MENÜ

Rehberlik

Eğitim öğretim sürecine paralel olarak öğrencilerin hayata hazırlanmaları, farkındalık geliştirmeleri, çözüm odaklı olmaları ve kendini tanımalarına destek vererek huzurlu, mutlu bireyler olmalarını sağlarken velilerimize, öğretmenlerimize ve okul yönetimine bu konuda destek olmak temel varlık sebebimizdir.

ALKEV Okullarında Psikolojik Danışma ve Rehberlik Programının Hedefleri

Çocuklarımızın zihinsel ve kişilik gelişimlerinin çok büyük bir kısmını tamamladığı, tüm yaşamları boyunca etkili olacak davranış biçimlerinin şekillendiği bu dönemde kendilerini gerçekleştirmelerine yardım etmek amacıyla;

 • Çocuklarımızın psiko – sosyal, duygusal, bilişsel, akademik ve dil gelişimlerini desteklemek,
 • Yaratıcı düşünce gelişimini desteklemek,
 • Öğrencinin problem çözme, karar verme ve uyum sağlama için gerekli olan bilgi ve becerileri kazanmasını sağlamak,
 • Olumlu ve gerçekçi benlik gelişimini sağlamasına destek olmak,
 • Sağlıklı iletişim becerilerini kazanmasını sağlamak,
 • Anne babalara ihtiyaç duyduğu konularda psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti sunmak,
 • Saygı, sevgi, sorumluluk, çevre bilinci gibi evrensel değerleri kazanmasını sağlamaktır.

ALKEV Okulları Psikolojik Danışma ve Rehberlik Çalışmalarında Göz Önünde Bulundurulan İlkeler

 • Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri gizlilik esasına dayanır.
 • Psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri tüm öğrencilere açıktır.
 • Etkili bir psikolojik danışma ve rehberlik hizmeti bireysel farklılıkları dikkate alan bir eğitim sisteminde gerçekleşir.
 • Çocuğun bütün olarak gelişmesine sağlıklı ve güvenli bir kişilik kazanmasına destek olunur.
 • Uygulanan psikolojik danışma ve rehberlik programı organize edilmiş, planlanmış bir müfredata sahiptir.
 • Uygulanan psikolojik danışma ve rehberlik programı ardışık ve esnektir.
 • Öğretmenler, veliler ve okul yönetimi ile iletişim içinde olup işbirliği yapar, onlarla koordineli çalışır.

Bültenler

“Ön Ergenlik ve Ergenlik Döneminde Değişim-Gelişim Özellikleri” rehberlik bülteni için tıklayın.


Yeni Bir Okula Merhaba” rehberlik bülteni için tıklayın.


Çocukların Ders Çalışma Problemlerine Yönelik Öneriler” rehberlik bülteni için tıklayın.


Ödevde Aile Desteği” rehberlik bülteni için tıklayın.


Film Gösterimleri

ALKEV Özel Okulları Rehberlik Birimi olarak; çocuklarımız gelişir ve değişirken; veli-okul işbirliğinin öneminin farkındalığıyla yürüttüğümüz çalışmalardan olan “Veli Film Atölyelerini” her yıl düzenlemekteyiz. Aldığımız geri bildirimlerde çalışmalara katılan velilerimiz, bu paylaşımlardan faydalandıklarını ve yeni kazanımlarla çocuklarıyla olan ilişkilerine dair yeni bakış açıları edindiklerini ifade etmekteler. Ayrıca bu çalışmalarımıza dışardan katılım da mümkündür.


ALKEV Özel Ortaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi olarak düzenlediğimiz Veli Film Atölyesi 26.12.2019 tarihinde okulumuz psikolojik danışmanı Doğan Üner tarafından gerçekleştirildi.

Bu gösterimde yönetmenliğini Damien Chazelle’in yaptığı ve filmdeki performansıyla en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülü alan J.K.Simmon’un oynadığı “Whiplash” filmi izlendi. Başarı için insan sınırlarını ne kadar zorlamalı, disiplinin sınırı ne olmalı, aile ilişkilerinin çocuğun karakterine etkisi gibi konular ele alındı.


1 senelik aranın ardından, okulumuzda gelenekselleşmiş olan, Veli Film Atölyesi 19.04.2019 tarihinde okulumuz psikolojik danışmanları Bensu Coşkun ve Doğan Üner tarafından gerçekleştirildi.

Bu gösterimde yer alan “Gifted” isimli film ile birlikte; anne-baba olarak deneyimlenen zorluklar, bunların aile dinamiklerine yansımaları konuları işlendi. Velilerimizin de aktif katılımıyla film üzerine konuştuğumuz keyifli ve öğretici bir çalışma gerçekleştirildi.


2016-2017 eğitim öğretim yılının son Veli Film Atölyesi 10 Mayıs 2017 tarihinde okulumuz Psikolojik Danışmanı Vildan KOCAOĞLU tarafından gerçekleştirildi. Velilerimizin aktif katılımlarıyla, hem öğretici hem de keyifli zaman geçirdiğimiz bir etkinlik oldu.


2016-2017 eğitim öğretim yılının velilerimize yönelik olarak düzenlediğimiz 3. Veli Film Atölyesi de gerçekleşti.
Bu gösterimde yer alan “STEPMOM” isimli filmle birlikte; anne figürünün çocuklar için önemi ve bu dinamikte oluşan değişikliklerin genel ilişki dinamiklerine olan etkilerine bakılmaya çalışıldı. Filmin öncesinde yapılan açıklamaların ardından film izlenerek sonrasında da yapılan interaktif paylaşımlarla oldukça keyifli zamanlar yaşandı.


2016-2017 eğitim öğretim yılının velilerimize yönelik olarak düzenlediğimiz 2. Veli Film Atölyesi 12 Ocak 2017 tarihinde, okulumuz Psikolojik Danışmanı Vildan KOCAOĞLU tarafından düzenlendi.
Bu gösterimde yer alan “THE FUNDAMENTALS OF CARING” isimli filmin konusundan biraz bahsedecek olursak; film emekli olmuş bir yazarın yaşadığı kişisel problemler ve kayıplar sonucunda yardıma ihtiyacı olan insanlara bakıcı olmaya karar vermesiyle gelişen olayları konu alıyor.

Kendini tanımak, duygularının farkında olmak ve yaşamı sağlıklı sürdürebilmekle ilgili farklı bakış açıları kazanmanın üzerinde yoğunlaştığımız film atölyemizde; filmin öncesinde yapılan açıklamaların ardından film izlenerek sonrasında da yapılan interaktif paylaşımlarla oldukça keyifli zamanlar yaşandı.


2016-2017 eğitim öğretim yılında Velilerimize yönelik olarak düzenlediğimiz Veli Film Atölyelerimizden birincisi 15 Aralık 2016 tarihinde, okulumuz Psikolojik Danışmanı Vildan KOCAOĞLU tarafından düzenlendi.

Bu gösterimde yer alan “THE BLIND SIDE” isimli filmin konusundan biraz bahsedecek olursak;  film babasını hiç tanımamış ve annesi uyuşturucu müptelası olan bir çocuğun; bağlılık ve aidiyet geliştirebilmesi, endişeleri ve yaşama tutunma çabaları ile ilgili hikayesini anlatmaktadır.

Kendini tanımak, duygularının farkında olmak ve yaşamı sağlıklı sürdürebilmekle ilgili farklı bakış açıları kazanmanın üzerinde yoğunlaştığımız film atölyemizde yoğun veli katılımımızla; filmin öncesinde yapılan açıklamaların ardından film izlenerek sonrasında da yapılan interaktif paylaşımlarla oldukça keyifli zamanlar yaşandı.


2015-2016 eğitim öğretim yılında Velilerimize yönelik olarak düzenlediğimiz Veli Film Atölyelerimizden birincisi 07 Aralık 2015 tarihinde, okulumuz Psikolojik Danışmanı Vildan KOCAOĞLU tarafından düzenlendi.

Bu gösterimde yer alan “TERS YÜZ” isimli filmin konusundan biraz bahsedecek olursak; Küçük Riley için hayat, babasının San Francisco’da yeni bir işe başlamasıyla baştan aşağıya değişir. Orta-Batı’daki yaşamını geride bırakan Riley’ı şimdi yeni bir ev, okul ve arkadaşlar beklemektedir. Peki içindeki duyguları o ne söyler? Neşe, Korku, Öfke, Nefret ve Üzüntü… Riley’in zihninin içinde yaşayan, ona günlük hayatında tavsiyeler veren duyguları bu yeni hayata alışırken ufak bir kaosa neden olacaktır.

Kendini tanımak, duygularının farkında olmak ve yaşamı sağlıklı sürdürebilmekle ilgili farklı bakış açıları kazanmanın üzerinde yoğunlaştığımız film atölyemizde; filmin öncesinde yapılan açıklamaların ardından film izlenerek sonrasında da yapılan interaktif paylaşımlarla oldukça keyifli zamanlar yaşandı.

Seminerler

ALKEV Özel Okulları Rehberlik Birimi olarak; eğitim öğretim yılı boyunca gerek kendi psikolojik danışmanlarımızın düzenlediği gerekse dışardan uzmanların katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz veli seminerlerimiz her yıl farklı konularla devam etmektedir. Bu çalışmalarımıza katılım sağlandıkça, okul-veli iletişimi daha da güçlenmekte, dolaylı olarak da öğrencilerimizin gelişimlerine katkılarımız artmaktadır.

Çocuk Ruhsallığında Babanın Rolü – Ocak 2022

İlkokul Okul Psikolojik Danışmanlarımız tarafından Çocuk Ruhsallığında Babanın Rolü konulu web konferansı düzenlendi. Baba rollerinin zaman içinde değişimi ve bu değişimin etkileri, babanın ruhsallıktaki konumu ve bu konumun önemi ile önerilere değinildi. Değerli katılımlarıyla paylaşımda bulunan tüm velilerimize teşekkür ederiz.


Mezun Öğrencilerimiz ile Ortaokul Öğrencilerimiz Bir Araya Geldi – Aralık 2021

ALKEV Özel Ortaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi olarak 7 ve 8. sınıf öğrencilerimizi, geçen yıl LGS’ye girerek farklı liselere yerleşen öğrencilerimizle bir araya getirdik. Konuk öğrencilerimiz, kendi LGS hazırlık süreçlerini, deneyim ve önerilerini içeren konuşmalarıyla şu anda benzer bir süreç yaşayan ortaokul öğrencilerimize destek olup öğrencilerimizin motivasyonlarına katkı sağladılar.


Psikolojik Dayanıklı Veli Semineri – Ekim 2021

Zorlayıcı yaşam deneyimlerine karşı ruhsal olarak dayanıklı olabilmek hem kendimizin hem de çevremizin uyum becerisini arttırır. Bu uyum becerisini desteklemek amacıyla Koç Üniversitesi Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşe Bilge Selçuk tarafından okul velilerimize yönelik Psikolojik Sağlamlık konulu webinar düzenlendi. Ebeveyn olarak hem kişinin kendisinin hem de çocuklarının psikolojik sağlamlıklarını desteklemek için önerilerin yer aldığı seminere katılım sağlayan herkese ilgisi için teşekkür ederiz.


“Bir Sorum Var” Webinarı – Ekim 2020

ALKEV Özel İlk ve Ortaokulu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi olarak, velilerimize yönelik düzenlediğimiz, “Bir Sorum Var” temalı webinarı 22.10.2020 Perşembe günü gerçekleştirdik.

 • Çocuğumun Öğrenme Motivasyonunu Nasıl Desteklerim?
 • Çocuğum İnatlaşıyor Neler Yapabilirim?
 • Özgüveni Olan Bir Çocuk Yetiştirirken Nelere Dikkat Etmeliyim?
 • Çocuğumun Teknolojiyi Doğru Kullanmasını Nasıl Destekleyebilirim?
 • Stresle Baş Etme Yolları Nelerdir?
 • Ergenlik Çağındaki Çocuğuma Nasıl Yaklaşabilirim?

konularının ele alındığı webinarı keyifli bir şekilde tamamladık.


Sınav Kaygısıyla Başetmede Ailenin Rolü – Mart 2020

ALKEV Özel Okulları Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi tarafından ortaokul ve lise velilerimize yönelik, 07.03.2020 Cumartesi günü, Prof. Dr. Kadir Özer tarafından sunulan “Sınav Kaygısıyla Başetmede Ailenin Rolü” konulu bir seminer düzenlendi.

Velilerimizin yoğun ilgi gösterdiği seminerde, Prof. Dr. Kadir Özer, sınav yolculuğunu sadece geçlerin değil ailelerinde yaptığından, sınav yolculuğunun anatomisinden, aile ve gençlerin tutumunun kaygıya etkisinden bahsetti. Seminer, bu zorlayıcı süreçte ailelere fayda sağlayacak önerilerle sona erdi.


LGS Sistemi ve ALKEV’de Sınava Hazırlık Çalışmaları – Ocak 2020

ALKEV Özel Ortaokulu Rehberlik Birimi olarak 7. sınıf velilerimize LGS sistemi konusunda sunum yaptık. Katılan velilerimizin yoğun ilgi gösterdiği seminerde sınav sistemi, mentor öğretmenlik, ALKEV’de sınava hazırlık çalışmaları gibi konular ele alındı.


“Düşünme Becerilerinden Akademik Becerilere Yolculuk” Veli Semineri – Kasım 2018

21 Kasım Çarşamba günü, ilk ve ortaokul velilerimize yönelik olarak İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Tamer ERGİN’in katılımıyla “Düşünme Becerilerinden Akademik Becerilere Yolculuk” konulu veli seminerimizi gerçekleştirdik. Çocuklarımızın gelişiminde en önemli konunun bilgi değil bilinç oluşturmak olduğu, bu konuda ailenin yönetici rolü, ailenin tutumlarının çocuğun akademik performansına yansımaları üzerine gerçekleşen seminerimiz velilerimiz tarafından ilgiyle izlendi.


“Okul Başarısında Ailenin Rolü” Veli Semineri – Ekim 2018

10 Ekim 2018 Çarşamba günü, ortaokul velilerimize yönelik olarak okulumuz rehber öğretmeni Rahime TAŞ ÇETİN tarafından “Okul Başarısında Ailenin Rolü” konulu veli seminerimizi gerçekleştirdik. Başarı, başarıya etki eden faktörler, aile tutumlarının çocuğun kişilik gelişimine dolayısıyla akademik performansına yansımaları üzerinde durduk. Ailenin; çocuğun akademik, sosyal ve duygusal gelişimini desteklemek noktasındaki görev sorumluluklarını değerlendirdik. Okul aile iş birliği ve çocuklarımıza yönelik ortak dil ve tutumun önemine vurgu yaptığımız seminerimiz velilerimiz tarafından ilgiyle izlendi.


“Değişirken Dönüşüyorum” – Aralık 2016

01.12.2016 tarihinde velilerimize yönelik yaptığımız seminerimiz okulumuz konferans salonunda psikolojik danışmanımız Doğan ÜNER tarafından sunuldu. Seminerde, insan davranışlarının nedenleri, insanların motivasyonları, ergenlik dönemi, ergenlik döneminin başlıca sorunları, çözüm yöntemleri ve ergenlerle sağlıklı iletişim konuları hakkında bilgilendirme yapıldı. Velilerimiz de çalışmaya aktif olarak katılım sağladılar.


8. Sınıflar Veli Semineri – Ekim 2015

Öncelikli olarak öğrencilerimizin ama aynı zamanda velilerimizin de içinden geçtiği bu zorlu sınav döneminde; çocuklarla daha sağlıklı iletişim kurabilmek, onların içinde bulundukları durumu biraz daha iyi anlayabilmek ve sonrasında da onlara bu maratonda destek olabilmek amacıyla, 27.10.2015 Salı günü, okulumuz konferans salonunda; İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Tamer ERGİN tarafından bir veli semineri düzenlendi.