MENÜ

Uluslararası Gençlik Ödülü


Uluslararası Gençlik Ödülleri – The Duke Of Edinburgh’s International Award

Uluslararası Gençlik ÖdülüOkulumuz, yakın bir zamanda İngiltere merkezli The Duke Of Edinburgh’s International Award (Uluslararası Gençlik Ödülleri) Programına kabul edilmiştir.

The Duke of Edinburgh’s International Award, 14 ile 24 yaşları arasındaki tüm gençlerin katılabileceği heyecanlı bir kişisel gelişim programıdır. Programın amacı gençleri, kendi hayatlarında, yaşadıkları toplumda ve dünyada bir fark yaratmalarını sağlayacak yaşam becerileri ile donatmaktır. 1956 yılında Edinburgh Dükü Prens Philip tarafından kurulduğundan bu yana, 140 ülkede ve bölgede 8 milyonu aşkın genç Ödül Programına katılmıştır. Türkiye’de 2003 yılından bu yana 3000’i aşkın genç Ödül Programını tamamlamış; 2020’ye kadar hedef 20.000 gence ulaşmaktır.

Program üç farklı kategoriden oluşmaktadır. Bunlar; bronz, gümüş ve altındır. Her bir kategoride uygulanan Ödül Programı dört bölümden (altın kategorisinde toplam beş kategoriden) oluşmaktadır. Bunlar; Beceri GeliştirmeFiziksel Gelişim ve Toplum Hizmeti’dir. (Altın için ayrıca Toplumsal Uyum Projesidir). Programın tamamlanmasına yakın bir tarihte ise Macera ve Keşif Yolculuğu bölümü ile kamp deneyimi eklenir.

Bölümlerin temel amacı;

  1. Beceri Geliştirme: Gençlerin yeteneklerini ve yeni  ilgi alanlarını keşfetmelerini sağlamak ve becerilerini geliştirmek,
  2. Fiziksel Gelişim: Gençleri spor yapmaya teşvik etmek,
  3. Toplum Hizmeti: Başkalarına ve topluma yararlı bir hizmette bulunmaya özendirmek. Bu bölüm, toplumun bireylerinin birbirlerine ihtiyacı olduğunu vurgulamakta ve bu nedenle gönüllü yardımın önemini göstermeyi amaçlamaktadır.
  4. Toplumsal Uygum Projesi: Yalnızca Altın Kategoride tamamlanması gereken bu bölüm gençlerin daha önce hiç birlikte olmadıkları kişiler ile yabancı bir ortamda bir amaca yönelik faaliyette bulunarak yaşam becerilerini geliştirmelerini sağlamayı amaçlamaktadır.

Konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için uluslararası web sayfası www.ugo.org.tr ve Türkiye web sayfası www.intaward.org adreslerini ziyaret edebilirsiniz.

Kayıt Başvuru Formu için tıklayın 2019 Lise Ön Kayıt Başvuru bilgileri için tıklayın