MENÜ

13 Eylül Pazartesi Paylaşımı “Küresel Isınma”

Dünya küresel ısınma eşiği olan 1.50C’luk sıcaklık artışına gelecek beş yıl içinde ulaşabilir.

Dünyanın, küresel ısınmanın sınırlandırılması için eşik olarak belirlenen seviyeye, gelecek beş yıl içinde ulaşacağı öngörülüyor.

Paris İklim Anlaşması’nın belirlediği düzenlemeler küresel ısınmanın 20C’luk sıcaklık artışının altında tutulmasını, sınır hedefin de 1.50C’luk sıcaklık artışı olmasını öngörüyor.

Son on yıldan birinde, 1.50C’luk sıcaklık artışına ulaşma ihtimali daha önceki araştırmalarda %20 oranında görülüyordu. Yeni değerlendirmeler bu oranı %40’a yükseltti.

Yalnızca bir yıl 1.50C’luk sıcaklık artışına ulaşılması, Paris Anlaşması’nın sınırlarının aşıldığı anlamına gelmez ama yine de çok kötü bir haber.

Küresel ısınmanın 1.50C’luk sıcaklık artışını kalıcı olarak aşmasının 10 ya da 20 yıl alabileceği belirtiliyor.

Henüz o eşikte değiliz ama yaklaşıyoruz. Güçlü bir şekilde harekete geçmek için zaman daralıyor.

Son dönemde sera gazı emisyonlarında kesintiye gidileceği sözleri verilmesine rağmen, dünya 30C’luk sıcaklık artışı yolunda ilerliyor.

Dünyanın sera gazı emisyonlarını kesme taahhütlerinin en kısa zamanda yerine getirmesi ve karbonsuzluğun sağlanması gerekiyor.

Küresel ısınmanın etkilerini son yıllarda daha sık görmeye başladık. Küresel ısınma sadece buzulların erimesinden ibaret değil. Küresel ısınma normalde o bölgede hiç olmaması gereken soğuklara da sebep oluyor!

Her gün dünyanın bir yerinde kasırgalara, sellere, orman yangınlarına, donlara, su kıtlığına, çölleşmeye, canlıların nesillerinin tükenmesine yol açıyor.

İnsanlık için son çıkışa gelindi.

Kaynak: BBC Haber