersin sisteminden çıkarılacak, öğrenciye yazılı uyarı verilecek ve velilere bu konuda bilgi verilecektir.
 • Öğrenciler, ders sırasında cihazdaki ders dışı farklı uygulamaları çalıştıramaz ya da kullanamazlar.
 • Ders sırasında acil bir durum olduğunda meet mesaj bölümüne yazarak izin istenerek ekrandan uzaklaşılabilir.
 • Ders sırasında bağlantı sorunları olduğu durumlarda öğretmene konuyla ilgili bilgi verilir. Bağlantı sorunlarının devam etmesi halinde veliye geri bildirim verilir.
 • Ders sırasında öğretmenin belirlediği tüm kurallara uymak esastır. Kural dışı davranışlar okul disiplin kurulunca değerlendirilecektir.
 • Öğrenciler, dersler sırasında kullanılan dijital uygulamalara kendi isimleriyle katılacaklardır.
 • Sınavlar sırasında uygun olmayan davranışlar okul disiplin kurulunca değerlendirilecek ve gerekli durumda öğrencinin sınavı iptal edilecektir. Tüm yıl boyunca tüm öğrenciler için davranış raporları oluşturulacak ve arşivlenecektir. Öğrenciye verilecek referanslarda bu raporlar etkili olacaktır.
 • Öğrenciler kendilerine Google Classroom üzerinden gönderilen ödevleri belirtilen gün ve saate kadar sisteme yüklemelilerdir.
 • Ödev ile ilgili okul kuralları, uzaktan eğitimde de geçerlidir. DAP (Disiplinler Arası Performans) ödevleri, projeler ve diğer ödevler belirtilen sürelerde daha belirtilen kriterlere uygun olarak Akademik Dürüstlük Politikamıza uygun olarak hazırlanmalı ve süresi içerisinde teslim edilmelidir.
 • Bazı sınavlar, mini sınavlar ya da ders içi değerlendirmeler çevrim içi olarak gözetmen eşliğinde yapılabilecektir. Sınavların belirlenen sürede tamamlanması gerekmektedir. Bu süre zarfında bir sorun yaşayan öğrenci velisinin öğretmenine gerekçesini bildirme zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Uzaktan Eğitim El Kitabı süreçlere dair bütünsel bir anlayış geliştirilmesi için detaylı olarak okunmalıdır.
OKUL DEMİRBAŞLARI
Schulinventar
● Okul eşyalarını korur.
● Kendisine ait olan sıra ve sandalyeyi temiz tutar.
● Sınıflardaki tahtaların zarar görmemesini sağlar.
● Sınıfının ve okuldaki her alanın temiz olmasına özen gösterir.
ÖĞRENCİ DOLAPLARI
Schülerschränke
● Dolabını temiz tutar.
● Yiyecek ve içecek bulundurmaz.
● Dolap üstlerine eşya bırakmaz, üzerine ya da içine etiket vs. yapıştırmaz.
● Dolap numarasını sınıf öğretmenine bildirip kayıt altına alınmasını sağlar.
● Dolabındaki eşyaların güvenliğinden kendisi sorumludur.
● Ders sırasında dolaplara gitmez.
KIYAFET
Schuluniform
● Okulun belirlediği kılık kıyafet ilkelerine uyar. (bkz. KURALLAR 2.3)
KORİDOR ve SINIF
Pausenflur und Klassenzimmer
● Koridorlarda ve diğer tüm eğitim öğretim alanlarında aşırılıklardan kaçınır.
● Sınıf içinde ve koridorlarda koşmaz.
● Masa ve sandalyeleri temiz tutar.
● Koridoru ve kullandığı her mekânı temiz tutar.
● Koridor ve diğer tüm alanlarda bırakılan eşyalardan kendisi sorumludur.
● Öğrenciler, acil durumlar olmadıkça yangın çıkış kapılarını ve merdivenlerini kullanmazlar.
YEMEKHANE ve KANTİN
Speisesaal und Kantine
● Sıradayken başkalarının haklarına saygılı olur.
● Belirlenen alanlarda yiyeceğini ve içeceğini tüketir.
● Masasını temiz bırakır.
● Tepsisini toplar.
● Yemekhane ve kantinde koşmaz.
● Çalışanlara saygılı davranır.
● Çay ocağı kullanılamaz
CEP TELEFONU KULLANIMI
Benutzung von Handys
● Sabah cep telefonunu ilgili idarecinin odasına bırakır, okul çıkışında teslim alır.
● Okulda telefon ile -izinsiz- kesinlikle dolaşmaz.
● Telefonunu kullanmak için kesinlikle idarecisinin iznini alır.
INTERNET KULLANIMI ve DİJİTAL VATANDAŞLIK
Benutzung des Internets und Digitale Bürgerschaft
● Ücretli ya da ücretsiz olmasından bağımsız olarak, gerekli izin, onay ya da lisanslama işlemleri yapılmadan bir yazılım ya da doküman internetten indirilemez, kopyalanamaz ve/veya dağıtılamaz.
● Bilgisayar ağından ve okul bilgisayarı ve/veya internet bağlantısı yoluyla kişisel maddî kazanç, ticaret ya da yasal olmayan herhangi bir etkinlik amacıyla yararlanılamaz.
● Cinsel içerikler, dinsel, ırksal ya da politik propaganda ya da ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi ve Millî Eğitim Bakanlığı kurallarına aykırı yayınlar izlenemez, indirilemez ya da internette açık erişimli sitelere yüklenemez.
● Kişilerin kullanım haklarını sınırlayıcı veya bilgisayar ağına saldıran programları bulunduran sitelere girilemez ya da buralardan bahsi geçen eylemleri yerine getiren programlar indirilemez, kurulamaz ve kullanılamaz.
● Kullanıcı tarafından, internet ortamındaki haber gruplarında, sohbet ortamlarında, elektronik posta mesajlarında, internet sitelerinde yazdığı yorumlarda, hakaret, diğer yasadışı, toplum ahlak ve anlayışına ters içerik bulunan mesajlar gönderilemez.
● Kullanıcı, internet bant genişliğini yoran, internet ve sistem güvenliğini tehlikeye sokabilecek her türlü film, müzik, oyun, program v.b. dosya indirme işlemlerini gerçekleştirmez.
● Sanal özel ağ (VPN) ya da proxy yoluyla erişimi ülke çapında yasaklanmış zararlı ya da hak ihlali içeren her tür içeriğe erişme girişiminde bulunulmaz.
● Her hangi bir bireye sosyal medya hesapları ya da internet ortamındaki farklı platformlarda, kişileri rencide edecek, kişisel bilgi veya belgelerini açığa çıkaracak paylaşımlar kanunlara ve okul kurallarına aykırıdır. Bir ALKEV öğrencisi bu tür davranışları kesinlikle sergilemez.
● Dijital sorumluluklara dair ek detaylar ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Teknoloji Kullanım Kılavuzu’nda yer almaktadır. Öğrenciler kılavuzu detaylı olarak okur ve sorumluluklarına uygun davranır.
● Okulumuzda uygulanmakta olan ADiV@ Programı ise “Kendi cihazını getir/bring your own device” ın ALKEV Okullarına uyarlanmış bir modelidir. Bu programın temel hedefi; öğrencilerimizin dijital vatandaşlık becerilerini içselleştirmelerini, yaratıcılık, üretkenlik ve liderlik becerilerini geliştirmelerini ve farklı öğrenen bireylerin ders motivasyonlarını arttırmayı sağlamaktır.
Tüm öğrenciler ADIV@ programı dijital vatandaşlık ilkelerine uygun davranır.
TÖRENLER
Zeremonien
● Bayrak törenlerine, resmi kutlama ve törenlere katılır.
● Tören günü törene akışına uygun kıyafet giyer.
● Törenlerde komutlara uygun hareket eder.
● Tören kurallarına uygun davranır.
● Bayrak törenlerine zamanında katılmak esastır.
GEZİLER
Ausflüge
● Gezilerde okul kurallarının tamamının geçerli olduğunu bilir.
● Görevli öğretmenlerinin yönergelerine uygun hareket eder,
● Her ortamda ALKEV Lisesi öğrencisine yakışır davranır.
SERVİS
Schulbus
● Servis kurallarına uygun davranışlar sergiler.
● Serviste görevli kişilerin yönergelerine uygun hareket eder.
● Emniyet kemeri takar.
● Serviste unutulan eşyalarından kendi sorumludur.
● Her ortamda ALKEV Lisesi öğrencisine yakışır davranır.
● Ev adresi dışında başka bir noktada inebilmek için velisi tarafından imzalı izin dilekçesini ilgili Müdür Yardımcısına teslim eder.
KONU- THEMENKURALA UYULMADIĞINDAKİ SONUÇ
MÖGLICHE FOLGEN BEI VERSTOß GEGEN DIE REGELN
GÖREV VE SORUMLULUKLARIN YERİNE GETİRİLMESİ
Auszuführende Aufgaben und Verantwortungen
● Önce sözlü uyarı alır.
● Tekrarı durumunda yazılı uyarı alır, öğrenci sözleşmesi yapılır.
● Rehber öğretmen ile görüşür.
● Tekrar durumunda veli davet edilerek bilgilendirilir.
● Öğrenci onur kurulunca veya disiplin kurulunca değerlendirilir.
*MEB Ödül ve Disiplin yükümlükleri geçerlidir.
ÖDEV
Hausaufgaben
Her bir dönemde ilgili derste;
1. kere ödev yapılmazsa:
● Sözlü uyarı alır.
● Ödevi tamamlar.
2. kere yapılmazsa:
● Yazılı uyarı alır.
● Rehber öğretmen ve ilgili ders öğretmeni ile beraber görüşür.
● Aldığı uyarı gereğince ödev yapmama nedenlerini anlatan öğrenci sözleşmesini imzalar ve öğretmenine teslim eder.
● Sınıf içi performans notu etkilenmeye başlar.
● Ödevi tamamlar.
3. kere yapılmazsa:
● Veli okula davet edilerek bilgilendirilir, görüşme; öğretmen, rehber öğretmen, veli ve öğrenci ile birlikte yapılır.
● Ödev tamamlanır.
● 3 kereden fazla ödev yapmayan öğrenci, okul disiplin kurulunca değerlendirilir.
DERSE ZAMANINDA GİRME
Pünktlichkeit
Özürsüz geç kalma durumunda:
● Yarım gün yok yazılır.
● Tekrarlama durumunda uyarı prosedürü uygulanır. 3. tekrarda veli okula davet edilerek bilgilendirilir
● Geç kalmanın devamlılığı halinde öğrenci, okul disiplin kurulunca değerlendirilir.
● Derse Derse gecikmeli gelen öğrenci ilgili müdür yardımcısından derse kabul kâğıdı alır.
SINAV
Prüfungen
● Önce sözlü uyarı alır, (sözlü uyarının ardından davranışın devam etmesi durumunda öğrencinin sınavına kopya muamelesi uygulanır.)
● İkinci kez tekrarlandığında öğrencinin sınav kâğıdına işaretleme yapılarak öğrenciye yazılı uyarı verilir.
● Gerekli durumda öğrencinin sınavı iptal edilir.
● Öğrenci doğrudan okul disiplin kurulunca değerlendirilir.
● Öğrenci, kopya durumunda doğrudan okul disiplin kurulunca değerlendirilir.
● Öğrenci, kopya durumunda doğrudan okul disiplin kurulunca değerlendirilir.
DAVRANIŞ
Verhalten
● İlk olumsuz davranış sergilediğinde öğrenci sözlü uyarı alır ve rehber öğretmen ile görüşür. İlgili kişiden özür diler.
● İkinci kez olumsuz davranış sergilediğinde öğrenci yazılı uyarı alır. İlgili prosedür işler.
● Üçüncü kez olumsuz davranış sergileyen öğrenci, İlgili idareci ile görüşür, öğrencinin velisi bilgilendirilir,
● Olumsuz davranışını devam ettiren öğrenci, davranışının niteliği göz önünde bulundurularak okul disiplin kurulunca değerlendirilir.
*** Davranışın niteliğine göre uygulama basamakları değişebilir.
OKUL DEMİRBAŞLARI
Schulinventar
● Zararın tamir ve tazminini yerine getirir.
● Kirlettiği alanın temizliğini yapar.
● Yazılı uyarı alır.
● Davranışın devamı halinde öğrenci, disiplin kuruluna sevk edilir.
ÖĞRENCİ DOLAPLARI
Schülerschränke
● Sözlü uyarı alır.
● Yazılı uyarı alır. Yazılı uyarı prosedürü işler..
● Öğrenciye verilen dolap geri alınır.
KIYAFET
Schuluniform
● Sözlü uyarı alır.
● Yazılı uyarı alır. Yazılı uyarı prosedürü işler.
● Tekrarlanan durumlarda kıyafete yıl sonuna kadar idare tarafından el konulur.
● Bir ay boyunca serbest kıyafet uygulamasından yararlanamaz.
KORİDOR ve SINIF
Pausenflur und Klassenzimmer
● Kirlettiği alanların temizliğini yapar.
● Sözlü uyarı alır.
● Yazılı uyarı alır. Yazılı uyarı prosedürü işler..
YEMEKHANE ve KANTİN
Speisesaal und Kantine
● Sözlü uyarı alır.
● Yazılı uyarı alır. Yazılı uyarı prosedürü işler
● Veli bilgilendirilerek yemekhanede veya kantinde öğrenciye ek görevler verilir.
CEP TELEFONU KULLANIMI
Benutzung von Handys
● Sözlü uyarı alır, telefona 5 okul günü boyunca idare tarafından el konur.
● İkinci kez kural ihlali söz konusu olduğunda yazılı uyarı prosedürü işler ve telefona 10 okul günü boyunca idare tarafından el konur.
● Davranışın devamı halinde öğrenci disiplin kuruluna sevk edilir.
INTERNET KULLANIMI ve DİJİTAL VATANDAŞLIK
Benutzung des Internets und Digitale Bürgerschaft
ALKEV Özel Okulları Bilgi Sistemleri Kaynaklarının genel ilkelere aykırı etkinlikler dahilinde kullanılması durumunda ALKEV Özel Okulları makamları gerçekleştirilen eylemin
● Yoğunluğuna,
● Kaynaklara veya kişi / kurumlara verilen zararın boyutuna,
● Tekrarına göre aşağıdaki işlemlerin bir ya da birden fazla maddesini, sıra ile ya da sırasız uygulayabilir;
1. Kullanıcı sözlü ve/veya yazılı olarak uyarılır.
2. Kullanıcıya tahsis edilmiş ALKEV Özel Okulları Bilgi Sistemleri Kaynakları sınırlı veya sınırsız süre ile kapatılabilir.
3. ALKEV Özel Okulları bünyesindeki Öğrenci Disiplin Kurulu, akademik/idari soruşturma mekanizmaları harekete geçirilebilir.
4. Adli yargı mekanizmaları harekete geçirilebilir. Kullanım ve Kullanıcı tanımlarının yetersiz kaldığı ya da “ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Teknoloji Kullanım Kılavuzu” belgesi dahilinde tanımlı olmayan durumlar ALKEV Özel Okulları makamlarınca değerlendirilir.
TÖRENLER
Zeremonien
● Sözlü uyarı alır.
● Davranışı ikinci kez gerçekleştirdiğinde yazılı uyarı prosedürü işler.
● Veli bilgilendirilir.
● Davranışın devamı halinde öğrenci okul disiplin kuruluna sevk edilir.
GEZİLER
Ausflüge
● Sözlü uyarı alır.
● Davranış devam ettiğinde yazılı uyarı alır, öğrenci bir sonraki geziye katılamaz,
● Veli bilgilendirilir.
● Davranışın devamı halinde öğrencinin gezi katılımı sonlandırılır, veli bilgilendirilir ve öğrenci okul disiplin kuruluna sevk edilir.
● Bu durumdan doğacak tüm masraflar veliye aittir.
● Disiplin kurulunca değerlendirilen öğrenciler dönem içerisinde yapılan gezilerden men edilir.
Servis
Schulbus
● Sözlü uyarı alır.
● Davranışın devamı durumunda veli ve okul işletme müdürü bilgilendirilir
*Öğrenci durumu ödül ve disiplin kurulunca değerlendirilir.

2.8. Öğrenci Hakları

ALKEV Lisesi öğrencileri herhangi bir ayrım gözetmeksizin aşağıda belirtilen hakların tamamına sahiptir.

 • Düşüncelerini özgürce, ALKEV profiline uygun bir üslupla ifade edebilir.
 • Güvenli, sağlıklı, adil bir okul ve sınıf ortamında bulunma hakkına sahiptir.
 • Kendisine ait özel bilgilerin gizli tutulması hakkına sahiptir.
 • Okulun işleyişi, okul kuralları ve alınan kararlarla ilgili bilgi edinme hakkı vardır.
 • Okul yönetiminde temsil etme ve edilme hakkı vardır. (bkz. Öğrenci Meclisi)
 • Okul yönetimine etkinlikler ile ilgili önerilerini sunma hakkına sahiptir.
 • Okulda bulunmadığı günlerin ders materyallerini okula gelince öğretmeninden talep etme hakkına sahiptir.
 • İlgili ders öğretmenlerinden ek çalışma materyali isteme hakkına sahiptir.
 • Öğretmeninden ihtiyacı olduğu konuda, öğretmenin okul saatleri içerisinde ders saatleri haricinde ders desteği isteme hakkına sahiptir. (Etüt ve/veya diğer tüm destekler ile ilgili öğretmenin kanaati doğrultusunda gerçekleşir.)
 • Notlandırılmış yazılı kağıdını görme hakkına sahiptir.
 • Online değerlendirme sisteminden ilgili dersteki performans değerlendirmelerini görüntüleme hakkına sahiptir.
 • Dönem sonlarında sınav takvimine göre gerçekleşen ortak sınavlara katılım hakkına sahiptir.
 • Birden fazla dersten proje ödevi alma hakkına sahiptir.

2.9. Okul-Öğrenci İletişimi

Öğrenci İletişimi: Okul içinde ve dışında yapılacak etkinlik, gezi, duyurular ve birtakım bilgilendirmelerin yapılabilmesi için öğrencilerimiz ile bire bir görüşmenin haricinde aşağıdaki yollarla bilgi akışı sağlanmaktadır.
Duyuru Panosu: Koridordaki panoya önemli duyurular asılır. Organizasyonlarla ilgili birtakım bilgiler bu panoda paylaşılır.
Afiş Panoları: Konser, tiyatro, gezi vb. duyurular bu panoda paylaşılır.
E-posta: Öğrenciye ya da sınıf geneline gönderilmesi gereken evraklar paylaşılır.
Google Classroom: Öğrenciye ya da sınıf geneline verilen ödev ve duyurular paylaşılır.

2.10. Sınıf Öğretmeninin Görev ve Sorumlulukları

Sınıf öğretmeni bir akademik yıl boyunda sorumlu olduğu sınıfın düzeninden ve yönetiminden sorumludur. Öğrenciler, karşılaştıkları sorunlar veya dersler ile ilgili bilgi, yönlendirme ve değerlendirmeler için öncelikle ilgili ders öğretmenleri ile görüşür. Yaşanan sorun veya bilgi ihtiyacı giderilmediği takdirde konu ile ilgili sınıf öğretmenini -yalnızca okul saatleri içerisinde veya e-posta yolu ile- bilgilendirerek gerekli yönlendirmeyi takip eder. (örn: ders öğretmeni, rehberlik servisi, müdür yardımcısı veya lise müdürü)

Lisede eğitim alan öğrenciler kendi görev ve sorumluluklarını yerine getirmekle, karşılaştığı sorunlara çözüm üretmekle yükümlüdür. Sınıf öğretmeninin öğrenci ile diğer öğretmenler ya da yönetim arasında bir köprü olma görevi kesinlikle yoktur. Asıl olan öğrencinin problemini kendinin çözmeye çalışmasıdır. Bu doğrultuda sınıf öğretmeni öğrencisine rehberlik etmekle yükümlüdür.

2.11. Öğrenci-Okul İletişimi (Öğretmen-Yönetici)

 • Okul İletişimi: Öğrencilerimiz okul içinde ve dışında yapılacak her türlü faaliyet ve etkinlikler ile ilgili aşağıdaki yolları kullanarak bilgi akışı sağlayabilmektedir:
 • E-posta kullanımı:Öğrencilerimiz öğretmenler ve ilgili yönetici ile iletişime geçmek için öğrenci e- posta adresini kullanırlar. E-posta yazarken kişinin genel özelliklerine göre hitap ve selamlamaya, yazı üslubuna ve postanın altına “adını-soyadını” yazmaya dikkat ederler. İlgili kişinin geri bildirimi hafta içi 08.20-17.00 saatleri arasında gerçekleşir.
 • Dilekçe:Öğrencilerimiz, yönetim düzeyinde taleplerini yazılı ve resmi olarak iletirler. Dilekçe yazarken tarihi, makam adını, resmi dil ile konu metinini, adını-soyadını, telefonunu ve adresini yazmaya dikkat eder ve evrakı teslim etmeden önce imzalarlar.
 • Bireysel görüşme:Öğrencilerimiz, öğretmenleri ve/veya ilgili yöneticiler ile bireysel görüşmelerini gün içerisinde ders aralarında gerçekleştirir.
 • Telefon görüşmesi:Öğretmenler ile görüşmeler hafta içi 09.00-16.00 saatleri ve ilgili yöneticiler ile görüşmeler hafta içi 09.00-17.00 saatleri arasında yalnızca kurum telefonu aracılığıyla gerçekleşir.

3. Kampüste ve Akademik Yaşam

3.1. Kampüste Yaşam

3.1.1. Günlük Zaman Çizelgesi
2021-2022 ZAMAN ÇİZELGESİ

SAATPAZARTESİ-PERŞEMBECUMA
08:20-09:40
(80 dk) BLOK
1. OTURUM1. OTURUM
09:40-10:05
(25 dk)
KAHVALTIKAHVALTI
10:05-11:25
(80 dk) BLOK
2. OTURUM2. OTURUM
11:25-11:40
(15 dk)
ARAARA
11:40-12:20
(40 dk)
3. OTURUM3. OTURUM
12:20-12:30
(10 dk)
ARAARA
12:30-13:10
(40 dk)
4. OTURUM4. OTURUM
13:10-13:45
(35 dk)
ÖĞLE YEMEĞİÖĞLE YEMEĞİ
13:45-14:25
(40 dk)
5. OTURUM5. OTURUM
14:25-14:35
(10 dk)
ARAÇIKIŞ
14:35-15:15
(40 dk)
6. OTURUM
15:15-15:20
(5 dk)
ARA
15:20-16:00
(40 dk)
7. OTURUM


3.1.2. Haftalık Etkinlik Çizelgesi
Her hafta başında okul panolarında öğrencilerimizi bilgilendirme amacıyla “Haftalık Etkinlik Çizelgesi” yayınlanır ve öğrencilerin mail adreslerine gönderilir. Bu çizelge aynı zamanda öğrencilerin Google Takvimlerine işlenir. Ders programı dışında hafta boyunca devam edecek sınıf içi ve dışı etkinlikler, sınavlar vb. uygulamalar yer alır.

3.1.3. Öğrenci Dolabı
Her eğitim öğretim yılının başında öğrencilerimize okul malzemelerini muhafaza edebilecekleri bir dolap tahsis edilir. Öğrencilerimizin dolaplarını yıl sonunda boş ve temiz olarak teslim etmeleri gerekmektedir. Dolapların kullanımından öğrencilerimiz sorumlu olup dolaplar ile ilgili aşağıdaki konuların öğrencilerimiz tarafından dikkate alınması önerilir:

 • Dolaplarda bulundurulan eşyaların güvenliğinden öğrenciler sorumludur.
 • Dolaplar, düzenli, temiz ve kilitli tutulmalıdır.
 • Dolap üstlerine eşya bırakılamaz, üzerine ya da içine etiket vs. yapıştırılamaz.
 • Dolap numarası idare tarafından bildirilir.
 • Dolapların içinde yiyecek, içecek ve her türlü elektronik eşya bulundurulması kesinlikle yasaktır.
 • Ders sırasında dolaplara gidilemez.

3.1.4. Acil Durumlar
İnsanların önemli bir bölümünü etkileyebilecek nitelikte ve bireysel müdahalenin yanı sıra toplu müdahaleyi de gerektiren deprem ve diğer afet durumlarında okulun öğrenci, öğretmen, memur, hizmetli ve diğer tüm personelinin acil durumlara karşı korunması; öncesinde, esnasında ve sonrasında alınacak tedbirlerle, can ve mal kaybının en aza indirilmesi konusunda yapılacak eğitim, iş ve görevliler okul acil eylem planıyla belirlenmiştir.

Bu doğrultuda yıl içinde tahliye tatbikatları yapılır. Ayrıca velilerimize kötü hava koşulları ya da afet durumlarında bilgilendirme ve izlenecek yollar ile ilgili bilgilendirme SMS yoluyla yapılır. Servis kullanmayan öğrenciler, velileri gelene kadar okulda bekletilir.

3.1.5. Kayıp Eşya
Öğrencilerimizin kişisel eşyalarının (eğitim öğretim materyali, üniforma, vb.) bulunabilmesi için üzerlerinde adlarının yazılı olması gerekmektedir. Gün içinde bulunan eşyalar kat sorumlusu tarafından toplanır. Kıymetli eşyalar müdür yardımcısına teslim edilir. Öğrencilerin okula maddi değeri yüksek aksesuar ve eşyalarla okula gelmemeleri önerilir. Okul bu tür kayıp eşyalardan sorumlu değildir.

3.1.6. Öğrenci İşleri
Okul-veli iletişiminin etkin devamlılığı için idari konularla ilgili başvurulacak ilk yerdir. Öğrencilerimizin e-okul ve bilgi sistemleri ile ilgili işlemleri bu birimde yürütülür. Adres, telefon ve e-posta adreslerinizin güncellemesi buradan yapılır.

3.2. Akademik Yaşam

 

3.2.1. Dil Politikası
Okulumuz, öğrencilerimizin akademik, sosyal ve kişisel gelişimlerini desteklemek adına, Avrupa Dilleri Ortak Çerçevesine (CEFL) uygun tasarlanmış, bütünleştirici ve zengin müfredatlara sahiptir.

Bu doğrultudaki ilkelerimiz ve bağlı olduğumuz inançlarımız çerçevesinde öğrencilerimizin dil kullanımları ve öğrenimleri sürekli teşvik edilmektedir.

Bunların bazıları başlıca;

 • Okul ana dil ve hedef dil eğitimine önem verir.
 • Tüm öğretilen dillere eşit derecede değer verilir.
 • Dil edinimi ve gelişimi hayat boyu devam eden bir süreçtir.
 • Tüm öğretmenler dil öğretmenleridir ve öğrencilerin gelişimlerini ve katılımlarını en üst düzeye çıkarmak için çeşitli öğrenme ihtiyaçlarını ele alma sorumluluğunu taşırlar.
 • Farklılaştırılmış eğitime önem verilir.
 • Ölçme değerlendirme sistemleri eğitim öğretimin ayrılmaz bir parçasıdır ve öğrencilerin yetkinlik düzeylerinin, öğrenim durumlarının, tutum ve anlayışlarını belirlemek için kullanılır.
 • Okul tüm okul topluluğuna faklı türden ve farklı dillerde yayınlanan kaynaklara erişim sağlar.

Dil Öğretim ve Öğrenim İlkelerimiz

Aşağıdaki ilkeler dil eğitimimizi okulda desteklemektedir:

 • Saygılı, açık ve olumlu bir kültürü teşvik etmek
 • Ana dili de dahil olmak üzere tüm dillerin kullanılmasını teşvik etmek
 • Öğrenmenin görünür ve şeffaf olmasını sağlamak
 • Öğrenmeye anlamlı, amaca uygun ortamlar ve bağlamlar sunmak
 • Öğrenen merkezli bir sınıf ortamı sağlamak
 • Tüm dil beceri alanlarının gelişiminin desteklenmesi ve bu beceri alanlarının aralarında ilişki kurulmasını sağlamak
 • Süreç ve sonuç değerlendirmeleri yapılır ve öğrencilere buna uygun akademik geri bildirim sağlanır.

3.2.2. Ödev Politikası
ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesinde her öğrenci verilen ödevi yapmakla yükümlüdür. Ödevin yapılamamasına dair sağlık sebepleri dışında hiçbir mazeret kabul edilmez. Ödevler, öğretmen tarafından sınıf ortamında verilebileceği gibi Google Classroom Management üzerinden de verilmektedir. Öğrencinin okulda olmadığı zamanlarda verilen ödevlerin temininden yine öğrencinin kendisi sorumludur. Bu durum ödevin yapılmamasına mazeret olarak gösterilemez.

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesinde ödevler, o dersin kazanımlarının tam anlamıyla edinilmesi, öğrenmenin en üst seviyede gerçekleşmesine hizmet eder ve akademik dürüstlük ilkelerine uygun şekilde hazırlanır. Bu ödevlerin değerlendirilmesi içerik, teslim tarihine uygunluk ve düzen göz önünde bulundurularak gerçekleştirilir. Değerlendirilmelerde kullanılan uygulama turnitin programıdır.

Öğretmenin düzen ve nitelik bakımından yetersiz bulduğu ödevi kabul etmeme ve öğrenciye yeniden yaptırma hakkı vardır. Ayrıca ders öğretmeni gerekli gördüğü takdirde sınıftan bağımsız olarak öğrenciye bireysel ödevlendirme de yapabilir.

3.2.2.1. Akademik Dürüstlük
Okulumuz, tüm çalışmalarda akademik dürüstlüğe büyük önem verdiği gibi tüm öğrencilerinden akademik dürüstlük ilkelerine uygun davranışlar sergilemelerini bekler ve teşvik eder. Bunlar;

 • Tüm çalışmalarda özgünlük,
 • İş birliği ve yardımlaşma ilkelerine uygunluk,
 • Emeğe saygı göstermek,
 • Kopya çekmemek,
 • İntihal yapmamak,
 • Bibliyografya hazırlamak,
 • Kaynak gösterme ilkelerine uygunluk,

Uygulanacak çalışmalar tüm ölçme ve değerlendirme faaliyetlerini kapsar.

3.2.3. Ölçme ve Değerlendirme Politikası
ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesinde ölçme ve değerlendirme, eğitim öğretimin ayrılmaz bir parçasıdır. Felsefemiz, her öğrencinin uygun koşullar sağlanıp yapıcı geri bildirimler verildiğinde kendisini geliştirebilmesi üzerine oluşturulmuştur.

Tüm ölçme ve değerlendirme faaliyetleri, öğretmenlerin öğretme ve öğrenim programını sistematik olarak izlemesinde, gözden geçirmesinde, değerlendirmesinde ve planlamasında; kalıcı öğrenmeyi sağlamak için güvenli ve güncel geri bildirimde bulunmalarında yol gösterici niteliktedir. Bu çalışmalarda öğrencilerin potansiyellerini yükseltmek, gelişimlerini en üst seviyeye çıkarmak hedef alınır.

3.2.3.1. Ölçme ve Değerlendirme Süreci
Merkezi sınavdan yeni çıkmış öğrencilerin var olduğu sınıf seviyesinde temel amaç, öğrencilerin ezberlenmiş kalıplardan uzaklaşmasını sağlayan bir öğretim programı ve metotları ışığında becerilere yönelmiş bir öğretim gerçekleştirmektir. Burada bilginin derinleşmesini sağlayacak zemini hazırlamak ve bu derinleşmenin yapılabilmesi için gerekli zihinsel olgunluğun sağlanması önemsenir. Bu; öğrenciyi zorlayıcı, öğrenme sorumluluğunu tamamıyla öğrenciye ait bir hale getiren ve öğrenme motivasyonunu artırıcı bir süreçtir. Lisede öğrenciyi bekleyen akademik sürece zihinsel olarak uyum sağlanırken aslında hizmet ettiği süreç yükseköğretimdir. Öğrenciler, yükseköğretimde içinde bulunacakları sürece lise hazırlık sınıfından başlayarak hazırlanırlar.

Öğrenci başarı süreçlerinin belirlenmesinde ve takibinde aşağıdaki ölçme araçları kullanılmaktadır:

[HBS] Hazırbulunuşluk Sınavları:
Öğrencilerimize akademik takvimin başladığı haftada sınav takviminde belirtilen günlerde hazırbulunuşluk düzeylerini ölçmek için sınavlar uygulanır. Bu sınavlar, öğrencilerin yıl içerisinde yeni öğrenecekleri bilgi ve becerilerin ön koşul öğrenmelerinin gerçekleşip gerçekleşmediğini ölçmek, eğitim öğretim faaliyetlerini ve öğrencilerin ihtiyaçlarını belirlemek amacıyla düzenlenmektedir.

[BDS] Başarı Değerlendirme Sınavı:
Başarı Değerlendirme Sınavları bilgi ve yorumlama düzeyini ölçmeye yöneliktir. Yükseköğrenim sınavlarına hazırlık niteliğindedir. “Başarı Değerlendirme Sınavları”nda çeşitli ölçme araçları kullanılır.

[DAS] Disiplinler Arası Sınav:
Becerileri ölçmeye yönelik sınavlardır. PISA, TIMSS sınavlarında olduğu gibi tüm disiplinleri içinde barındıran öğrencilerin yorumlama, analiz ve sentez yapabilme gibi birçok düşünme becerisinin sorgulandığı sınavlardır. Sınavlar, bu beceriler çerçevesinde soru künyesinde taksonomik değerler belirtilerek, soru rubrikleri doğrultusunda hazırlanır ve değerlendirilir.

[TYT] Temel Yeterlilik Sınavı:
Öğrencilerin gelişimini ölçen sonuç odaklı bir sınavdır. Yükseköğretim açısından temel ve belirleyici olan derslerden sorular sorulur. Öğrencinin süreç içinde gelişimine ışık tutar.

[AYT] Alan Yeterlilik Sınavı:
Daha çok bilgiyi ölçen bu sınav, ÖSYM’nin sorularında olduğu gibi bir kısmı yoruma dayalı olarak hazırlanır. Sınavın belirleyiciliği, bilgiye dayalı sorular üzerinden kurgulanmasıdır.

Performans Çalışması ve Projeler

Performans Çalışmaları
Öğrencilerin performans çalışmalarının sayısı ve niteliği, dersin içeriğine ve işleyişine göre değişiklik gösterebilir. Her öğrenci kendisine verilen performans çalışmasını yapmakla yükümlüdür. Öğrencilerin başarılarının belirlenmesinde performans çalışmalarının yanında, ders ve etkinliklere katılımı da dikkate alınır. Öğrencilere bütün derslerden her dönemde en az bir tane ders ve etkinliklere katılım puanı verilir.

Projeler

DAP (Disiplinler Arası Proje)
Bu çalışmalarla öğrenciler, branş derslerinin birbirleriyle olan ilişkilerini disiplinler arası bir yapıda hazırlanan proje çalışmalarıyla sunar. Bu çalışmalarla öğrencilerin disiplinler arasındaki ilişkiyi kavramasına ve bakış açılarının gelişmesine imkan sağlanarak benzer ilişkileri keşif yoluyla bulmaları sağlanır.

DAP projelerinin niteliği ve zamanında teslimi, GIB/IB-DP başvuru sürecindeki öğrenci değerlendirmelerinde önemli bir rol oynamaktadır.

Dönem Projesi
Ekim ayı içerisinde tüm derslerden proje konularının yer aldığı “Proje Kitapçığı” öğrencilere dağıtılır.Öğrenciler, seçtikleri proje ya da projeleri kitapçıkta belirtilen tarih çerçevesinde hazırlamaya başlar.Mayıs ortasında öğrenciler poster ve sunum dahil proje çalışmalarını bitirir.

Selim Demiren Proje Sergisi
Hazırlık sınıfında verilen “proje hazırlama dersi” kapsamında öğrencilerin tamamı yılın sonunda aldıkları formasyona uygun projeler üretirler. Tüm projeler mayıs sonunda “SELİM DEMİREN PROJE SERGİSİ”ne çıkar, jüriler tarafından değerlendirilir. Dereceye girenler ödüllendirilir ve projeleri bir sonraki yıl düzenleme yapılarak TÜBİTAK ve diğer proje yarışmalarına gönderilir.
Tüm proje çalışmaları, ulusal ve uluslararası proje hazırlama kriterleri çerçevesinde hazırlanmak zorundadır.

Yazılı Sınavlar
Yazılı sınav takvimi dönem başında öğrencilere duyurulur. Sınavlarla ilgili aşağıdaki prosedürler uygulanmaktadır;

 • Okulumuzda “sınav haftası uygulaması” yapılır. Her dönem için 1. ve 2. yazılı sınavlara yönelik iki sınav haftası belirlenir. Tüm sınavlar o hafta içerisinde tamamlanır.
 • Öğretmenler en geç 15 gün içinde sınav sonuçlarını öğrencilere bildirir ve sınavda yapılan hataların üzerinden geçilir. Sınav kâğıtları öğrencilere dağıtılıp incelemeleri sağlandıktan sonra geri alınır ve saklanır.
 • Herhangi bir nedenle sınava katılmayan veya projesini zamanında teslim etmeyen öğrencinin velisi, en geç beş gün içinde öğrencinin gerekçesini okul idaresine yazılı olarak bildirmek zorundadır. Öğrencinin devamsızlığı sağlık nedeninden kaynaklanıyorsa doktor raporu ile belgelendirilmelidir.
 • Özrü uygun görülen öğrenci, ders öğretmeninin belirleyeceği zamanda telafi sınavına alınır. Projesini de yine belirlenen süre içinde teslim eder.
 • MEB’in ilgili yönetmelikleri uygulanır.

Değerlendirme
Sınav, performans çalışması, proje ve uygulamalar 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme sonuçları e-Okul sistemine işlenir. Puan değerleri ve dereceleri aşağıdaki gibidir.

PuanDerece
85,00-100Pekiyi
70,00-84,99İyi
60,00-69,99Orta
50,00-59,99Geçer
0-49,99Geçmez

Dönem Notlarının Tespiti
Bir dersin dönem puanı; yazılı sınavlardan (en az 2 olmak üzere) alınan puanların, performans çalışması puanlarının (en az 2 olmak üzere), varsa proje puanının aritmetik ortalaması alınarak belirlenir.

Aritmetik ortalama alınırken bölme işlemi virgülden sonra iki basamak yürütülür. Zorunlu hâllerde, bir yazılı sınav eksiğiyle de dönem puanı verilebilir. Öğrenciye her dersten bir dönem puanı verilir.

Ders Yılı Sonunda Herhangi Bir Dersten Başarılı Sayılma
Öğrencinin, ders yılı sonunda herhangi bir dersten başarılı sayılabilmesi için iki dönem puanının aritmetik ortalamasının en az 50 veya birinci dönem puanı ne olursa olsun ikinci dönem puanının en az 70 olması gerekmektedir.

Hazırlık sınıfında, sınıf geçmeye esas derslerden ders yılı sonunda başarılı olamayan öğrenciler, üçüncü fıkra hükümlerine göre yeterlilik sınavına alınır. Başarısız olanlar bir yıl daha hazırlık sınıfına devam eder. İkinci yılda da hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin okulla ilişkisi kesilerek sınavsız öğrenci alan diğer ortaöğretim kurumlarının 9. sınıfına kayıtları bu yönetmeliğin nakil ve geçişe ilişkin hükümleri çerçevesinde yapılır.

Karne-Ara Karne

 • Öğrenciler iki resmî karne, iki de ara karne olmak üzere senede dört karne alırlar.
 • Öğrencilere, her dönem sonunda bir resmi karne verilir. Resmi karnede, öğrencinin derslerdeki başarısı ile kişisel ve sosyal becerilerine ilişkin değerlendirme sonuçları, sosyal etkinlik çalışmaları ve okula devam durumu gösterilir.
 • Her dönem ortasında genel veli bilgilendirme toplantıları öncesinde online ara karneler K12net Sistemi üzerinden velilerin erişimine açılır. Ara karnenin amacı resmi karneden önce öğrenci ve veliyi bilgilendirmek; öğrencinin akademik ve davranışsal gelişiminin takibinin yapılmasıyla düzeltici faaliyetleri gerçekleştirmektir. Velilere sisteme giriş ile ilgili bilgilendirme SMS yoluyla gerçekleşir. Velilerimiz girişlerini sene başlarında oluşturulan ve paylaşılan kullanıcı adı ve şifreleri ile gerçekleştirir.

Doğrudan Sınıf Geçme

Ders yılı sonunda;

 1. a) Tüm derslerden başarılı olan,
 2. b) Başarısız dersi/dersleri olanlardan, yıl sonu başarı puanı en az 50 olan öğrenciler doğrudan sınıf geçer.

Yıl sonu başarı puanıyla başarılı sayılamayacak derslerden başarısız olan öğrenciler, o dersten/derslerden sorumlu geçer.

Sorumlu Olarak Sınıf Geçme ve Sorumluluğun Kalkması
Sorumluluk sınavları, ders yılı içerisinde yapılan yazılı veya uygulamalı sınav esaslarına göre 1. ve 2. dönemin ilk haftası içerisinde ilgili branş öğretmenleri tarafından yapılır.

Bir dersin sorumluluğu, o dersin sorumluluk sınavında başarılı olunması hâlinde kalkar.

Hazırlık Sınıfında Yeterlilik Sınavı ve 9. Sınıfa Geçiş
Hazırlık sınıfında sınıf geçme, birinci yabancı dil dersiyle Türkçe dersindeki başarı durumlarına göre tespit edilir. Diğer derslerdeki başarı durumu, öğrencinin ödüllendirilmesinde dikkate alınır. Hazırlık sınıfında alınan puanlar mezuniyet puanının belirlenmesinde dikkate alınmaz.

Hazırlık sınıfında sınıf geçmeye esas derslerden ders yılı sonunda başarılı olamayan öğrenciler, yeterlilik sınavına alınır. Başarısız olanlar bir yıl daha hazırlık sınıfına devam eder. İkinci yılda da hazırlık sınıfında başarısız olan öğrencilerin okulla ilişkisi kesilir.

Hazırlık sınıfında öğrenim görmeden aynı okulun 9’uncu sınıfına doğrudan geçmek isteyen öğrenciler birinci yabancı dil dersiyle Türkçe dersinden ders yılının ilk haftası içinde yeterlilik sınavına alınır. Her iki dersten de en az 70 puan alan öğrenciler başarılı sayılarak 9’uncu sınıfa devam ettirilir. Başarılı olamayan öğrenciler hazırlık sınıfına devam eder.

3.2.3.2. Etüt/ Ek Ders

Etüt Çalışmaları
Bu dersler öğrencilerin ya da öğretmenin isteği ve sınav sonuçlarının analizinin ardından duyulan ihtiyaç üzerine yapılır. Öğrenciden gelen talep doğrultusunda öğretmenin de uygunluğu göz önünde bulundurularak ortak kararlaştırılan tarih ve saatte idarenin bilgisi dahilinde bire bir ya da grup halinde yapılan çalışmalardır. Sınav haftalarında etüt çalışmaları yapılmaz.

Ek Ders Çalışmaları
Öğrencilerimizin ders düzeyleri, sınavlardaki başarı durumları göz önünde bulundurularak eksik kalan ya da yeterince kavranamayan konularda ihtiyaç duyulduğunda, ders öğretmenlerince ek ders verilir. Bu dersler önceden planlanarak öğrencilere duyurulur.

Etüt ve ek dersler okulda yüz yüze yapılabileceği gibi çevrim içi de planlanabilir.

3.2.4. Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık

Rehberlik Psikolojik Danışmanlık ve Kariyer Merkezi Görev ve Sorumlulukları:

 • Öğrencilerle ilgili tüm bilgilerin gizlilik dahilinde düzenli bir biçimde saklanmasını sağlar.
 • Okula nakil ya da yeni gelen öğrencileri tanıyarak okula uyum sağlamalarına yardımcı olur.
 • Okula nakil ya da yeni gelen öğrencilerin velileriyle sene başında randevulu görüşmeler gerçekleştirir.
 • Yılda en az bir kere tüm öğrencilerle randevulu bireysel görüşmeler yapar.
 • Öğrenci ve velilere; okulun işleyişi, olanakları, birimleri ve çalışmaları hakkında bilgi verir.
 • Tüm öğrenci ve velileri psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri ve bulundukları gelişim dönemleri hakkında bilgilendirir.
 • Tüm okul toplumuna rehberlik servisini ve çalışmalarını tanıtır.
 • Okula uyumda zorluk yaşayan öğrencilerle ve velileri ile bireysel görüşmeler yapar.
 • Rehberlik dersi programında yer alan psikolojik danışmana özgü özel bilgi ve beceri gerektiren etkinlikleri, derslere katılarak gerçekleştirir.
 • Velilere yönelik iş birliğini geliştiren bilgilendirici programlar hazırlar.
 • Öğrenciye kişisel sorunlarıyla ilgili psikolojik danışmanlık yapar.
 • Öğrencilerin akademik sorunlarını belirleyerek, başarılarını artırmak ve kişisel gelişimlerini desteklemek amacıyla bireysel görüşmeler gerçekleştirerek yol haritası çizilmesi konusunda rehberlik yapar.
 • Öğrenci sorunlarının çözümünde öğrenci, veli ve okul yönetimiyle iş birliği yapar.
 • Verimli ders çalışma, meslek seçimi, zaman yönetimi vb. konularda, öğrencileri değişik yönlerden gelişimini desteklemek amacıyla grup çalışmaları gerçekleştirir.
 • İhtiyaca göre rehberlik hizmetlerinde kullanılacak anket, bilgi formu gibi araçları hazırlar, geliştirir ve uygular.
 • Öğrencileri değişik yönleri ile tanımaya yardımcı olacak bilimsel içerikli test-envanter ve ölçek uygulamaları yapar.
 • Uyguladığı ölçme araçlarının sonuçlarını rapor olarak hazırlar ve ilgili kişi ve birimlerle paylaşır.
 • Öğrencilerin zararlı alışkanlıklardan korunmalarına yönelik rehberlik hizmetleri düzenler.
 • Disiplin sorunu yaşayan öğrenciyle görüşür ve olumlu davranış geliştirmesine yardımcı olur.
 • Okul yönetimi ya da disiplin kurulu tarafından istenen rehberlik görüş raporu hazırlar.
 • Öğrencilerin kendilerine uygun akademik alanlara yerleşmesine katkıda bulunan çalışmalar yapar.
 • sınıf öğrencileri ve velileri ile alan seçimi ile ilgili görüşmelerde bulunur.
 • ÖSYM tarafından yapılan Üniversite Giriş Sınavı ile ilgili önemli tarihleri duyurur.
 • ÖSYM tarafından yapılan Üniversite Giriş Sınavı ilgili duyuruları takip ederek tüm okul toplumunu sınavlar hakkında bilgilendirir.
 • Öğrencilerin hedef belirlemelerine yardım eder.
 • Öğrencilerin meslekler hakkında bilgi edinmelerine yardım eder.
 • Üniversiteleri tanımaya ve iletişim içinde olmaya özen gösterir.
 • Öğrencilere yurt içi üniversite tercihlerinde danışmanlık yapar.
 • Öğrenci, veli ve öğretmenlere ihtiyaçları doğrultusunda, bilgilendirici konferanslar düzenler.
 • Rehberlik ve Psikolojik Danışma alanı ile ilgili gelişmeleri izleyerek konferans, seminer ve eğitimlere katılır.
 • Üniversitelere yönelik tanıtım gezileri düzenler.

Öğrenci Görüşmeleri:

 • Görüşmelerde ve sonrasında gizlilik ilkesine uyularak görüşmeler kayıt altına alınır.
 • Her yıl, yeni öğrenciler öncelikli olmak üzere, tüm öğrencilerle 20 dakikalık randevulu bireysel görüşmeler yapılır.
 • Öğrenciler talep ettikleri her durumda rehberlik ve psikolojik danışman ile görüşme yapabilir.
 • Rehberlik ve psikolojik danışman, bazı durumlarda öğrenci ile görüşme talebinde bulunabilir.
 • Ders saatinde gerçekleştirilecek görüşmeler için, ders öğretmeninin onayı alınarak öğrenci ile görüşme yapılır.
 • Görüşme sonucunda alınan kararlara uygun davranılır.

Veli Görüşmeleri:

 • Görüşmelerde ve sonrasında gizlilik ilkesine uyulur.
 • Her yıl, yeni öğrenci velileri öncelikli olmak üzere, tüm öğrenci velileriyle yüz yüze ya da çevrim içi randevulu bireysel görüşmeler yapılır.
 • Veliler, velisi olduğu öğrenci ile ilgili konular hakkında, psikolojik danışmandan görüşme talebinde bulunabilirler.
 • Randevular, rehber öğretmen ve kariyer danışmanının kendisinden alınır.
 • Rehber öğretmen ve kariyer danışmanı tarafından yeterli ve kaliteli zaman ayrılabilmesi için randevunun en az bir hafta önceden alınmasına özen gösterilmelidir.
 • Acil bir durum olduğunda, ilgili rehber öğretmen ve kariyer danışmanına telefon ve e-mail yoluyla da ulaşılabilir.
 • Velinin randevusuna gelmemesi durumunda randevu iptal edilir ve yeni randevu talebinde bulunmak velinin sorumluluğundadır.
 • Görüşmeler kayıt altına alınarak veliye imzalatılır. Görüşme sonucunda alınan kararlara uygun davranılır.

3.2.5. Yurt İçi – Yurt Dışı Üniversitesi Danışmanlığı

Akademik Programlara Yönlendirme ve Meslek Seçimine Yönelik Çalışmalar

 • Öğrenciler ile ilgi, yetenek, değer gibi kişisel özelliklerini tanımaya yönelik, test ve envanter uygulamaları gerçekleştirilir.
 • Sonuçlar öğrenci ve velisi ile birlikte değerlendirilerek, öğrencilerin akademik gelişimleri ve akademik programlara yönlendirilmeleri hakkında görüşmeler yapılır.
 • Öğrencilere; çalışma becerileri, kişilik özellikleri, yetenek ilgi alanları, mesleki değerleri ve meslekler hakkında bilgilendirme yapılır.
 • Yükseköğretim programları ile ilgili puan türleri, alan seçenekleri ve koşulları hakkında bilgilendirmeler gerçekleştirilir.
 • Veli ve öğrencilerimiz 9. ve 10.sınıflarda üniversite sınavı ile ilgili uygulanan testler, “ortaöğretim başarı puanı” ve alanlar hakkında bilgilendirilir.
 • Veli ile yüz yüze ya da çevrim içi randevulu bireysel görüşmeler yapılır.

Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı

Görev ve Sorumlulukları
Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığının amacı, öğrenci ve velilere yurt dışı üniversite başvuru süreci ile ilgili tüm işlemlerin en iyi kalitede hizmet sağlayarak zamanında gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Başvuru sürecini esasen öğrenci yönetir. Öğrencilere en uygun alternatifler sunularak kendisinin karar vermesi; kayıt ve vize için gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanması konusunda öğrencilere ve velinin talebi doğrultusunda yurt dışı üniversite başvuru sürecine destek verilir. Akademik ve ders dışı etkinlikler, yaz planları ve yaz okulu başvuruları, gerekli sınav takviminin hazırlanması, üniversite başvuru işlemleri ve üniversite seçimi destek verilen alanlar arasında yer alır.

 • Öğrenciye almak istediği eğitim ile ilgili bilgileri, öğrenim görebileceği üniversiteler ile ilgili alternatifleri sunar.
 • Öğrencinin imkân ve beklentileri doğrultusunda uygun ülke ve programa yönlendirilmesini sağlar, avantaj ve dezavantajları açıklar.
 • Öğrenciyi vize süreci, işlemler ve gerekli belgeler hakkında bilgilendirir, hazırlaması gerekli evrakları bildirerek nerelerden temin edeceği konusunda rehberlik eder.
 • Öğrencinin yurt dışında eğitimi başlamasından itibaren belli sürede, belirlenen aralıklarda e-mail yoluyla sürecin takibini yapar.
 • Öğrenciye yurt dışına çıkışında karşılaşacağı prosedürler hakkında bilgi verir.
 • Veli ile yüz yüze ya da çevrim içi randevulu görüşmeler gerçekleştirir.
 • Yurt dışı üniversite ile ilgili etkinlikleri (fuar, gezi vb.) organize eder.

3.3. Sosyal Yaşam

 

3.3.1. Geleneksel Gençlik Festivali (Jugendfest)

Okulumuzda her yıl okul aile birliği ve okul yönetimi desteğiyle ve öğrencilerin liderliğinde geleneksel olarak ALKEV Gençlik Festivali (ALKEV Jugendfest) düzenlenmektedir. Festival boyunca okul orkestramız başta olmak üzere farklı sahne performansları ve etkinlikler gerçekleşmektedir.

Bu festival, kurum kültürünün bir parçası olup öğrencilere karar alma, planlama-organizasyon ve iletişim becerilerini üst düzeyde geliştirme fırsatı sunarak okul ile öğrenci arasındaki köprüyü güçlü ve görünür kılar.

3.3.2. Ödül Programı (The Duke of Endinburgh’s International Award)
Okulumuz, İngiltere merkezli The Duke Of Edinburgh’s International Award Programına kabul edilmiştir.

The Duke of Edinburgh’s International Award (http://www.intaward.org.tr) , 14 ile 24 yaşları arasındaki tüm gençlerin katılabileceği heyecanlı bir kişisel gelişim programıdır. Programın amacı gençleri, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmaktır. 1956 yılında Edinburgh Dükü Prens Philip tarafından kurulduğundan bu yana, 140 ülkede uygulanan bu program üç farklı kategoriden oluşmaktadır. Bunlar; bronz, gümüş ve altındır. Her bir kategoride uygulanan Ödül Programı dört bölümden (altın kategorisinde toplam beş kategoriden) oluşmaktadır. Bunlar; Beceri GeliştirmeFiziksel Gelişim ve Toplum Hizmetidir. (Altın için ayrıca Toplumsal Uyum Projesidir). Programın tamamlanmasına yakın bir tarihte ise Macera ve Keşif Yolculuğu bölümü ile kamp deneyimi eklenir.

3.3.3. Öğrenci Kulüpleri
Kulüpler öğrencilerin ilgi alanlarını keşfetme ve onlara yeni beceriler kazandırmaya yönelik bilimsel, sanatsal ve sportif etkinliklerdir. Kulüplerin tanıtımıyla, öğrenciler kulüp tercihlerini belirlerler ve kulüp istek formunu çevrim içi olarak doldurarak seçimlerini belirlenen süre içerisinde okul yönetimine bildirirler. Çevrim içi olarak paylaşılan kulüp kitapçığında yer alan bazı kulüpler ücretlidir bazı kulüpler de kendi seçmelerini yaparlar.

Öğrencilerin en az bir öğrenci kulübüne üye olmaları esastır. Kulüp değişiklik talepleri, kulüp yerleştirme sonrasında 14 gün içerisinde yazılı dilekçe aracılığı ile ilgili müdür yardımcısına iletilir ve işleme alınır. Yıl içerisinde açılan bazı kulüpler öğrencilerin yetenekleri doğrultusunda seçmelerle öğrenci alabilir.

3.3.4. Geziler
Okul gezilerine katılım bir ayrıcalıktır. Olumlu, saygılı ve sorumlu davranış ve tavır göstermek okul gezilerine katılmanın bir ön şartıdır. Okul kuralları geziler için de geçerlidir. Öğrencilerimiz gezilerde ALKEV öğrencisi olduklarını unutmamalıdırlar.

Geziler ile eğitim öğretimin zenginleştirilmesi ve daha etkin hale getirilmesi hedeflenmektedir. Tüm geziler ile ilgili eğitim ve öğretim yılı başında velilere ve öğrencilere eposta yoluyla gezi tanıtım kitapçığı ulaştırılır ve gerekirse gerçekleştirilecek geziler öncesi gezi programı bilgilendirme toplantıları yapılır. İzinli gidilen geziler nedeniyle girilemeyen tüm derslerin sorumluluğu öğrenciye aittir.

Şehir dışı ve yurt dışı gezilere katılım izin yazısı okul tarafından gönderilen formlar aracılığıyla gerçekleşir. Vize işlemleri takibi veliye aittir.

Şehir dışı ve yurt dışı gezileri süresince kullanılmak üzere öğrenci ve veli sosyal iletişim grupları oluşturulur. Bilgi ve fotoğraf paylaşımları akşamları belirli saat aralıklarında gerçekleştirilir. Etkinlik sonlandırıldığında oluşturulan bu grup veya gruplar kapatılır.

3.3.5. Okul İçi – Okul Dışı Etkinliklerine ve Yarışmalara Katılım
Öğrencimizin; güven ve sorumluluk duygusu geliştirmeye, yeni ilgi alanları oluşturmaya ve beceriler kazandırmaya yönelik bilimsel, sosyal, sanatsal ve sportif alanlarda gerçekleştirilen etkinlik, proje ve yarışmalara katılım göstermesi beklenmektedir.

Okul içi, ilçe, il, ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenen etkinlik, proje ve yarışmalar, okul ve ilgili öğretmenler tarafından öğrencilere duyurulur. Katılım göstermek isteyen öğrenci, ilgili öğretmenle irtibata geçerek süreç, içerik, çalışma programı ve takvimi hakkında detaylı bilgi edinir.

Öğrencimiz, danışman öğretmeni nezaretinde bir çalışma programı hazırlar ve bu doğrultuda hazırlıklarını tamamlayarak başvurusunu gerçekleştirir. Öğrencimizin okul dışı etkinliklerine ve yarışmalara katılımı için veli izin yazısı imzalatılarak belirtilen süre içerisinde okul idaresine iletilir. İzin yazılarını zamanında iletmeyen öğrencilerin formları işleme alınmaz.

Lisede eğitim alan öğrenciler kendi görev ve sorumluluklarını yerine getirmekle, karşılaştığı sorunlara çözüm üretmekle yükümlüdür. Bu anlamda her türlü konuda ilk aşamada görüşülecek kişi öğrencidir. Yine öğrenciler, okul veya dersler ile ilgili karşılaştığı sorunları doğrudan okul ile paylaşmalıdır. Yaşanan sorun veya bilgi ihtiyacı giderilmeği takdirde veli bilgilendirilir.

4. ALKEV Lisesi Velisi Olmak

4.1. Velinin Sorumlulukları

 1. Öğrencinin her gün okula zamanında ve okulun kılık kıyafet kurallarına uygun bir şekilde gitmesine yardımcı olmanızı,
 2. Okul tarafından gönderilen duyuruları okuyarak geri bildirimi olanları zamanında yanıtlamanızı,
 3. Öğretmenlerimizle bireysel görüşmelerinizi web sitemizde (alkev.k12.tr) yer alan Çevrim İçi Randevu Sistemi üzerinden önceden randevu alarak ve randevu saatlerine uymaya özen göstererek gerçekleştirmenizi,
 4. Yapılan toplantılara katılmaya özen göstermenizi, katılamayacağınız durumlarda okula bilgi vermenizi,
 5. Öğrencilerimizin devamsızlık durumlarına dikkat etmenizi, e-okul sistemi üzerinden takip etmenizi ve rahatsızlığı sebebiyle iki günden fazla okula gelemediği durumlarda doktor raporu almanızı,
 6. Kimlik ve adres bilgilerindeki değişiklikleri öğrenci işleri bürosuna bildirmenizi,
 7. Okulun görüşünü almadan okul etkinlikleri ile ilgili fotoğrafları medya ile paylaşmamanızı,
 8. Okul idareci ve öğretmenlerine, hiçbir surette maddi değeri olan hediyeler vermemenizi,
 9. Her dönem ortasında paylaşılan çevrim içi ara karne değerlendirmelerini K12net sistemi üzerinden takip etmenizi,
 10. Karşılaşılan herhangi bir olumsuzluğu öncelikle ders ve/veya sınıf öğretmeni ile paylaşarak gerekli yönlendirmeyi takip etmenizi (örn. Rehberlik servisi, müdür yardımcısı veya lise müdürü),
 11. Ders saatleri içerisinde eğitim ve öğretim alanına girmemenizi,
 12. Öğrencinin durumu hakkında bilgi almak için, sadece ALKEV Okulları (alkev.k12.tr) web sitesinde yer alan çevrim içi randevu sisteminden randevu alarak öncelikli olarak öğretmen ile görüşmenizi,
 13. Gerekli durumlarda, öğretmen görüşmeleriniz sonrasında yine randevu alarak idareci ile görüşmenizi,
 14. Gerekli durumlarda, okul telefonu aracılığıyla öğretmen görüşme saatlerini değerlendirmenizi veya idareci ile telefon görüşmelerinizde hafta içi 08.20-17.00 saatleri arasında iletişime geçmenizi,
 15. Gerekli durumlarda, e-posta kullanarak öğretmen veya idareci ile bağlantı kurmanızı,
 16. Öğretmen tarafından kazandırılmaya çalışılan becerileri ev yaşantısında desteklemenizi bekliyoruz.
 17. Siz velilerimize gönderilen Veli Davet Yazıları doldurulduğunda işaretlenen seçenek “KATILMIYORUM” da olsa yazının öğrenciyle geri gönderilmesi, velilere sunacağımız hizmetin kalitesinin artırılması ve öğrencilerimizin sorumluluk duygusunun gelişmesi açısından son derece önemlidir.

4.2. İletişim

OkulVeli İletişimi: Öğrencilerimizin akademik, duygusal, psikolojik ve sosyal gelişimlerinde bir bütünlük sağlamak amacıyla okul-aile iletişimi sürekli desteklenmektedir. Bu düşünceden hareketle okulumuzda velilerimizle bilgi paylaşımında bulunabilmek için aşağıdaki yöntemler kullanılır:

Telefon: Acil ya da önemli durumlarda okul saatleri içinde size telefon ile ulaşılır. Gerekli durumlarda, öğretmenler ile görüşme saatlerinde ve ilgili yöneticiler ile görüşmeler hafta içi 08.20-17.00 saatleri arasında yalnızca kurum telefonu aracılığıyla gerçekleşir. Bunun dışında öğretmen ve yönetici, kişisel telefon numarası üzerinden aranmamalı ve kendileriyle kişisel sosyal medya hesapları üzerinden iletişim kurulmamalıdır.

İnternet sitesi: www.alkev.k12.tr adresindeki “Duyurular” bölümü ile güncel duyurular yapılır.

E-posta: Sizlere iletmek istediğimiz önemli, özel-genel duyurular ve yazışmalar için kullanılır. Aynı zamanda gerekli durumlarda veliler kurumsal e-posta adresleri aracılığıyla okul öğretmenleri ve/veya idareciler ile iletişime geçebilirler.

SMS: Önemli etkinlik ve duyurular hatırlatılır.

WhatsApp veya Benzer Sosyal İletişim Araçları: Okul gezileri süresince sorumlu öğretmen gözetiminde sosyal iletişim grubu açılır, bu gruba etkinliğe katılan öğrencilerin velileri, gerekli durumlarda okul müdürü ve ilgili müdür yardımcısı eklenir. Etkinlik boyunca bilgilendirmeler ve -varsa- fotoğraflar bu grupta sorumlu öğretmen tarafından günün sonunda paylaşılır. Etkinlik sona erdiğinde oluşturulan bu grup veya gruplar yine sorumlu öğretmen tarafından kapatılır. Gruplarda özel yazışmalar yapılmaz.

Veli-Öğretmen Bireysel Görüşmeleri: Velilerle öğretmenlerin bireysel olarak yaptıkları görüşmelerdir. Öğretmenlerimiz gerekli durumlarda velilerimizi randevu vererek görüşmeye çağırabilir. Velilerimiz sadece (www.alkev.k12.tr) okul web sitesinde yer alan online randevu sistemi üzerinden randevu alarak öğretmenlerimizle görüşebilirler. Bu görüşmeler öğretmen görüşme saatleri çerçevesinde gerçekleşir. Görüşmelere karne öncesi ve sonrası birer hafta ara verilir.

Genel Veli Toplantısı: Ara karne sonrasında veliler, öğrencilerle ilgili görüşmek üzere okula davet edilebilecekleri gibi çevrim içi görüşmeler de planlanabilir. Özellikle başarısı beklentilerin altında olan veya sınıf geçme konusunda durumu kritik olan öğrenci velilerinin bu toplantılara katılmaları gerekmektedir. Bu toplantılarda veliler tüm öğretmelerle bireysel görüşme olanağına sahip olurlar. Toplantıya katılım sağlamayan veliler, daha sonra okulla iletişime geçerek öğrencisi hakkında bilgi almakla yükümlüdür.

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Servisi Görüşmeleri: Psikolojik danışmanların öğrencilerin duygusal, psikolojik ve sosyal gelişimlerini anne-baba ile paylaşmak amacıyla düzenledikleri görüşmelerdir. Veli de gerek gördüğü durumlarda randevu alarak öğrencinin psikolojik danışmanı ile görüşebilir.

Kariyer Merkezi Görüşmeleri: Yurt içi ve yurt dışı üniversite geçişleri, stajlar, alan seçimleri, kişisel gelişim ve kariyer olanakları hakkında bilgi almak üzere yapılan görüşmelerdir. Velilerimiz randevu alarak danışmanlarımızla yüz yüze ya da çevrim içi bireysel görüşme olanağına sahiptirler.

Veli Seminerleri: Yıl boyunca gerçekleştirilen seminerler için davetler gönderilir. Bu toplantılara velilerimizin katılımları önem arz etmektedir.

Çevrim İçi Toplantılar: Uzaktan eğitim süreci ile birlikte işlerlik kazanmıştır. Bilgi paylaşımında bulunmak için gerekli durumlarda veli ile iletişime geçilerek “Google Hangouts Meet” üzerinden randevu oluşturularak çevrim içi toplantılar düzenlenir.

Okul İdaresi Görüşmeleri: Okul idaresi gerek gördüğü durumlarda velileri görüşmek üzere okula davet edebileceği gibi veliler de istedikleri takdirde okul idaresinden randevu alarak görüşmeye gelebilirler.

Velilerimizin görüşmek istedikleri konular doğrultusunda iletişime geçebilecekleri kişiler ve iletişim bilgileri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

GÖRÜŞÜLECEK KONUİLETİŞİME GEÇİLECEK KİŞİ
SERVİS HİZMETLERİFİRMA YETKİLİSİ /
OKUL İŞLETME MÜDÜRÜ
YEMEK HİZMETLERİ
KIRTASİYE/OKUL KİTAPLARIOKUL İŞLETME MÜDÜRÜ
OKUL KIYAFETLERİ
DEVAM-DEVAMSIZLIK-İZİNLERMÜDÜR YARDIMCISI
GEZİLER/ETKİNLİKLER/EĞİTİM FAALİYETLERİİLGİLİ ÖĞRETMEN/MÜDÜR YARDIMCISI
DERS BAŞARI DURUMUDERS ÖĞRETMENİ/REHBERLİK/ MÜDÜR YARDIMCISI
SAĞLIK HİZMETLERİOKUL HEMŞİRESİ/MÜDÜR YARDIMCISI
ÖĞRENCİ E-OKUL BELGELERİ/ ADRES VE DİĞER BİLGİLER GÜNCELLEMELERİÖĞRENCİ İŞLERİ

4.3. Okul Aile Birliği

Okul Aile Birliği, veli ve okul arasında iletişimi ve iş birliğini sağlamak, eğitim öğretimi geliştirici faaliyetleri desteklemek için çalışır. Okul yöneticileri, öğretmenler ve velilerin doğal üyesi olduğu Okul Aile Birliği, genel kurul, yönetim kurulu ve denetim kurulundan oluşur. Tüm velilerden oluşan genel kurul, her yıl en geç ekim ayının sonuna kadar toplanarak istekli veliler arasından yönetim kurulu ve denetim kurulu üyelerini seçer.

5. Uzaktan Eğitim

Covid -19 salgını nedeniyle başlayan ve uzaktan eğitimi gerektirecek her durum için; yeni önlem ve düzenlemelerle niteliği artırılarak sürekli geliştirilen uzaktan eğitim programı ve uygulamaları , eğitim ve öğretim faaliyetlerimizin kesintisiz devam etmesi yönünde gerektiğinde kullanılmak üzere sistemimiz içinde yer alır.

Yüz yüze yaptığımız eğitimlerdeki niteliği yakalamak için Google Hangouts Meet üzerinden yapılan çevrim içi dersler yanında Google Classroom üzerinden verilen ödevlendirmeler ve materyal paylaşımı ile konu kazanımları kontrol edilerek öğrencilere geri bildirim verilir.  Çevrim içi ve çevrim dışı derslerin yanında öğrencilerin öğretmenleriyle bire bir etkileşim sağladığı etüt saatleri ve üniversite hazırlığı yapan öğrencilere soru çözüm saatleri düzenlenir. Öğrencilerimiz proje çalışmalarına da uzaktan eğitim sürecinde devam eder.

Ara değerlendirmelerle öğrencilerin süreç içindeki durumu değerlendirilerek öğrenci ihtiyaçları yönünde eğitimin verimini artırmak için uzaktan eğitim programında gereken düzenlemeler gerçekleştirilir.

Eğitim süreçlerinin sağlıklı yürüyebilmesi adına veli ve öğrencilerimizin ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Uzaktan Eğitim Kılavuzu’nu detaylı olarak incelemiş olması önemlidir.

6. Acil Eylem Planı

6.1 Deprem

ALKEV Özel Okulları tarafından hazırlanan eylem planı, deprem öncesi alınan önlemleri, deprem anı ve sonrasında yaşanabilecek durumlarla ilgili uygulamaları içerir. İzlenecek adımları diğer yakınlarınızla paylaşmanız, alabileceğiniz önlemler konusunda genel işleyişi kolaylaştıracaktır. ALKEV Özel Okulları Deprem Eylem Planı gereğince süreç aşağıdaki gibi tasarlanmıştır.

6.1.1. ALINAN ÖNLEMLER:

Deprem anında ve sonrasında yapılması gerekenler ile ilgili,

 • Öğrenci, akademik ve idari personel eğitimleri,
 • Servis ve hosteslerin eğitimleri,
 • Diğer afet durumları dışında deprem özelinde bina tahliye tatbikatlarının periyodik olarak yapılması,
 • Okul acil çıkışları ve toplanma alanlarıyla ilgili bilgilendirmelerin yapılması,
 • Deprem sonrası Okul Acil Eylem Planı’nın revizyonu,
 • Okulda bulunması gereken acil gıda ve ilkyardım malzemeleri, su gibi temel ihtiyaçlar ile ilgili stokların periyodik olarak gözden geçirilmesi,
 • Veli iletişiminin sağlanması: Deprem sonrası GSM operatörleriyle ilgili yaşanabilecek olası sorunlardan dolayı velilerimizle kuracağımız iletişim “WhatsApp”uygulaması üzerinden yapılacaktır.

Bunun için;

Anaokulu, ilk ve ortaokul, lise velilerinden olmak üzere ayrı ayrı tek yönlü “Acil Durum İletişim WhatsApp Grubu” oluşturulacaktır. Sizlerin yorumuna kapalı olacak bu grupta öğrencilerimizin güncel güvenlik durumları ile ilgili bilgi akışının sağlanması planlanmaktadır. Tek yönlü oluşturulmasının sebebi, okuldan sağlanacak bilgi akışının sağlıklı bir şekilde işleyebilmesidir.

6.1.2. GSM ile İletişim Kurulamayacak, Ulaşımın Sağlıklı Yapılamayacağı Olası Büyük Şiddette Bir Deprem Durumu:

6.1.2.1. Depremin okulda olması durumunda;

Acil Eylem Planı devreye girer. (Öğrencilerin okul eylem planına göre en güvenli şekilde bina dışındaki bekleme alanlarına tasfiyesi ile başlar ve devam eder.)

Öğrencilerimizin velileri tarafından okuldan alınmaları beklenir. Tüm veliler ya da vekaleten alacak kişiler okula gelene kadar öğrenciler okulda güvenli bir şekilde tutulurlar. (Bkz. 4. Deprem sonrası öğrencilerin okuldan teslim alınması)

“Acil Durum İletişim WhatsApp Grubu” üzerinden velilerimize okuldaki durum ile ilgili bilgi akışı sağlanır.

6.1.2.2. Depremin sabah okula gelirken serviste olması durumunda;

 • Servisin önceliği öğrencileri okula ulaştırmaktır.
 • Öğrenciler, velileri tarafından okuldan teslim alınır.
 • Ancak ulaşımın yapılamaması durumunda eğer mümkünse evlere, değilse en yakın güvenli toplanma alanına ulaşılarak sadece velilere ya da vekaleten alacak kişilere orada teslim edilir.

6.1.2.3. Depremin eve dönüşte serviste olması durumunda;

 • Servisin önceliği öğrencileri evlerine ulaştırmaktır.
 • Ancak ulaşımın yapılamaması durumunda eğer mümkünse evlere, değilse en yakın güvenli toplanma alanına ulaşılarak sadece velilere ya da vekaleten alacak kişilere orada teslim edilir.

6.1.2.4. Depremin öğrenciler gezideyken olması durumunda;

 • Servisin önceliği tüm öğrencileri okula ulaştırmaktır.
 • Öğrenciler, velileri tarafından okuldan teslim alınır.
 • Ancak ulaşımın yapılamaması durumunda eğer mümkünse okula, değilse en yakın güvenli toplanma alanına ulaşılarak sadece velilere ya da vekaleten alacak kişilere orada teslim edilir.

6.1.3. GSM ile İletişim Kurulabilecek, Ulaşımın Sağlıklı Yapılabileceği Olası Çok Küçük Şiddette Bir Deprem Durumu:

 • Acil Eylem Planı devreye girer.(Öğrencilerin okul eylem planına göre en güvenli şekilde bina dışındaki bekleme alanlarına tasfiyesi ile başlar ve devam eder.)
 • Velilerimiz, sms ile bilgilendirilir.
 • Eğitim öğretime ara verilme kararı alınırsa velilerimiz önceden bilgilendirilecek ve öğrencilerimiz servisleriyle evlerine ulaştırılacaktır.

6.1.4. Deprem Sonrası Öğrencilerin Okuldan Teslim Alınması

 • Olası deprem sonrası okula ulaşım sağlayan velilerimiz, öncelikle kendi çocuklarını teslim alabileceklerdir.
 • Okula ulaşım sağlayamayan velilerimizin başka kişiler ya da diğer velilerden çocuklarının teslim alınabileceği yönünde talepte bulunmaları durumunda akış aşağıdaki gibi olacaktır.
 1. Teslim alacak kişinin her bir öğrenci için belirlenmiş “acil durumlarda ulaşılabilecek kişiler” listesinde olup olmadığı kontrol edilir.
 2. Eğer teslim alacak kişi daha önce velilerimiz tarafından belirtilmiş ve bizlerin ilgili çizelgesinde yazan kişi ise gerekli formu imzalaması koşuluyla öğrenci kendisine teslim edilir.
 3. Eğer teslim alacak kişi daha önce velilerimiz tarafından belirtilmiş ve bizlerin ilgili çizelgesinde yazan kişi değil ise ancak veli ile görüşülmek koşuluyla öğrenci okuldan gerekli form imzalatılarak teslim edilir.

6.2. COVİD-19 Sürecinde Okula Dönüş Rehberi

COVİD-19 Salgını nedeniyle okul işleyişinde alınan tedbirler ile ilgili Okula Dönüş Rehberine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

7. Hizmetler

7.1. Yemek Hizmetleri

ALKEV Okullarında yemek hizmeti SARDUNYA firması tarafından verilmekte ve üretim okulumuzda gerçekleşmektedir. 1976 yılından bu yana yalnızca gıda üretimi ve hizmeti alanında faaliyette bulunan firma, 2015 yılı itibarıyla 1.000’in üzerinde iş yerinde, günde 170.000 kişiye yemek hizmeti vermektedir. SARDUNYA, ISO 9001-2000 Kalite Güvence Sistemini örnek bir seviyede uygulayarak ulusal ve uluslararası kalite standartlarını eksiksiz yerine getiren, sektörün öncü kuruluşlarından birisidir.

Aylık kahvaltı ve yemek menüsü tespiti; okul aile birliği temsilcisi, okul yönetimi, Sardunya yetkilileri, öğrenci temsilcileri ve alanında uzman diyetisyenlerin katılımıyla, sağlık ve beslenme kurallarına uygun olarak hazırlanmakta ve velilerimizle paylaşılmaktadır. Ayrıca web sitemizde yayınlanmaktadır. Yemek menüsünde her ay; Alman, İtalyan, Meksika, Çin gibi dünya ve yöresel Türkiye mutfaklarının farklı yemeklerinden çocuklarımızın tatmalarına, salata ve sebze barı uygulaması ile sağlıklı beslenme alışkanlığının kazandırılmasına özen gösterilmektedir.

Mutfak, yemekhane ve kantin hijyenine özel önem verilmektedir. Hijyen denetimi, hem Sardunya hijyen departmanı tarafından hem de okulumuz denetim ekibince her ay rutin olarak yapılmaktadır.

Lise öğrencilerimizin besin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, açık büfe kahvaltı ve öğlen yemeği sunulmaktadır. (Covid19 önlemleri kapsamında değişkenlik gösterebilir.)

Sabah kahvaltısı ve öğle yemeklerinde her sınıf, kendisine ait olan masada oturur ve yemek servisi self servis olarak yapılır.

Kahvaltı ve yemek dağıtımı, Sardunya aşçıları tarafından Sardunya proje yöneticileri ve işletme müdürümüzün nezaretinde yapılmaktadır. Öğrenci talep ettiğinde birden fazla porsiyon yemek alabilir.

Lisede yemek almayan öğrenciler getirdikleri yemekleri yemekhanede ya da kantinde yiyebilir.

*COVİD-19 tedbirleri için tıklayınız.

7.2. Ulaşım Hizmetleri

Servis hizmetlerimiz “Okulser Şirketi”ne ait araçlar ile yapılmaktadır. Çocuklarımızın servis kayıtları ve yıl içerisindeki servis değişiklikleri Okulser Turizmin görevlendirdiği sorumlu müdür ile iletişime geçilerek yapılmaktadır.

Araçlarda, İBB okul servis araçları hizmet yönetmeliği gereğince; üç noktadan destekli emniyet kemeri, sürücü ve hosteste telefon bulunması zorunluluğunun haricinde, okulumuzca alınan idari tedbirle araçlarda GPRS sistemi bulunmaktadır. GPRS sistemi vasıtasıyla servis aracının trafikteki durumu veli tarafından da izlenebilecektir.

Öğrencilerimiz sabahları oturulan binanın giriş kapısından alınır. Okul saati bitiminde öğrenciler servislerine giderler. Hostes tarafından araçta yoklama alınmadan araç hareket ettirilmez. Akşamüstü, öğrenci sabah alındığı yere teslim edilir.

Servis hizmetleri okul içindeki tüm birimlerde süren uygulamaların devamı olarak görülür. Servis sürücüleri ve hostesleri gerekli durumlarda servislerde yaşananlarla ilgili aktarımlarını “iletişim pusulası” vasıtasıyla servis müdürüne bildirirler. Servis müdürü, okul yönetimi, veli ve diğer birimlerle iletişim kurarak bilgi alışverişi sağlanır ve gerekli tedbir alınır. Okul bir bütündür, servisler de bu bütünlüğün içinde yer almaktadır.

Servis Kullanım Kuralları

 • Servis araçlarında geçen süre okulun devamı niteliğinde olduğundan servis aracında da okul kurallarına uygun hareket edilir.
 • Servise binmek üzere sabahları belirlenen yer ve saatte hazır olunur.
 • Servis bekletilmez, servisin bekleme süresi azami 2 dakikadır. Geç kalan öğrenci, velisi tarafından okula getirilir.
 • Servis aracı ders saati başlamadan en az 10 dakika önce okulda olacak şekilde ilk noktadan hareket saatini belirler. Ders bittikten 10 dakika sonra da okuldan ayrılır.
 • Sürücü ve hostese karşı saygılı davranılır, sürücü ve hostesin uyarılarına uyulması esastır.
 • Seyir halindeyken sürücü meşgul edilmez.
 • Servisten inildiğinde aracın önünden geçilmez.
 • Servis içinde emniyet kemeri kesinlikle çıkarılmaz. Emniyet kemeri bağlamayan veya bağlı kemeri çözen öğrenci velisine ve okul yönetimine bildirilir.
 • Servisin durduğu ya da hareket halinde olduğu zamanlarda öğrenci, kendisini veya başkalarını tehlikeye atacak veya çevreyi rahatsız edecek davranışlarda bulunmaz.
 • Servis araçları ulaşım halindeyken durdurulup alışveriş yapılmaz.
 • Servis aracı temiz tutulur, yerlere çöp atılmaz.
 • Servis kurallarına uymayan öğrenci, servis hostesi tarafından yazılı olarak servis müdürüne rapor edilir. Müdür yardımcısı kurallara uymayan öğrenciyi okul kuralları gereğince uyarır. Aynı öğrenci olumsuz davranışını sürdürürse ailesi ile görüşülür. Tekrarı durumunda belli bir süre için öğrencinin servisi kullanmasına izin verilmez.

Servis Kullanımı ile İlgili Beklentiler

 • Sabahları servis, bekletilmemelidir. Belirtilen saatte binanın ana giriş kapısında hazır olmayan öğrenci, diğer öğrencilerin de geç kalmamaları için 2 dakikadan fazla beklenmez.
 • Geç kalan öğrencinin, evden okula veya okuldan eve ulaşımı, veli sorumluluğundadır.
 • Öğrencinin herhangi bir nedenle okula gelmeyeceği durumunda, servisin boşuna beklememesi için, veli sürücüyü/hostesi bilgilendirir.
 • Öğrenci, okuldan velisi tarafından alındığı durumda, veli, öğrencinin servis kullanmayacağını sürücüye/hostese bildirir.
 • Öğrencinin başka bir servise binmesi gereken durumlarda,
  -Veli saat 15.00’e kadar servis firmasıyla mail ya da telefon yoluyla iletişime geçer.
  -Talep ettiği serviste yer olma durumuna göre servis firmasından onay alır.
  – Servis yetkilisi öğrencinin başka bir servisi kullanmasına onay verdiyse okul yönetimine mail yoluyla bu bilgiyi iletir.
 • Servis kullanan ancak okul bitiminde farklı bir araçla çıkış yapacak öğrenciler için gün içerisinde veliden onay maili istenir, veli müdür yardımcıları tarafından aranarak verdikleri bilgi teyit edilir. Öğrenciye müdür yardımcısı tarafından izin kağıdı verilerek öğrencinin okuldan çıkışı sağlanır.
 • Servis kullanmayan öğrencinin okuldan çıkışı velinin sorumluluğundadır. Servis kullanmayan öğrenci listesi güvenlik birimine sene başında ulaştırılarak güncellenir.
 • Öğrencinin ev adresi dışında başka bir noktada indirilebilmesi için servis yetkilisine veli tarafından mail olarak bilgi verilmesi gerekir. Veli tarafından bilgilendirme yapılmadığı takdirde servis şoförü farklı bir noktada öğrenciyi indirmez.
 • Okula özel aracı ile gelen öğrencilerin araç plakaları güvenlik birimine bildirilir. Okul giriş ve çıkışları güvenlik biriminin kontrolü ile gerçekleşir.
 • Covid-19 önlemleri kapsamında öğrenci, okula geliş ve okuldan dönüşlerinde kayıtlı olduğu servisin haricinde farklı bir servis kullanamaz.

*COVİD-19 tedbirleri için tıklayınız.

7.3. Sağlık Hizmetleri 

Okulumuzda sağlık hizmetleri okul doktorumuz liderliğinde revir de görevli tam zamanlı okul hemşiresi tarafından yürütülmektedir. Okul revirimiz ilk yardım ve takip için yeterli donanıma sahiptir.

Sağlık Hizmetlerinin Uygulanışı

 • Sağlık sorunu olan öğrenci, ilgili müdür yardımcısından alacağı izin belgesi ile revire yönlendirilir. Acil durumlarda öğrenci revire doğrudan da başvurabilir. Sağlık ekibimiz tarafından değerlendirilir.
 • Eğitime devam edemeyecek durumu olan öğrenci bir süre revirde gözlem altında tutulur, velisine haber verilir ve ilgili müdür yardımcısına bildirilir. Bulaşıcı hastalık belirtileri olan öğrenciler izolasyon odasına alınır.
 • Uzun süren rahatsızlık, ciddi yaralanma gibi ileri tetkik, tedavi veya uzun süreli istirahat gerektiren durumlarda ya da bulaşıcı hastalık durumlarında öğrencinin velisi aranarak bilgilendirilir, öğrenciyi okuldan alması istenir. Okuldan çıkış için öğrenci müdür yardımcısına izin belgesi almak için yönlendirilir.
 • Velinin beklenemeyeceği kadar acil durumlarda, hasta/yaralı, okul hemşiresi gözetiminde, velisinden telefonla onay alınarak, gereken durumlarda da ambulans istenmek suretiyle en yakın sağlık kuruluşuna götürülür.

Sağlık Kayıtları
Her öğrenci velisinden, okula ilk kayıt sırasında kişisel “Sağlık Bilgi Formu” doldurması ve her yıl bu bilgilerin güncellemesi istenir. Öğrenciye yaklaşımın doğru ve sağlıklı olması açısından tüm bilgilerin eksiksiz olması velinin sorumluluğundadır.

Yıl içinde öğrencinin sağlık durumundaki önemli değişikliklerin okul hemşiresine K12NET üzerinden okul sağlık birimine bildirmeniz gereklidir.

İlaç Verilmesi ile İlgili Kurallar
Özel sağlık durumu veya kronik durumlar dışında öğrencilere ilaç verilmez. Gribal semptomlar gösteren ve/veya antibiyotik kullanan öğrencilerin evde istirahat etmeleri gerekir. İlaç bitiminde doktordan alacağı belge ile okula devam edebilir.

Öğrencinin okulda rahatsızlanması durumunda veli aranarak öğrenciyi okuldan teslim alması istenir.

Velilerin “özel sağlık durumu olan öğrenciler” veya “sürekli ilaç kullanması gereken öğrenciler” in kullanılacak ilacın adı, dozu, kullanım şekli ve saati ile ilgili yazılı bir notu, doktor reçetesi ile birlikte okul hemşiresine e-mail ile bildirmesi zorunludur.

Aşılamalar ve Bulaşıcı Hastalıklar
Okulumuzda uygulanmakta olan aşı takvimi, Sağlık Bakanlığının belirlediği program doğrultusunda yürütülmektedir. Pandemi öncesinde aşı uygulamaları, Büyükçekmece Sağlık Grup Başkanlığınca görevlendirilen ekipler tarafından, kendi doktorları gözetiminde yapılmaktaydı.Ancak covid-19 pandemisi ile geçen sene okulda aşılama kaldırıldı ve aile hekimlerine devredildi.Yeni bir düzenleme söz konusu olduğunda okulda yapılacak  tüm aşı ve testler, önceden veliye duyurulur ve velinin yazılı onayı alınarak uygulanır.

Bulaşıcı bir hastalık nedeniyle okula devam edemeyen çocuklar, (suçiçeği, kabakulak, kızamık, ağır ishal vakaları vb.) tedavi sonrasında, tedavi eden doktorundan, okula devam edebilmelerinde sakınca olmadığına ilişkin belge getirmelidir. COVİD-19 nedeniyle alınan tedbirler ve veli sorumlulukları için okula dönüş rehberini inceleyiniz.

Çevre ve Hijyen
Okulumuzdaki kullanma ve içme suları, periyodik olarak gerekli incelemelerden geçirilmekte, su sebili, depo ve tankların temizlik ve bakımları yetkili firmalarca düzenli olarak yapılmaktadır.

Yemekhane, mutfak ve kantin alanları ile buralarda çalışan personel “Kantin ve Yemekhane Denetleme Komisyonu” tarafından periyodik olarak denetlenmekte ve sonuçları işletme müdürü ile okul hemşiresi tarafından kayıt altına alınmaktadır.

Covid19 nedeniyle okul giriş çıkışlarında, çalışma ortamlarında, dersliklerde, yemekhane, kantin ve servislerde hijyen ve sosyal mesafenin korunması ile ilgili ek önlem ve kurallar uygulanmaktadır.

*COVİD-19 tedbirleri için tıklayınız.

7.4. Güvenlik Hizmetleri

Okulumuzda güvenlik hizmeti, 24 saat esasına göre ikişer güvenlik personeli tarafından yürütülmektedir. Ayrıca, dış çevre ve okul içi kameralarla izlenerek kayıt altına alınmaktadır. Kapılardan girişi hızlandırmak için velilerimize tanıtım kartı/araç stickeri verilmektedir.

Okul velisi olmayan ve veli tanıtım kartı/ araç stickeri bulunmayan tüm şahısların, girişte kimlikleri alınır, ziyaretçi kartı verilir ve ziyaretçi defterine kayıtları yapılır. Çıkışlarda, ziyaretçi kartları teslim alınarak kimlik kartları geri verilir. Kimlik kartını bırakmak istemeyenlerin kimlik bilgileri kaydedilir.

Okuldan erken çıkan öğrencilerin, izin/istirahat kâğıdı kontrol edilir, izin/istirahat kâğıdı olmadığı takdirde çıkışa müsaade edilmeyerek ilgili müdür yardımcısına haber verilir. Ayrıca öğrencinin kiminle çıktığı, çıkış sebebi ve çıkış saati deftere kayıt edilir.

8. Takvim

8.1. Çalışma Takvimi

2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı Çalışma Takvimi

TARİHAÇIKLAMA
9 Ağustos 202111.ve 12.sınıflar Yüz Yüze Hızlandırma Programı Başlangıcı
30 Ağustos 2021Zafer Bayramı
6 Eylül 20212021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 1. Dönem Başlangıcı
18-22 Ekim 20211.Dönem 11. ve 12.sınıflar 1. Yazılı Uygulama Haftası
23 Ekim 202111.ve 12.sınıflar Yanancı Diller Veli Toplantısı
24 Ekim 202111.ve 12.sınıflar Branş Dersleri Veli Toplantısı
28 Ekim 2021Resmi Tatil (Yarım Gün)
29 Ekim 202129 Ekim Cumhuriyet Bayramı Töreni
1-5 Kasım 20211.Dönem Hazırlık, 9. ve 10. sınıflar 1. Yazılı Uygulama Haftası
6 Kasım 20219.sınıflar Yabancı Diller Veli Toplantısı
10.sınıflar Branş Dersleri Veli Toplantısı
7 Kasım 20219.sınıflar Branş Dersleri Veli Toplantısı
10.sınıflar Yabancı Diller Veli Toplantısı
10 Kasım 2021Atatürk’ü Anma Günü Töreni
13-14 Kasım 2021Hazırlık Sınıflar Veli Toplantısı
15-19 Kasım 20211.Dönem Ara Tatil
20-24 Aralık 20211.Dönem 11. ve 12.sınıflar 2. Yazılı Uygulama Haftası
27-30 Aralık 20211.Dönem Hazırlık, 9. ve 10. Sınıflar 2. Yazılı Uygulama Haftası
31 Aralık 2021Yeni Yıl Tatili
21 Ocak 20221.Dönem Sonu
24-28 Ocak 202211.ve 12.sınıflar Kamp Programı
24 Ocak- 6 Şubat 2022Yarı Yıl Tatili
7 Şubat 20222021-2022 Eğitim Öğretim Yılı 2. Dönem Başlangıcı
13 Mart 202212. Sınıflar Veli Toplantısı
28 Mart-1 Nisan 20222.Dönem Hazırlık, 9. ve 10. Sınıflar 1. Yazılı Uygulama Haftası
22-25 Mart 20222. Dönem 12.sınıflar 1. Yazılı Uygulama Haftası
2 Nisan 202211. Sınıflar Yabancı Diller Veli Toplantısı
10.sınıflar Branş Dersleri Veli Toplantısı
3 Nisan 202211. Sınıflar Branş Dersleri Veli Toplantısı
10.sınıflar Yabancı Diller Veli Toplantısı
9-10 Nisan 2022Hazırlık Sınıfları Veli Toplantısı
11-15 Nisan 20222. Dönem Ara Tatil
2-4 Mayıs 2022Ramazan Bayramı
9-13 Mayıs 20222. Dönem 11. ve 12.sınıflar 2. Yazılı Uygulama Haftası
19 Mayıs 2022Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı Töreni
3 Haziran 2022V. JugendFest
8 Haziran 20222022 Mezuniyet Töreni
17 Haziran 20222021-2022 Eğitim Öğretim Yılının Sona Ermesi

*Okul, belirtilen tarihlerle ilgili değişiklik yapma hakkını önceden bildirme kaydıyla saklı tutar.

8.2. IB/GIB Diploma Programı Tanıtım ve Başvuru Takvimi

2021-2022 eğitim öğretim yılı ALKEV Özel Anadolu Lisesi bünyesinde yer alan IB/GIB (Gemischtsprachiges IB) Diploma Programı’na dair önemli tarihler aşağıdaki takvimde yer almaktadır.

Diploma Programı çerçevesinde öğrencilere 11 ve 12. sınıflarda eğitimlerine ağırlıklı olarak İngilizce ve Almanca olarak devam edebilme imkânı sunan IB/GIB Diploma Programı hakkında daha fazla bilgi için okul ile iletişime geçebilirsiniz.

TARİHAÇIKLAMA
EYLÜL 202110. SINIFLAR: IB/GIB DP SUNUMU
EKİM 20219. SINIFLAR: IB/GIB DP SUNUMU
OCAK 202210. SINIFLAR: IB/GIB DP BAŞVURULARI
ŞUBAT 202210. SINIFLAR: IB/GIB DP BAŞVURUSU SONUÇLARIN AÇIKLANMASI
MAYIS 202210. SINIFLAR: YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI BİREYSEL GÖRÜŞMELER
MAYIS 202210. SINIFLAR: IB/GIB DERS SEÇİMLERİ
HAZİRAN 202210. SINIFLAR: IB/GIB YAZ ÖDEVLERİNİN PAYLAŞIMI

*Okul, belirtilen tarihlerle ilgili değişiklik yapma hakkını önceden bildirme kaydıyla saklı tutar.

Program hakkında detaylı bilgi için GIB-DP tanıtım sayfasına tıklayınız.