MENÜ

UNESCO – SEMEP’18 “En Yararlı Proje Çalışması” Ödülü – Mayıs 2018

SEMEP (South-Eastern Mediterranean Sea Project / Güneydoğu Akdeniz Projesi) kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur. Birleşmiş Milletlere bağlı bir alt kuruluş olan UNESCO’nun 27. Genel Kurulu’nda onaylanan uluslararası SEMEP projesine 24 ülkeden pek çok okul üyedir. Bu projenin Türkiye’deki sahibi Milli Eğitim Bakanlığı olup, Çevre Bakanlığı tarafından da desteklenmektedir.

Projenin amacı;
Çevre eğitimi alanında sosyal, tarihi, bilimsel, teknolojik, etik ve kültürel boyutları da göz önüne alarak, bütünsel bir çevre eğitimi geliştirmek.
Doğu Akdeniz Bölgesi ülkeleri arasında işbirliği yapmak, iletişim ve kültürel değişim olanaklarını artırmayı, çevre bilincinin yerel, bölgesel ve küresel ölçekte geliştirilmesine katkı sağlamak.
Çevre eğitimi konusunda okullar, öğretmenler ve öğrenciler arası ilişkileri yoğunlaştırmayı, yaratıcı ve etkin öğretim tekniklerinin geliştirilmesine öncülük etmek.
Çevre eğitimi yolu ile öğrencilerin sorun tanımlama, sorun çözme, karar verme, ilişki ve iletişim kurma becerilerini geliştirmek.
Doğu Akdeniz Bölgesi’nde ortak bir çevre dili ve çevre anlayışının oluşumunu sağlamaktır.

Bu yıl MEV Okulları koordinasyonunda gerçekleştirilen “Sürdürülebilir Kalkınma İçin Yenilenebilir Enerji Kaynakları ve Küresel Enerji Verimliliğini Arttırma – TEMİZ ve GÜVENİLİR ENERJİ” temalı UNESCO-SEMEP’18 etkinliklerinde öğrencilerimizin hazırlamış oldukları “Güneşten Hidrojene Bitmeyen Enerji” projesi ile “En Yararlı Proje Çalışması” ödülüne layık görüldüler.
ALKEV Fen Lisesi SEMEP proje öğrencilerini tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyoruz.