MENÜ

15 Mayıs 2017 Pazartesi Paylaşımı “Oyuncak Bebek”

Oyuncak Bebek

Bir anne bütün çocuklar için oyuncak bebekler üretiyor ama gerçekten bütün çocuklar için!

Çocukların çoğu oyuncak bebeklerle oynamayı çok sever. Ama her çocuk isimler, sesler ve hayatlar verdikleri oyuncak bebeklerde kendilerini göremeyebilir. Bir anne, engelleri ve rahatsızlıkları olan çocukları da temsil eden oyuncak bebekler yaparak bunu değiştirmek için uğraşıyor.

Maria Kentley, Tazmanyalı sanatçı anne Sonia Singh’den esinlenmiş. Ancak Maria Kentley bir adım daha ileri gitmiş. Dört çocuk annesi Maria, oyuncak bebeklerin daha doğal olmaları için onları sade bir şekilde yapmakla kalmıyor, aynı zamanda bebeklere saçsız kafalar ve protez bacaklar ekliyor. Bebeklerin aksesuarları ise kanser hastaları için peruklar ve berelerden, tekerlekli sandalye ve yürüteçlerden ve üzerinde “Otizliyim ve muhteşemim” yazan kazaklardan oluşuyor.

“Artık çocukların yaşadığı her duruma uygun oyuncaklar yapmanın zamanı geldi” diyor Maria.

“Hope Toys” (Umut Oyuncakları) adını verdiği projesine başlamasının sebebi ise çocuklarından ikisinin otizmli olması.

“Umut Oyuncakları”nın amacı, oyuncaklar ve bebekler yoluyla çeşitli engeller ve hastalıklar hakkında farkındalık yaratmak. “Toplumun engellere bakışını değiştirmek, klasik ana akım oyuncak pazarına bir alternatif sunmak ve çocukların, herkesin kendi benzersiz haliyle farklı olduğunu öğrenmelerine ve anlamalarına ilham verecek oyuncaklar ve bebekler sunmak istiyorum.” diyor Maria.

Maria Kentley, bebeklerin tüm çocuklara yönelik olduğunu söylüyor. Böylece bütün çocukların, oyun yoluyla farklılıkları kucaklamayı öğreneceğini ve özel ihtiyaçları, engelleri ve hastalıkları olan çocukların da daha güçlü bir katılım ve kabul görme hissi yaşayacağını umut ediyor.

Kaynak: Herald Sun

Annelerin umut dolu yolculuğunda, tüm annelerin onurlu duruşuna ithafen…