MENÜ

16 Eylül Pazartesi Paylaşımı “Hayatın Anlamı”

Hayatın Anlamı

Eski zamanların birinde bir adam hayatın anlamının ne olduğuna takmış kafayı. Bulduğu hiçbir cevap ona yeterli gelmemiş ve başkalarına sormaya karar vermiş. Ama aldığı cevaplar da onu tatmin etmemiş. Fakat mutlaka bir cevabı olmalı diyormuş. Herkese bunu sormaya karar vermiş.

Köyler, kasabalar, ülkeler dolaşmış; bu arada zaman da durmuyor tabii. Tam umudunu yitirmişken bir köyde konuştuğu insanlar ona,
“Şu karşıki dağları görüyor musun?  Orada yaşlı bir bilge yaşar, istersen ona git. Belki o sana aradığın cevabı verebilir.” demişler.
Çok zorlu bir yolculuğun ardından bilgenin yaşadığı eve ulaşmış adam. Kapıdan içeri girmiş ve bilgeye hayatın anlamının ne olduğunu sormuş. Bilge, “Sana bunun cevabını söylerim ama önce bir sınavdan geçmen gerekiyor.” demiş. Bilge, bir çay kaşığı vermiş adamın eline ve içine de silme bir şekilde zeytinyağı doldurmuş. “Şimdi çık ve bahçede bir tur at, sonra tekrar buraya gel. Yalnız dikkat et kaşıktaki zeytinyağı eksilmesin, eğer bir damla eksilirse kaybedersin.” demiş.
Adam, gözü çay kaşığında bahçeyi turlayıp gelmiş. Bilge bakmış:

“Evet, kaşıkta yağ eksilmemiş. Peki, bahçe nasıldı?” demiş. Öylece kalakalmış adam.
“Ama ben kaşıktan başka bir yere bakamadım ki…“ demiş. Bunun üzerine bilge, “Şimdi tekrar bahçeyi dolaş. Kaşık yine elinde olacak ama bahçeyi inceleyip gel.” demiş. Adam; tekrar bahçeye çıkmış, gördüğü güzelliklerden büyülenmiş, muhteşem bir bahçedeymiş. Geri geldiğinde bilge, adama bahçenin nasıl olduğunu sorunca gördüğü güzelliklerden büyülendiğini anlatmış adam. Bilge gülümsemiş: “Ama kaşıkta hiç yağ kalmamış.” demiş ve eklemiş:

“Hayat senin bakışınla anlam kazanır. Sadece bir noktayı görürsen hayatın akıp gider, sen farkına varamazsın… Ya da görebileceğin tüm güzelliklerin tam ortasında hayatı yaşarsın, akıp giden zamanın anlam kazanır. Kısaca hayatının anlamı, senin bakış açında gizlidir.”

Kaynak: Seçme Hikayeler