MENÜ

20 Mayıs Pazartesi Paylaşımı “Dünyanın En Başarılı İnsanlarından Bazıları Okuma Alışkanlıklarını Anlatıyor”

Dünyanın En Başarılı İnsanlarından Bazıları Okuma Alışkanlıklarını Anlatıyor

Başarılı insanlarının çoğu, kitap okumayı başarılarının önemli bir faktörü olarak görür. Genç Elon Musk, büyüyüp de dünyanın en büyük elektrikli araç şirketlerinden Tesla’nın CEO’su olmadan önce her gün 10 saat kitap okuduğunu söylüyor. Microsoft’un kurucusu Bill Gates ise bu günlerde her hafta yeni bir kitap okuduğunu dile getiriyor.

Bakın dünyanın en başarılı insanlarından bazılarının hayatında kitapların nasıl bir yeri var:

Bill Gates
Microsoft’un kurucusu ve eski CEO’su Bill Gates, yılda 50 kitap ya da kabaca haftada bir kitap okuduğunu açıkladı. Bill Gates’in okuduğu kitapların çoğu halk sağlığı, hastalıklar, mühendislik, iş hayatı ve bilimle ilgili kurgusal olmayan kitaplar…

Bill Gates arada sırada kendini bir romana kaptırdığını, hatta bazen bir oturuşta, bir gecede bir roman bitirdiğini söylüyor. Ancak kitaplar öncelikli olarak, Gates’in içinde yaşadığı dünya hakkında daha fazla şey öğrenmeye duyduğu ilgiyi doyuruyor.

Mark Zuckerberg
Facebook’un CEO’su 2015 yılında kendi Facebook hesabından yazdığı bir gönderide, kendine, her iki haftada bir yeni bir kitap okuma sözü verdiğini açıkladı. Okuduğu kitapların farklı kültürler, inançlar, tarihler ve teknolojiler üzerine yoğunlaştığını da ekledi.

“Kitaplar bir konuyu tam anlamıyla keşfetmenizi ve kendinizi o konuya, günümüzün çoğu medyasından çok daha derin bir şekilde kaptırmanızı sağlıyor. Medya diyetimin çok daha fazlasını kitap okumaya doğru kaydırmak için sabırsızlanıyorum.” diyor Zuckerberg.

Oprah Winfrey
Dünyanın en ünlü ve başarılı talk show sunucusu Oprah Winfrey, 1996 yılından beri izleyicilerine, okuma alışkanlarına yönelik tavsiyelerde bulunuyor. Winfrey, kitap okumayı “özgürlüğe giden kişisel yol” olarak tanımlıyor.

“Kitaplar büyükannemin evinin verandasının ötesinde bir dünya olduğunu görmemi sağladı.” diyen Oprah Winfrey, kitapların ona, o anda izin verilenin ötesindeki olasılıkları görme gücü verdiğini de ekliyor.

Elon Musk
Tesla’nın CEO’su olmadan çok önce ve hatta PayPal’ı bile kurmadan önce genç Elon Musk, günde 10 saate yakın bilim kurgu romanları okuduğunu söylüyor.

Musk, verdiği bir röportajda henüz 9 yaşındayken Britannica Ansiklopedisinin tamamını da okuduğunu açıkladı.

Musk, roketler hakkındaki muazzam bilgisini hala kitap sevgisine borçlu olduğunu söylüyor. Bu konuda bu kadar çok şeyi nasıl bildiği sorulduğunda, “Çok fazla kitap okuyorum.” cevabını veriyor.

Kaynak: 9 of the most successful people share their reading habits