MENÜ

Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı

Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak amacımız, öğrenci ve velilerimize yurt dışı üniversite başvuru süreci ile ilgili tüm işlemlerin en iyi kalitede hizmet sağlayarak zamanında gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Başvuru sürecini esasen öğrenci yönetir, ofis olarak hedefimiz öğrencilerimize en uygun alternatifleri sunarak kendisinin karar vermesini sağlamak; kayıt ve vize için gerekli evrakların eksiksiz olarak hazırlanması konsunda yardımcı olmak, velinin talebi doğrultusunda yurt dışı üniversite başvuru sürecine destek sağlamaktır. Akademik ve ders dışı etkinlikler, yaz planları ve yaz okulu başvuruları, gerekli sınav takviminin hazırlanması, üniversite başvuru işlemleri ve üniversite seçimi destek verdiğimiz alanlar arasında yer almaktadır. Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Birimi ve Yurt İçi Üniversite Danışmanlığıyla yakın çalışarak öğrencilerimize mutlu ve başarılı olacakları en uygun üniversiteyi tespit etmeye çalışırız.

Velilerimiz ve öğrencilerimizle hem okul bünyesinde yaptığımız bire bir toplantılar, sunumlar, bilgilendirici çalıştaylar, her ay panomuzda ve elektronik posta ile paylaştığımız okul tanıtımlarıyla hem de okul dışındaki üniversite fuarları ve üniversite ziyaretleri yoluyla yurt dışı başvurularına ilişkin gerekli bilgileri paylaşırız.  Bunların yanı sıra okulumuzu yurt içinde ve yurt dışında gerçekleştirilen fuarlarda ve üniversite ziyaretlerinde temsil ederiz.

Bire bir görüşmeler ve üniversite başvuru süreçleri ile ilgili ayrıntılı bilgi almak isteyen öğrencilerimiz bizden randevu alabilirler. Velilerimizin de görüşme için randevu almaları gerekmektedir. Üniversite başvuru süreci öğrenci odaklı bir süreç olmasına rağmen velilerimizin de bu konuda bilgilendirmeleri bizim için önem taşımaktadır. Genel ve detaylı bilgilendirme çeşitli sunumlarla yapılmaktadır bununla birlikte çocukları yurt dışında okumak isteyen 11. ve 12. sınıf velilerimizin yurt dışı eğitim danışmanlarımızla en az bir kez görüşmeleri uygun olacaktır.

FUARIMIZ

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı tarafından ilk kez düzenlenen “Üniversite Yolunda” – Yurt Dışı Eğitim ve Kariyer Fuarı 5 ve 6 Mart 2020 tarihlerinde ALKEV Anadolu ve Fen Lisesinde gerçekleştirildi.

11 ay süren hazırlıklar sonucunda açılan fuara partner okulumuz Frankfurt University Applied Sciences’ın yanı sıra RWTH Aachen, Fachhochschule Ravensburg Weingarten, Brandenburgische Technische Universität Cottbus Senftenberg, Ernst Abbe Hochschule Jena, Julius Maximillians Universität Würzburg, Universität Pottsdam, Altınbaş Üniversitesi, Universität zu Köln, Türk Alman Üniversitesi gibi yüksek öğrenim kurumları, DAAD-Alman Akademik Değişim Servisi, Türk Alman Sanayi ve Ticaret Odası gibi kurumlar, İngiltere ve Avusturalya’daki bazı üniversitelerin Türkiye’de temsilciliğini yürüten EDCON firması ve bazı İtalyan devlet üniversitelerinin Türkiye temsilcisi olan Firenze Eğitim, Goethe Enstitüsü, F+U Academy of Languages gibi dil okulları, Biltur, Edubucks, Kreativ ve YFU gibi eğitim danışmanlık ve değişim programları firmaları, Mercedes Benz ve Haribo gibi köklü Alman firmalarının yanı sıra HSBC bankası katılmıştır.
Daha önceden katılacağını bildirmiş olan partner okulumuz Fachhochschule Würzburg-Schweinfurt, Rheinische Friedrich Wilhelms Universität Bonn ve Michigan State University mücbir sebeplerden dolayı katılımlarını iptal etmişlerdir.
Fuarımıza öğrencilerimizin yanı sıra velilerimiz, Cağaloğlu Anadolu Lisesi ve Vefa Anadolu Lisesinden misafir öğrenciler de katılmışlardır.

Fuarın ilk günü ziyaretçilerimiz stantlarda bilgi almışlar, açılış töreninde DAAD Alman Akademik Değişim Servisi yetkilisi Murat Kemaloğlu’nun Almanya’da yüksek öğrenim konusunda verdiği bilgileri dinlemişlerdir. Sonrasında da ilgilenen öğrenciler için Firenze Eğitim’den Daniele Bruno İtalya’da yüksek öğrenime giriş şartları, tıp, mimarlık, mühendislik gibi bölümlerde okuma koşullarıyla ilgili bir seminer vermiştir.

Fuarın ikinci günü ise okulumuz öğrencileri önceden kayıt oldukları oturumlarda RWTH Aachen, Fachhochschule Ravensburg Weingarten, Brandenburgische Technische Universität Cottbus Senftenberg, Ernst Abbe Fachhochschule Jena, Türk Alman Üniversitesi, F+U Academy of Languages, EDCON tarafından verilen workshoplar ve örnek derslere katılım sağlamışlardır.

Yoğun geçen iki günün ardından 6 Mart 2020 Cuma günü öğleden sonra sona eren etkinliğin ikincisinin 2022 yılının bahar aylarında yapılacağı bilgisi katılımcı kurumlarla paylaşıldıktan sonra, kendilerinden bir sonraki fuarımıza katılım sözü alınmıştır.

Fuar detayları ve görseller için tıklayınız.


ETKİNLİKLERİMİZ

AODF – Almanya Öğrenci Dayanışma Forumu Sunumu – Nisan 2022

17 Ocak 2022 günü başlamış olduğumuz 3 ülkeden 43 farklı eğitim kurumunu içeren yurt dışı eğitim tanıtım etkinliklerimize son noktayı 11 Nisan 2022 Pazartesi günü Almanya Öğrenci Dayanışma Forumu yetkilisi Emre Yıldırım’ın sunumuyla koyduk. 2020 yılında Almanya’da okumaya giden Türk öğrenciler tarafından kurulmuş olan bu oluşum Almanya’da yüksek öğrenimlerini sürdürmeyi hedefleyen öğrencilere, eğitim, konaklama, yaşam, vs. konularında destek olmayı amaçlamaktadır. Türkiye’de ilk kez bizim okulumuzda öğrenci ve velilerimizle buluşan kurum, önümüzdeki yıllarda da verimli iş birliğini sürdürmekten memnuniyet duyacaklarını belirtmiştir. Webinar’ın kaydına bu linkten ulaşabilirsiniz: http://alkv.ist/4vx


Bauhaus Universität BIDS-Projekt – Nisan 2022

Partner üniversitemiz Bauhaus Universität Weimar’dan gelen misafirlerimiz Kristina Ölsner ve Michaela Peisker BIDS-Projesi kapsamında 10 ve 11. sınıf öğrencilerimize Almanya’da üniversite eğitimi, Bauhaus üniversitesi ve bölümlerinin tanıtımını içeren bir sunum ve öğrencilerimizle bir meslek envanteri etkinliği yaparak ilgi alanları doğrultusunda okuyabilecekleri bölümler hakkında farkındalık yarattılar.

BIDS-Projesi, Bauhaus Universität Weimar’ın üç farklı ülkeden üç partner okulu ile birlikte bu yıl ilkini düzenlediği ve öğrencilerin Bauhaus üniversitesinde katılabilecekleri iki haftalık dil kursu, ilgi duydukları bölümlerin oturumlarına katılma fırsatı ve çevre gezileri sunan bir projedir.


İtalya’da Mühendislik Eğitimi Webinarı – Ekim 2020

13 Ekim 2020 Salı günü saat 17:30-18:30 saatleri arasında Firenze Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı kurumundan Sayın Daniele Bruno tarafından verilen webinara katılan öğrencilerimize mühendislik eğitiminin yanı sıra diğer bölümlerin kabul şartları ve eğitim imkanlarıyla ilgili ayrıntılı bilgi verilmiştir. Katılan öğrencilerimiz özellikle tıp fakülteleri, tasarım okulları ve mühendislik fakülteleriyle ilgili sorular sormuşlar ve cevaplarını almışlardır. Daha sonra webinarda verilen bilgiler öğrencilerimize bülten olarak gönderilmiştir.
Michigan State ve Academy of Languages – Nisan 2019

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı Mart ve Nisan aylarında da yurt dışında eğitim imkanlarını tanıtmayı sürdürdü.
İlk konuk, Amerika’dan Michigan State University’nin Rektör Başdanışmanlarından ve aynı zamanda T.C. Fahri Başkonsolosu da olan Nurten Ural, 27 Mart 2019 tarihinde 9, 10, 11 ve 12. sınıflara üniversiteye kabul şartları, Amerika’da okumak ve yaşamak konularında ayrıntılı bir sunum yapmış ve öğrencilerden gelen soruları yanıtlamıştır.

3 Nisan 2019 Çarşamba günü ise F/U Group of Companies kurumundan Pazarlama Direktörü Seyfi Koç ve Ofis Müdürü Esra Aşıkoğlu Koç, Hazırlık, 9, 10 ve 11. sınıflara Almanca Dil Eğitimi, üniversiteye hazırlık eğitimi, dual eğitim, staj imkanları ve yaz okulları gibi konularda, kurumları tarafından sunulan imkanlarla ilgili bilgileri paylaşmış ve öğrencilerimizin sorularını yanıtlamıştır.

Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı, öğrencilere çeşitli eğitim imkanları konusunda farklı alternatiflerle bilgilendirmeyi sürdürecektir, bunun için iki haftada bir yenilenen panomuzu ve her ay sonu yayınladığımız bülteni takip etmeleri yeterli olacaktır.


Yurt Dışı Eğitim Paneli –  Mart 2019

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Yurt dışı Eğitim Danışmanlığının 5 Mart 2019 tarihinde düzenlediği Yurt dışı Eğitim Paneli’ne Partner okulumuz “Frankfurt University of Applied Sciences “dan Gürkan Aşcı, “Hochschule für angewandte Wissenschaft Würzburg-Schweinfurt” dan Şenol Arslan ve Dr. Daniel Wimmer ve “Berlin International University of Applied Sciences” dan Ferat Koçak katılım göstermişlerdir. Yaptıkları sunumlar ve ardından gerçekleştirdikleri görüşmelerle öğrencilerin özellikle üniversitelerin kabul koşulları, ilgilendikleri bölümler ve staj imkanları gibi konularda sorularını yanıtlamışlar ve Almanya’da üniversite okuma konusunda öğrencilere ışık tutmuşlardır.


DAAD Murat Kemaloğlu Sunumu –  Şubat 2019

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak Almanya’da yüksek öğrenimlerini sürdürmek isteyen öğrencilerimize üniversite eğitimi, Almanya’da yaşam ve burs imkanlarıyla ilgili bilgiler vermesi amacıyla DAAD (Alman Akademik Değişim Servisi) Istanbul Ofisinden Sayın M. Murat Kemaloğlu’nu ikinci kez okulumuzda ağırladık. Kısaca DAAD’nin faaliyetleriyle ilgili bilgi verdikten sonra Almanya’daki yüksek öğrenim kurumları çeşitleri, başvuru şartları, kabul kriterleri, burs imkanlarından bahseden Kemaloğlu, sonrasında öğrencilerimizden gelen soruları cevapladı ve her zaman için bize yardımcı olacaklarının bir kez daha altını çizdi.


Almanya’da Yüksek Öğrenim ve Üniversite Gezileri Sunumu – Kasım 2017

20 Kasım 2017 Pazartesi günü LearnAndStudy.de firmasından okulumuza ve öğrencilerimize Almanya’da yüksek öğrenimle ilgili danışmanlık veren Bay Alexander Heinrich okulumuzdaydı. Bay Heinrich öncelikle veli ve öğrencilerimize sabah saatlerinde 2 saatlik bir sunum yapıp, gelen soruları cevaplandırdıktan sonra önceden randevu alan veli ve öğrencilerimizle bireysel görüşmeler gerçekleştirdi. Bay Heinrich’le görüşen velilerimiz Almanya’da eğitim, üniversite ve şehir seçimi, başvuru belgeleri ve izlenecek yollar konusunda bilgi aldılar. Bazı velilerimiz daha sonrasında da kendisinden danışmanlık almayı sürdürmeye karar verdiler. Sabahki sunum sırasında yarıyıl tatilinde öğrencilerimize yönelik yapmayı planladığımız Hessen bölgesi üniversiteleri gezisiyle de ilgili bilgi paylaşımı yapıldı. Bu gezi, bundan sonraki yıllarda Almanya’nın farklı bölgelerindeki üniversitelere de planlanacak ve bu sayede öğrencilerimizin olabildiğince çok üniversiteyi yerinde görüp tanıma ve inceleme fırsatı sunulacaktır.

DUYURULARIMIZ

YURT DIŞI BAŞVURULARI VE BİLGİ LİNKLERİ

PARTNER ÜNİVERSİTELERİMİZ

Detaylar için tıklayınız.

YURT DIŞI EĞİTİM DANIŞMANLIĞI İLETİŞİM

Serap Resimcioğlu     serap.resimcioglu@alkev.k12.tr

Tulû Derbi                   tulu.derbi@alkev.k12.tr

Tel: +90-212-886 88 40 / dahili 149