MENÜ

5 Aralık Pazartesi Paylaşımı “Kış Mevsimi Gelirken Sokak Hayvanlarını Unutmayalım”

Kış Mevsimi Gelirken Sokak Hayvanlarını Unutmayalım

Sokak hayvanları için neler yapabiliriz?

Her gün sokak hayvanları için yapabileceğiniz birçok şey var. İşte sizi zahmete sokmayacak ama onlar için çok önemli olan birkaç adım:

Dostlarımızın sokaklarda hayatta kalmalarını zorlaştıran ne yazık ki birçok sebep var. Bu konuda bizlere de onları koruma ve daha iyi yaşam şartları sağlama sorumluluğu düşüyor. Peki, sokak hayvanlarını korumak için neler yapılabilir?

Sahiplenin

En güzeli evinizin kapılarını bir hayvana, bir can dosta açmanızdır. Onunla birlikte yaşamaya başlamanın sizin hayatınızda ne kadar büyük değişiklikler yaratacağını anlamanız uzun sürmeyecektir. Can dostunuz da kısa sürede eve alışacak ve keyfine bakacaktır.

Misafir Edin

Eğer evinizin koşulları bir hayvanın uzun süre kalmasına uygun değilse yaralı, hasta durumundaki hayvanları kısa süreliğine misafir edin.

Ofisinizde Yer Açın

Ofisinizde onlar için küçük bir yer açın. Kısa süre içinde tüm ofis çalışanların can dostu olduğunu göreceksiniz. Ofiste yaşama koşulları uygun değilse iş yerinizin önünde bir kulübe yapabilir ve mama, su kapları koyarsanız bir hayvanın yaşamını kurtarmış ve ona destek vermiş olursunuz.

Kaputa Vurun

Kedilerin sıcak yer aradığında ilk gittikleri yerlerden biri arabaların altı veya motorlarıdır. Arabanızı çalıştırmadan önce tekerlekte ya da motorda bir kedi olup olmadığını mutlaka kontrol edin.

Kedi-Köpek Evleri Yapın

Karton, plastik ya da tahtadan yapılabilecek kedi-köpek evleri sokak hayvanlarının korunaklı bir yuvaları olması demek. Yapımı oldukça kolay olan bu evleri yağmura ve kara karşı dayanıklı olması için naylonla kaplamanız gerekiyor. Hiçbir şey yapamıyorsanız boş bir karton kutuyu naylon poşetle kaplayıp yan yatırabilir bir sokak kedisinin en azından kısa süreli konaklayıp ısınabileceği bir ortam yaratabilirsiniz.

Bir Kap Su Verin

Su, hayvanlar için hayattır. Sokak hayvanları için bir kap su mutlaka bulundurun. Metal ya da çelik su kapları suyu çabuk dondurur, kış aylarında bu tür kaplara su koymak yerine plastik kaplara su koymak ve bu suların ılık olmasına dikkat etmek daha mantıklı. Eğer suya bir damla zeytinyağı damlatırsanız suyun donmasını engelleyebilirsiniz.

Sularına Vitamin Takviyesi Damlatın

Kış aylarında insanlar gibi hayvanlar da hastalıklara karşı daha savunmasız hâle gelebiliyor. Geçirecekleri ufak bir üşütme bile bazen canlarını tehlikeye atabiliyor. Bu duruma engel olmak ve bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için sokağa koyduğunuz su kabına veterinerlerden alabileceğiniz vitamin takviyesi ekleyebilirsiniz.

Mama Vermeyi Unutmayın

Özellikle kar yağdığında yiyecek bulmak, sokak hayvanları için mümkün olmuyor. Marketlerde sokak hayvanları için satılan mamalardan alıp akşam eve giderken beş dakikanızı ayırarak mama kaplarına ya da kuru alanlara mama bırakabilirsiniz. Düşük bir ücret karşılığında kasaptan sakatat alıp hayvanlar için yol kenarlarına koyabilirsiniz. Mama alamıyorsanız evdeki artan yemekleri onlara verebilirsiniz. Hayvanlara bozuk yemek vermeyin. Soğuk havalarda direnci azalan hayvanlar için bir ishal vakası bile ölümcül olabilir.

Kaynakça: Anadoluhayat