MENÜ

Ödül Programı

ÖDÜL PROGRAMI – The Duke Of Edinburgh’s International Award

Okulumuz, yakın bir zamanda İngiltere merkezli The Duke Of Edinburgh’s International Award’a (Ödül Programı)  kabul edilmiştir.

Uluslararası Gençlik ÖdülüThe Duke of Edinburgh’s International Award, 14 ile 24 yaşları arasındaki tüm gençlerin katılabileceği heyecanlı bir kişisel gelişim programıdır. Programın amacı gençleri, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmaktır. 1956 yılında Edinburgh Dükü Prens Philip tarafından kurulduğundan bu yana, 140 ülkede ve bölgede 8 milyonu aşkın genç Ödül Programına katılmıştır. Türkiye’de 2003 yılından bu yana 3000’i aşkın genç Ödül Programını tamamlamış; 2020’ye kadar hedef 20.000 gence ulaşmaktır.

Program üç farklı kategoriden oluşmaktadır. Bunlar; bronz, gümüş ve altındır. Her bir kategoride uygulanan Ödül Programı dört bölümden (altın kategorisinde toplam beş kategoriden) oluşmaktadır. Bunlar; Beceri Geliştirme, Fiziksel Gelişim ve Toplum Hizmeti’dir. (Altın için ayrıca Toplumsal Uyum Projesidir). Programın tamamlanmasına yakın bir tarihte ise Macera ve Keşif Yolculuğu bölümü ile kamp deneyimi eklenir.

Bölümlerin temel amacı;

  1. Beceri Geliştirme: Gençlerin yeteneklerini ve yeni  ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlamak ve becerilerini geliştirmek,
  2. Fiziksel Gelişim: Gençleri spor yapmaya teşvik etmek,
  3. Toplum Hizmeti: Başkalarına ve topluma yararlı bir hizmette bulunmaya özendirmek. Bu bölüm, toplumun bireylerinin birbirlerine ihtiyacı olduğunu vurgulamakta ve bu nedenle gönüllü yardımın önemini göstermeyi amaçlamaktadır.
  4. Toplumsal Uygum Projesi: Yalnızca Altın Kategoride tamamlanması gereken bu bölüm gençlerin daha önce hiç birlikte olmadıkları kişiler ile yabancı bir ortamda bir amaca yönelik faaliyette bulunarak yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için www.intaward.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz.