MENÜ

1 Mayıs Pazartesi Paylaşımı “Can Suyu”

Mazideki izlerin kafesine kilitlenmiş günümüz toplumunun en büyük sorunu hayalsizlik, umutsuzluktur. Umudun bizde uyandırdığı derin duyguların olmaması, hayallerin çoğalmasına izin vermemektir.

Yapılması gereken geçmişe takılı kalmak yerine umutla bakabilmektir geleceğe, umudu çoğaltmak için çabalamaktır. Bu çabaların başında geleceğimizi emanet edeceğimiz çocuklara, tünelin sonundaki ışığı göstermek gelir.

Geçmişe kilitlenmek yerine elimizdeki ışığı bazı karanlık yerlere tutmayı başarmak gerekir. Bizler her gün monoton hayatlar yaşıyor, solmuş hayalleri unutmaya çalışıyoruz çünkü umudumuzu yitirdik.

Ancak yapılması gereken umudu hatırlayarak hatırlatmak, hayallerin; umutların düğümlerinin çözülmüş hâli olduğunu aklımızdan çıkarmamaktır çünkü geçmiştekilerin umutlanıp kurdukları hayaller bugünkü gerçeklerdir.  Bizler de umudumuzu kullanarak gelecek ile ilgili hayaller kurmalı, inancımızı artırmalı, umudun karanlık bir gecede sonsuz bir sokağı aydınlatan ışık olduğunu hatırlayarak tükenmeyen düşlerimizin gür sesi ile geleceğimizi aydınlatmalıyız. Denize usulca vuran dalgaların uyandırdığı duyguların sonucu umutlandığımızı gelecek nesillere göstermeli, onların düşlerinin gelecekte gerçeğe dönmesi umuduyla hayal kurmalarını sağlamalıyız. Geleceğin dünyasını sonsuz hayallerimizin bize verdiği azimle aydınlatmalı, onların solmuş umutlarını canlandırmalı, parçalanmış hayallerini bütünleştirmelerini sağlamalıyız. Onlara hayalin görünmez yanlarını görünür kılmak için kılavuzluk etmeli, yağmurun ardındaki gökkuşağını ve tazelenmenin kokusu olan toprak kokusunu fark ettirmeliyiz. Onlara gerçeklerin hayalden oluştuğunu, hayal için de umut gerektiğini göstermeliyiz.

Umudu hatırlatmalıyız onlara. Masmavi gökte özgürce uçan kuşun kanatlarındaki ahengi, sessizliğin çığlığını, düğümlenmiş ipin düğümünü çözmek için gereken gücü, siyahın ardındaki beyazı. Olumsuz duygulara olumlu duygularla bakabilmektir umut. Hayal ise umutların sonsuz sesinin şarkısı, umutla doğan güneşin sonsuz parlaklığı, gelecekte yeşermesi umuduyla dikilmiş bir fidanın can suyudur hayal.

Sude Evren 8-D
İl İkinciliği Yazısı