MENÜ

12 Aralık Pazartesi Paylaşımı “Yerli Üretimi Neden Desteklemeliyiz?”

Yerli Üretimi Neden Desteklemeliyiz?

Sofralarımızda her zaman en lezzetli ve taze yiyeceklerin yer almasını sağlayacak gıda tercihleri yaparız. Aslında gıda seçimlerimiz sadece bize yeterli olmakla kalmayıp aynı zamanda başka birçok kişiye de fayda sağlayabilir. Yerli üretim ile elde edilen gıdaları tercih etmek; yerel üreticiyi desteklemenin, çevreyi korumanın ve ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmanın eşsiz bir yoludur.

Tercihinizi yerli üretimden yana kullanarak gıda üretimi ve insan ilişkisine verilen önemin yeniden güçlenmesine de katkıda bulunabilirsiniz. Haydi gelin, sürdürülebilirlik, sağlıklı yaşam ve ülkenin geleceği için büyük değer taşıyan yerli üretimin önemi ile ilgili bilgi edinerek değişim için ilk adımı evlerimizde atalım.

Satın aldığınız bir gıdanın sizden çok seyahat etmiş olabileceğini hiç düşündünüz mü? Yanlış duymadınız, ithal edilen gıdalar sofranıza ulaşana kadar kilometrelerce yol kat eder. Peki yurt dışından gelen gıdaların dâhil olduğu bu lojistik süreci ne anlama gelir? Bunu bir örnekle açıklayabiliriz: İtalya / Roma’da üretilmiş bir zeytinyağı Ankara’daki satış yerlerine gelene kadar yaklaşık 1722 km yol kat eder. Bu zeytinyağının uçakla gelmesi durumunda çevreye 385 kg, araba ile gönderimi sonucu ise 310 kg karbondioksit salınır.

Karbon ayak izi olarak adlandırılan bu durum ise çevre kirliliği ve küresel ısınma ile yakından ilişkilidir. Yerli üretim ile elde edilen gıdaları tercih ederek gıda karbon ayak izinizi azaltabilir ve yaşanabilir bir dünya için destek verebilirsiniz.

Yaşadığımız dünyaya ve bizden sonraki nesillere karşı en büyük sorumluluklarımızdan biri, yerli üretim ile elde edilen ürünleri tercih etmektir. Böylece çevreyi korur, sağlıklı beslenir ve çiftçilerimizi destekleyebiliriz. Dünyayı koruyarak da yaşamak mümkün!

Kaynak: Komili