MENÜ

6 Aralık Pazartesi Paylaşımı “2021 Okyanuslar İçin Yeni Bir Başlangıç Olabilir”

2021 Okyanuslar İçin Yeni Bir Başlangıç Olabilir

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) okyanusları korumanın önemiyle ilgili dünya genelinde farkındalık oluşturabilmek için 2021-2030 yıllarını Okyanus Bilimleri On Yılı ilan etti.

Okyanuslar atmosferdeki karbondioksidi soğurarak içlerine hapseder. Soluduğumuz havadaki oksijenin büyük bir kısmını okyanuslarda yaşayan fitoplanktonlar üretir. Ayrıca okyanuslar, pek çok canlıya besin ve yaşam alanı sağlar; iklimi düzenler; turizm, nakliye, balıkçılık ve diğer deniz kaynaklarına bağlı olarak ekonomiye de katkıda bulunurlar.

Okyanuslar canlıları etkilerken canlıların özellikle insanların da okyanuslar üzerinde etkileri var. Örneğin insan kaynaklı etkinlikler nedeniyle ortaya çıkan atıklar okyanusların kirlenmesine ve okyanuslarda yaşayan canlıların zarar görmesine neden oluyor. Fosil yakıtların yanması sonucu açığa çıkan sera gazlarının neden olduğu küresel ısınma okyanus akıntılarını etkiliyor ve iklim değişimlerine yol açıyor. Ayrıca aşırı, yasa dışı ve düzensiz avlanma ve su ürünleri yetiştiriciliği uygulamaları da okyanuslarda yaşayan canlıların yaşam alanlarının tahrip edilmesine sebep oluyor.

Dünya’nın yaklaşık %71’ini kaplayan okyanusların %80’inden fazlası henüz görüntülenebilmiş ya da haritalanmış değil, yani hâlâ keşfedilmeyi bekliyor. Dolayısıyla gezegenimiz hakkında öğreneceğimiz pek çok bilgi okyanuslarda gizli olabilir.

Kaynak: Bilimgenç