MENÜ

Türkiye 1. Oyuncu Beyinler Turnuvası Kayıtları Başladı


Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu tarafından gerçekleştirilecek olan Türkiye Oyuncu Beyinler Turnuvası için kayıtlar başlamıştır. Turnuvanın web sitesinde yer alan bilgiler aşağıdaki gibidir:

Turnuvaya ait web sitesine https://tr.tazof.org.tr/ bağlantısından ulaşılabilir.

Turnuva öğrencilerin zekâ gelişimine katkıda bulunmak, analitik düşünme teknikleri ile tanışmalarını ve bu becerilerini geliştirmelerini sağlamak, öğrencilere seçmeli zeka oyunları dersinde öğrendiklerini tekrar etme imkânı sunmak amacıyla düzenlenmektedir.

Turnuva, Türkiye genelindeki tüm resmi ve özel ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine açıktır.

(Bilim ve Sanat Merkezleri de okul olarak kabul edilecektir.)

Turnuva 3 kategoriden oluşacak ve turnuvaya tüm sınıflar düzeyinde katılım sağlanabilecektir. İlkokullar 1, 2, 3 ve 4. sınıflar, Ortaokullar 5, 6, 7 ve 8. sınıflar ve Liseler hazırlık sınıfı, 9, 10, 11 ve 12. sınıflar.

Turnuva 3 aşamadan oluşacaktır: İlk 2 aşama çevrim içi, final aşaması ise yüz yüze yapılacaktır. 1. aşamada il elemesi yapılacak ve katılan öğrencilerin %20’si 2. aşamaya geçmeye hak kazanacaktır. 2. aşama, tüm öğrenciler arasında il ve bölge fark etmeksizin yapılacak ve bu aşamaya katılan öğrencilerden %10’a giren öğrenciler Türkiye finaline katılma hakkı elde edecektir. Türkiye finali, finale katılmaya hak kazanan öğrencilerin bulundukları illerin merkezlerinde, eş zamanlı olarak yapılacaktır.

Turnuvaya katılım bireysel olarak yapılacak olup bir kısıtlama yoktur. İsteyen tüm öğrencilerimiz 10 TL katılım bedeli ödeyerek yarışmaya kayıt olabilirler.

Yarışma için örnek kitapçığa https://tr.tazof.org.tr/kitapcik adresinden ulaşabilirsiniz.
Yarışmanın takvimi https://tr.tazof.org.tr/takvim adresinde yayınlanmıştır.

Yarışma soru kategorileri şunlardır:

 1. Sudoku
 2. Bölgesel Sudoku
 3. Kendoku
 4. Apartmanlar
 5. Çit
 6. Kakuro
 7. İşlem Karesi
 8. ABC Bağlama
 9. Sihirli Piramit
 10. Patika
 11. Amiral Battı
 12. Yıldız Savaşları
 13. Kare Karalama
 14. Çarpmaca
 15. Futoshiki
 16. Pentominolar
 17. Metaforms/Numbers/colours

(oyunları tarzı çıkarım soruları)

Yarışmaya Nasıl Çalışırım?

Örnek soru kitapçığında kategorinize uygun soruları çözmenin yanında yarışmaya katılmak isteyen ALKEV’li ilk ve ortaokul öğrenciler için bu soru kategorilerinin yer aldığı daha fazla örnek soru ve uygulama tavsiyelerine https://classroom.google.com/c/Mjk1MDA4MzMzMDk0?cjc=jkzekg7 adresindeki Google Classroom sınıfından ulaşabilirsiniz. (Bu sınıfa sadece okul hesaplarıyla ulaşmanız mümkündür.)

Yarışmaya katılacak olan tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz.