MENÜ

04 Aralık 2017 Pazartesi Paylaşımı “En Önemli 2018 Yılı Hedefiniz Ne Olmalı?”

En Önemli 2018 Yılı Hedefiniz Ne Olmalı?

“Bendeki Bana Yeter”  Ich habe genug.

Dünyaca ünlü Alman barok müzik bestecisi, Bach söylemiş bu sözü. 2017’nin son ayı geldi her yıl olduğu gibi herkes yeni yılla listeler yapmaya başladı:

2018 Yılı Hedefleri

2018 Yılı Dilekleri

2017 Yılı Pişmanlıkları

2017 Yılının Unutulmaz Olayları

Yeni Yıl Dilekleri

Benim ise 2018 yılı için aldığım kararlardan biri bu anlamlı sözü hayata geçirmek.

İçinde bulunduğumuz çağda tüketim çılgınlığı almış başını gidiyor. Alışveriş merkezleri dört bir yanı sarmış durumda. Her adımda kafanın içinde biri bağırıyor sanki; “onu da al, bunu da al”. Eskiden ihtiyacımız olduğunda giderdik alışverişe. Bir yazlık, bir kışlık ayakkabımız olurdu. Topuğu yıprandığında, fermuarı bozulduğunda ayakkabıcıya  götürülüp tamir ettirirdik. Şimdi birçok kişi ayakkabı tamircisinin varlığından haberdar bile değil. Ayakkabının eskimesi gibi bir durum olmuyor ki zaten 10-15 çift ayakkabıya sahip olduğumuz için her birimiz. Tüketim çılgınlığına bir dur deme vaktinin geldiğini düşünüyorum.

Yeni bir şey alacağınız zaman durup da ‘’İhtiyacım var mı?’’ diye düşünmeyi ne zamandır unuttuk toplum olarak. ’’Aaa ne güzelmiş, çok da indirimli’’ diye düşünüp ne çok gereksiz sadece birkaç defa kullanacağımız eşyalar,  giysiler alıyoruz. Eminim ki, herkesin dolabında hiçbir şey almadan bir yılı geçirecek kıyafeti vardır. Vitrinde gördüğümüz siyah kazağı, sadece dolabımızda bulunan aynı renk kazaktan modeli farklı diye alıyoruz. Üzerine yazdığı fahiş fiyat, yarı fiyata indirildiğinde bedava almış gibi sevinip kandırıldığımızın farkına bile varmıyoruz.

Elimiz her cüzdana gittiğinde kendimizi tutalım ve o vermeyi düşündüğümüz parayı bir yere koyup biriktirelim. Ne dersiniz 12 ay sonra kaç lira birikecek cüzdanımızda? İhtiyacımız olmadığı halde, almak istediğimiz ama vazgeçtiklerimiz bizim için kayıp değil aksine kazanç olacak. Belki de o para ile giyecek botu, paltosu olmayan köy okullarındaki çocuklara merhem olacağız; bir sokak hayvanına yardım eli uzatacağız, ihtiyacı olan mamayı karşılayacağız.    2018’de “bendeki bana yeter” sözünü sık sık tekrar ederek, gerçekten ihtiyacım olanın dışında hiçbir şeyi almama kararımı yazıyorum ki unutmayayım. Sizler de eşinize dostunuza söyleyin. Ne kadar çok kişi duyarsa kararınızı uygulamanız daha çabuk olacaktır. Eliniz gitmeyecek cebinize, sorumluluk hissedeceksiniz üstünüzde, kendinize verdiğiniz sözü tutmanız gerektiğini düşüneceksiniz. 2019’a daha hafif girmiş, sözünü tutmuş, başkasına faydası dokunmuş, para biriktirmiş, huzurlu biri olarak girmek istemez misiniz?

Sihirli kelime elimizde olanlara ‘’şükretmek’’ belki de. Kocaman harflerle yazalım beynimize, “Bendeki bana yeter.”

Kaynak: Milliyet “En Önemli 2018 Yılı Hedefiniz Ne Olmalı?”