MENÜ

4.Sınıflar Ankara Gezisi – Nisan 2014

Atatürk’ün “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.” sözünden yola çıkarak; milli egemenlik fikrinin genç nesillerce, gönülden benimsenmeleri ve yaşatmaları amacıyla 24-26 Nisan tarihleri arasında 4. sınıf öğrencilerimizle Ankara’ya gezi düzenledik.

Anıtkabir ziyareti ile başlayan gezimiz, Kurtuluş Savaşı’nın planlarının yapıldığı, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş hazırlıklarına mekân olan ilk meclis, Kurtuluş

Müzesi, İkinci Meclis gezilerinin ardından 15 yıl süreyle Ata’mızın na’şına ev sahipliği yapan Etnografya Müzesi’ni ziyaret ettik.

Ayrıca kendine özgü koleksiyonları ve dünyanın sayılı müzeleri arasında yer alan Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni ve Türkiye’nin enerji kaynakları ve teknolojisinden oluşan zengin sergi malzemelerinin bulunduğu Maden Teknik Arama kompleksini de gezme fırsatı bulduk.

Son olarak Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan Atatürk’ün evinin benzerini gezdik. Ardından yeni TBMM’ ye giderek günümüzde milletvekillerinin genel kurul toplantılarını yaptıkları salon hakkında görevlinin yaptığı bilgilendirme sunumunu izleyerek gezimizi tamamladık.