MENÜ

Almanya’dan Mektup Var! – Post aus Deutschland! – Kasım 2016

2015 yılında Almanya’nın Gelsenkirchen şehrinde bulunan GeKita’nın değerli yönetici ve öğretmenlerinden harika bir teklif alınması ile başladı her şey. Anaokulundan 6 öğrencinin 2 öğretmen liderliğinde okulumuzu ziyaret etmek istediklerini öğrendiğimizde, büyük bir mutlulukla kabul ettik.

Değerli ailelerimizin özverili destekleri ile okulumuzda ve ailelerimizin yanında ağırladığımız minikler, karşılıklı atılan güzel köprülerin ilk mimarı oldular. Okulumuzda düzenlenen 23 Nisan Şenliklerine katıldılar.  Ülkelerine okulumuzda edindikleri güzel izlenimlerle döndüler.

ALKEV Özel Anaokulu olarak bizler de 2016 Mayıs ayında 5 gün süre ile GeKita‘yı ziyaret ettik. Büyük bir misafirperverlikle karşılandığımız okulda, kalbimizde güzel anılar ve dağarcığımızda önemli bilgiler ve deneyimlerle okulumuza döndük.

Giderken yanımızda, anaokulunda okuyan tüm öğrencilerin el emekleri ile hazırlanmış mektuplarını götürmüş, oradaki öğrencilere dağıtılmasını rica etmiştik. Böylelikle belki de minik kalpler arasında güzel bir iletişime vesile olacak, teknolojinin yeni imkânları ile geçmişte kalmış mektup arkadaşlığı kavramını yeniden yeşertebilecektik.

Yaz aylarında Almanya’dan güzel bir kargo aldık. İçinden çıkan onlarca mektup ile öncelikle güzel bir pano oluşturduk. Her bir mektup anaokulunda geçtiğimiz yıl eğitim gören bir çocuk için yazılmış. Dolayısı ile serginin ardından mektupları asıl sahiplerine ileteceğiz. GeKita’nın çok kıymetli yönetici ve öğretmenleri ile başladığımız bu güzel proje, geliştirilerek devam edecektir.

Post aus Deutschland!

Alles begann 2015 mit einer tollen Idee der verantwortlichen Direktion und der Erzieher der GeKita aus Gelsenkirchen. Voller Freude erwarteten wir den Besuch zweier Erzieher und sechs Kindern aus dem GeKita Kindergarten.
Unsere Gäste wurden von unseren Eltern aufgenommen.
Zusammen feierten wir das traditionelle Kinderfest in unserem Kindergarten. Mit neugewonnenen Eindrücken traten unsere Gäste die Heimreise an.

Im Mai 2016 besuchten wir die GeKita für 5 Tage. Wir wurden mit herzlicher Gastfreundschaft aufgenommen und kamen mit wertvollen Erinnerungen und einer Menge neuen Eindrücke zurück.
Die von unseren Schülern liebevoll gestalteten Briefe, hatten wir natürlich mit im Gepäck. Diese wurden den Kindern aus Deutschland übergeben. So konnte, in Zeiten der modernen Technik, eine schöne briefreundschaftliche Verbindung hergestellt werden.

Im Sommer erhielten wir ein Paket mit einer Menge an Briefen aus Deutschland, mit denen wir zuerst unsere große Pinnwand schmückten. Jedes Kind, dass letztes Jahr unseren Kindergarten besucht hat, bekam einen selbstgebastelten Brief.

Dieses schöne Projekt zwischen uns und unseren wertvollen Freunden der GeKita werden wir natürlich fortsetzen.