MENÜ

19 Aralık 2016 Pazartesi Paylaşımı “Hayal Dünyası”

Hayal Dünyası

Hayaller hakkında en çok duyduğumuz efsane, hayal kurmanın güzel ancak insanı gerçeklerden uzaklaştırdığıdır. Mantıklı, gerçekleştirilebilir hayaller kurmaya zorlanırız. Oysa şu anda sahip olduğumuz her icat, hayaller sayesinde gerçekleşmedi mi? Tarih boyunca insanlar, “imkânsız”ı mümkün kıldılar. Elektrik, açık kalp ameliyatı, cep telefonları, uçak ve daha neler neler… İmkânsız hayaller, modern dünyamızın günlük, doğal yaşamı içinde. O hâlde icatlar nasıl oldu? Hayal ederek…

Hayaller icatlardan çok daha fazla. Hayaller bu yaşamda yaratmak ve deneyimlemek istediğimiz şeyler… Ne kadar küçük ya da ne kadar büyük olduğu hiç fark etmez.

En büyük hayaliniz dünyayı gezmek ya da en çok satan kitap yazarı olmak olabilir. Günde yarım saat günlük tutmayı hayal edebilirsiniz. Çocuklarınızı üniversiteye göndermek ya da NBA’da basketbol maçı seyretmek… Ailenle çok yakın bir ilişki içinde olmak ya da iyi para kazanmak…

Hayalleriniz ne olursa olsun onlar sizin için önemlidir. Hayatınıza kattığınız bir tattır. Her sabah sizi heyecanla yataktan kaldırır ve canlılıkla, coşkuyla güne başlamanızı sağlar.

Hayaller hakkındaki şehir efsanesinden kurtulmanın ve gerçekleşen hayallere ulaşmanın tek yolu harekete geçmektir. Hayale ulaşmak için çok küçük bir adım olsa dahi adım atmak esastır.

Hayaliniz günde yarım saat günlük tutmaksa belki önce haftada üç günle başlayabilir ya da kitap yazmaksa ilk paragrafı kurgulamakla ya da kitabınızın ana hatlarını çıkarmakla başlayabilirsiniz. Ailenizle harika bir ilişkiniz olsun istiyorsanız birlikte paylaşabileceğiniz anlar yaratmaya başlamaya ne dersiniz?

Unutmayın ki yaşam kim olduğunuzu keşfetmek değil kim olmak istediğinizi yaratmaktır. En yaratıcı süreç, hayal etmektir. Bugün sizi hayallerinizi listelemeye davet ediyorum. Büyük ya da küçük bir hayal hiç fark etmez. Önce yaratın ve sonra bu hayale ulaşmak için küçük bir adım planlayın ve onu yapın. Sadece yapın. Aynı şeyi çocuklarınızla yapmaya davet ediyorum. Kendileri ve yaşamları için neler hayal ediyorlar? Liste yapsınlar. Onların gerçekten ne istediklerini düşünmelerine ve hayatları için bir vizyon yaratmalarına fırsat verin. Vizyon, yaşamda insana bir amaç verir ve yol gösterir. Kim olmak istediklerini, kendileri ve hayatları için ne yaratmak istediklerini bir cümle ile ifade etsinler. Bu cümle onları ne kadar heyecanlandırıyor?

Bir sonraki adım olarak, hayalleri gerçekleştirmenin sırrının harekete geçmek olduğunu paylaşın çocuklarınızla. Hayali gerçekleştirmenin yolu küçük adımlar atmaktır. Adımlar hayali, fikirden gerçeğe dönüştürür. Adım atmazsak hiçbir şey olmaz. Hayal şu anda çok büyük ve ulaşılmaz gibi gözükebilir. Ancak hayali gerçekleştirmenin yolu küçük parçalara bölmek ve küçük adımlar atmaktır. Her küçük adımla hayaline bir adım daha yaklaşırsın. Hayallerinizin gerçekleşmesi için onlara nasıl destek olabileceğinizin yollarını birlikte araştırın, küçük adımlar belirleyin. Ve vazgeçmeyin…

Biri hayal etti, fikir üretti, fikrine inandı ve gerçekleşmesi için adım attı.

Hayal dünyasına hoş geldiniz!

 

  Nilay KARATOSUN (Bütün Dünya)