MENÜ

11 Ekim Pazartesi Paylaşımı “Kivi Meyvesi Adını Nereden Almıştır?”

Kivi Meyvesi Adını Nereden Almıştır?

Kivi meyvesinin yüzeyi kahverengidir ve görünüşü maymun kürküne benzemektedir. Bu da Çin’de maymun şeftalisi anlamına gelen orijinal isimlerinden birini, monkey peach, açıklıyor. İlk olarak Çinliler, bu meyveyi Chang Kiang Vadisi’nde yaklaşık 700 yıl önce yetiştirmiş. Sonrasında hükümdarların favori meyvesi haline gelmiş. Hükümdarlar meyvenin içindeki parlak yeşil rengi ve meyvenin mayhoş tadını çok sevmişler.
İnsanlar dünyanın farklı noktalarından Çin’e seyahat etmeye başladıklarında, alışılmamış görünüme sahip bu meyveyi keşfettiler. 1904 yılında, Isabel Fraser adında bir kadın Yeni Zelanda’dan Çin’e gitti ve burada ‘monkey peach’den yedi. Tadını çok beğendiği için Yeni Zelanda’ya dönerken bu meyvenin tohumlarından da yanında götürdü. Döndüğünde bu tohumları Thomas Allison’a verdi. Thomas ve erkek kardeşi, Allexander, bir meyve bahçesi satın aldılar. Alexander Allison, Fraser’ın verdiği tohumları yetiştirdi ve 1910’da ilk hasatı topladı.
Yeni Zelanda’nın iklimi monkey peach için mükemmeldi ve bu meyve bu bölgede kısa süre içinde popülerleşti. Buna rağmen Yeni Zelandalılar bu meyvenin Çince ismini telaffuz etmekte zorlanıyorlardı. Onlar da bu meyveye ” Chinese Gooseberry” demeye karar verdiler çünkü bu meyve yeşildi ve gooseberry (bektaşi üzümü) dedikleri meyveye benziyordu.
1950 yıllarında, Yeni Zelanda tüketebileceğinden daha fazla chinese gooseberry’ye sahipti. Meyve yetiştiricileri bu meyvenin ithalatını yapmak ve diğer ülkelere açılmak istediler. Lakin bir problem vardı. Bazı ülkeler ‘berry’ adı altındaki bütün meyvelerden ithalat vergisi alıyorlardı. Yetiştiriciler vergiden kaçınmak için meyvenin adını değiştirmeye karar verdiler. Küçük bir kavuna benzediği için bu meyveye ‘melonette’ ( Fransızca’da küçük kavun) demeye karar verdiler. Kavunlar dan daha yüksek bir vergi alındığını öğrenene kadar bu isim iyi bir fikir gibi görünüyordu. Bu durumda vergiden kaçınmak için bu meyveye ne isim verebilirlerdi?
Bu meyvenin yetiştiricileri yeni bir isim bulabilmek için toplandılar. Biri ‘kiwi’ ismini önerdi. Kürklü kivi kuşu Yeni Zelanda’nın sembolüdür. Üreticilerin hepsi bunu kabul etti ve bu küçük yeşil Çin meyvesi adını Yeni Zelanda’nın sembolünden aldı.

Kaynak: kariyerimdergisi.com