MENÜ

17 Ekim Pazartesi Paylaşımı “Kintsugi : Mükemmel Olmayanın Değeri”

Kintsugi : Mükemmel Olmayanın Değeri

İnsanlar çoğu zaman kırık eşyaları ortadan kaldırma hatta yok etme eğilimindedir. Tıpkı yaralarını göstermekten hoşlanmadıkları gibi ortalıkta kırık ve tamir edildiği belli olan eşyaları görmekten ve göstermekten hoşlanmazlar. Kırık bir vazo estetik değerini kaybetmiştir onlara göre. Peki gerçekten de öyle midir? Japonların Kintsugi sanatını uygulayanlar için ise bu yargı kesinlikle büyük bir yanılgıdır.

Nedir Kintsugi? Kırılmış olan objelerin çatlakları gösterecek bir şekilde eski hâlinden daha değerli hâle getirmek amacı ile pudra altın, gümüş veya platin ile karıştırılmış cila kullanılarak onarılması olarak açıklanabilir. Felsefi olarak ise kırıkları ve onların tamirini, gizlenecek, saklanacak ve utanılacak bir şeyden ziyade bir objenin tarihinin ve çok daha iyiye ulaşma gayretinin bir parçası olarak ele almaktır.

Kintsugi’deki öne çıkan teknik, parçaları birleştirmekten ve onlara daha incelikli bir özellik vermekten oluşur. Onarılan her parça, seramiğin parçalandığı rastgelelik ve materyalin kullanımıyla zenginleşen düzensiz desenler nedeniyle eşsizdirler.

Genel olarak Japon kültürünün bir objenin kullanımındaki aşınma izlerine değer veren estetik anlayışından doğan Kintsugi; meydana gelen yaraların, objenin hayatında meydana gelen olayların tanığı ve eşsiz kazanımlar olarak görür. Onlara göre bunlar saklanması gereken değil tam tersine gösterilmesi gereken izlerdir. Bu izler çok daha değerli altın gibi materyallerle belirgin hâle getirilir. Gösterilen emek ile de obje çok daha değerli hâle gelmiştir. Bunun yanı sıra kırılgan olan kısımlar artık çok daha güçlüdür.

Dayanıklılığın özü aslında kırıklardır. Herkese travmatik olaylarla başa çıkmak için olumsuz durumlardan ders almanın önemi göstermektedir. Kintsugi bizlere çoğu zaman bu tür kötü tecrübeler sayesinde benzersiz ve daha değerli birine dönüşebileceğimizi kanıtlamaktadır.

Çoğu zaman insanlar zayıflıklarının ortaya çıkmasından memnun olmazlar. Bunu bir eksiklik bir sorun bir zayıflık olarak görebilirler. Fakat aslında  iyileşmiş eski yaraları, tamir edilmiş zayıflıkları ve geri dönülmüş hataları göstermek çok zor kazanılmış bir madalya değil midir? Bu kendi eşsiz hikâyemizi anlatmak için bir fırsattır çoğu zaman.

Kaynak: EtikBlog