MENÜ

05 Nisan Pazaresi Paylaşımı “Sokak hayvanları için neler yapabiliriz?”

Sokak hayvanları için neler yapabiliriz?

Sokak hayvanları için yapabileceğiniz şeyler var! İşte sizi zahmete sokmayacak ama onlar için çok önemli olan birkaç adım…

Sokak hayvanlarının yaşamları gerçekten zor. Soğuk havalar bir yandan, yiyecek bulup vücut ısılarını korumak zorunda olmak diğer yandan yaşamlarını oldukça zorlaştırıyor. Peki sokak hayvanları için bizler neler yapılabiliriz? Hadi gelin, hep birlikte neler yapabiliriz bir düşünelim!

Sahiplenin
En güzeli evinizin kapılarını bir hayvana, bir can dosta açmanızdır. Onunla birlikte yaşamaya başlamanın sizin hayatınızda ne kadar büyük değişiklikler yaratacağını anlamanız uzun sürmeyecektir. Can dostunuz da kısa sürede eve alışacak ve keyfine bakacaktır.

Misafir edin
Eğer evinizin koşulları bir hayvanın uzun süre kalmasına uygun değilse yaralı, hasta durumundaki hayvanları kısa süreliğine misafir edin.

Ofisinizde yer açın
Ofisinizde onlar için küçük bir yer açın. Kısa süre içinde tüm ofis çalışanların can dostu olduğunu göreceksiniz. Ofiste yaşama koşulları uygun değilse iş yerinizin önünde bir kulübe yapabilir ve mama, su kapları koyarsanız bir hayvanın yaşamını kurtarmış ve destek vermiş olursunuz.

Kaputa vurun
Kediler sıcak yer aradığında ilk gittikleri yerlerden biri arabaların altı veya motorlarıdır. Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Kedi-köpek evleri yapın
Karton, plastik ya da tahtadan yapılabilecek kedi-köpek evleri sokak hayvanlarının korunaklı bir yuvaları olması demek. Yapımı oldukça kolay olan bu evleri yağmura ve kara karşı dayanıklı olması için naylonla kaplamanız gerekiyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız boş bir karton kutuyu naylon poşetle kaplayıp yan yatırabilir bir sokak kedisinin en azından kısa süreli konaklayıp ısınabileceği bir ortam yaratabilirsiniz.

Bir kap su verin
Su hayvanlar için hayattır. Sokak hayvanları için bir kap su mutlaka bulundurun. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında bu tür kaplara su koymak yerine plastik kaplara su koymak ve bu suların ılık olmasına dikkat etmek daha mantıklı. Eğer suya bir damla zeytinyağı damlatırsanız suyun donmasını engelleyebilirsiniz.

Sularına vitamin takviyesi damlatın
Kış aylarında insanlar gibi hayvanlar da hastalıklara karşı daha savunmasız hale gelebiliyorlar. Geçirecekleri ufak bir üşütme bile bazen canlarını tehlikeye atabiliyor. Bu duruma engel olmak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için sokağa koyduğunuz su kabına veterinerlerden alabileceğiniz vitamin takviyesi ekleyebilirsiniz.

Mama vermeyi unutmayın
Özellikle kar yağdığında yiyecek bulmak sokak hayvanları için mümkün olmuyor. Marketlerde sokak hayvanları için satılan mamalardan alıp akşam eve giderken beş dakikanızı ayırarak mama kaplarına ya da kuru alanlara mama bırakabilirsiniz. Düşük bir ücret karşılığında kasaptan sakatat alıp hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Mama alamıyorsanız evdeki artan yemekleri onlara verebilirsiniz. Hayvanlara bozuk yemek vermeyin. Soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası bile ölümcül olabilir.

Kuşlar için cam kenarına ekmek koyun
Kuşlar kedi ve köpekler gibi yaklaşmazlar ama onlar için pencerenizin önüne ekmek kırıntıları serpebilir ya da bahçenizdeki ağaçların dallarına ekmek parçaları asabilirsiniz. Ayrıca yarısı kesilmiş bir pet şişeye buğday taneleri ya da ıslak ekmek koyup ağaç dallarına asabilirsiniz.

Hasta hayvanları görmezden gelmeyin
Yaralı ve hasta olduğunu düşündüğünüz bir hayvan görürseniz onu kaderine terk etmeyin. En yakın belediyeye haber verin. Aşırı biçimde titreyen bir hayvan gördüğünüzde büyük ihtimal hipotermi geçiriyor olabilir, onu evinize alıp yavaş bir şekilde ısıtmalısınız.

Barınaklara destek olun
Yaşadığınız ilçede bir hayvan barınağı varsa özellikle kış aylarında bu barınakta çok sayıda hayvan var demektir. Barınaklara yapacağınız mama bağışları sayesinde çok daha fazla hayvanın ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayabilirsiniz. Kullanmadığınız battaniyeler ve eski gazeteler onların çok işine yarayacaktır.

Sevginizi eksik etmeyin
Tüm canlılar için sevgi temel ihtiyaçtır. Sevginizi ve şefkatinizi onların üzerinden çekmeyin. Unutmayın dünya onlarla güzel…

Kaynak: HtHayat (Alıntıdır.)