MENÜ

Gençler Tarih Yazıyor – Aralık 2021

Gençler Tarih Yazıyor projesi kapsamında Tarih Vakfı’nın yürütücülüğünde birçok farklı okuldan öğrencilerin katıldığı “20. Yüzyılın On Yılları ve Kültür Tarihi” başlığı ile belirli bir tarih yazımı alanına yoğunlaşmayı hedefliyor: Kültür tarihine…

Tarih yazımında özellikle son yıllarda büyük bir gelişme gösteren kültür tarihi, disiplinlerarası da bir nitelik taşıyan geniş bir alanı kapsar. Bu süreçte öğrencilerin kültürel tarih yazımındaki yöntemsel çeşitliliğin farkına, on yıllık dönemlendirmelerin eleştirel bir okuma, sorgulayıcı ve çözümleyici bir tarih bilinci oluşturmanın hedeflendiği projede öğrencilerin belirli bir olay ya da döneme dönük kültür tarihi örneklerine yoğunlaşması ve bu örneklerin tarih ders kitaplarındaki anlatımdan ne yönlerden ayrıldığına ya da onlara nasıl katkıda bulunduğuna dikkat etmelerinin sağlanmaya çalışıldığı bir öğretmen, iki öğrenci atölyesi ve bir final etkinliğinden oluşacak proje sürecinin 1. öğrenci atölyesi 12 Aralık 2021 Pazar günü çevrim içi olarak gerçekleştirildi.

Sinan Yıldırmaz, Erol Köroğlu, Füsun Üstel gibi akademisyenlerinde katıldığı atölyede ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri:

Mert Karalar
Furkan Kantarcı
Ege Oral
Lara Demir
Mehmet Kingir
Leyla Akdoğan
Eren Önder
Ozan Birkan
Ozan Işık
Tuna Avcı
Utku Onay

ALKEV Özel Anadolu ve Fen Lisesi Tarih Zümre Başkanı Kadir Asar’ın danışmanlığında diğer okullardan öğrenci arkadaşları ile projenin de temel dayanak noktası olan “eleştirel okuryazarlık” perspektifinden hareketle tarihi yazımsal bir tercih olarak dönemlendirme ve kültür tarihi başlıklarında çalışmalar gerçekleştirerek 15 Mayıs 2022’de gerçekleşecek final için ilk çalışmalarını başarı ile gerçekleştirmiş oldular. Öğrencilerimizi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.