MENÜ

“Beni Etkileyen, Beni Harekete Geçiren” – Kasım 2020

Her sene düzenlemiş olduğumuz öğrenci değişim programımız dahilinde Sophienschule öğrencilerinin ALKEV öğrencilerini İstanbul’da ziyaret edebileceklerini uzunca bir süre umut etmiştik. Ancak dünya genelinde devam eden Covid-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler, bu ziyareti mümkün kılmayınca geleneksel değişim programımızı online bir fotoğraf projesine taşımaya karar verdik.

Öğrencilerimiz; dört hafta süren online çalışma atölyelerinde Fotoğrafçılık, Sosyal Medyayı Bilinçli Kullanma ve Instagram’da Etkin Hikaye Paylaşımları konularında bilgi almakta ve var olan bilgilerini derinleştirmektedirler. Küçük gruplar halinde çalışan ALKEV ve Sophienschule Hannover öğrencileri “Beni etkileyen, beni harekete geçiren“ ana teması altında fotoğraf serileri oluşturmaktadırlar.

Atölye çalışmalarının sonunda Instagram’da öğrencilerin çekmiş olduğu fotoğraflardan oluşan online sergiyi @creative_swap adresinde gezebilir ve öğrenci çalışmalarını beğenerek onlara destek verebilirsiniz.


“Was Mich Belebt, Was Mich Bewegt”

Lange hatten wir noch die Hoffnung, der Rückbesuch der Sophienschüler würde doch noch stattfinden. Doch aufgrund der anhaltenden Covid-19 Pandemie freuen wir uns mittlerweile über unser Online-Fotoprojekt, an dem unsere Schüler mit Partnern aus Hannover teilnehmen.  

Die Schüler lernen vier Wochen in Online-Workshops Kenntnisse über Fotografie, einen bewussten Umgang mit Sozialen Medien und wie sie Instagram für innovatives Storytelling nutzen können.  Das Oberthema dieser Workshops, zu dem die Schüler in kleinen Gruppen fotografische Serien erarbeiten heißt “Was mich bewegt, was mich belebt”.

Die kreativen Fotos der Schüler sind auf Instagram unter dem Account @creative_swap online ausgestellt.