MENÜ

10 Kasım 2023… HER YERDE ATATÜRK

Mustafa Kemal’i düşünüyorum;
Ölmemiş bir Kasım sabahı!
Yine bizimle beraber her yerde.
Yaşıyor dört köşesinde vatanın
Mustafa Kemal’i düşünüyorum:
Altın saçları dalgalanıyor rüzgârda,
Mavi gözleri ışıl ışıl görüyorum.
Uykularıma giriyor her gece.
Elllerinden öpüyorum.

Ata’mızın aramızdan ayrılışının 85. yılı bugün. Yüreklerimizi titreten özlemin, sana duyduğumuz minnet; bize duyduğun güvenin sorumluluğunu göğsümüzde taşımaktan duyduğumuz onur ve gurur. Hepsini bir arada yaşıyoruz bugün. En çok da her yerde hissediyoruz seni. Sanki devrilen yıllar daha da perçinliyor hislerimizi. Devrimlerin, büyük ideallerinle ya da bazen tek kelimenle yolumuzu değiştirmeye, aydınlatmaya devam ediyoruz.

ALKEV Özel Fen ve Anadolu Lisesi – ALKEV Özel İlkokul ve Ortaokulu olarak Atatürk’ü Anma Günü her yıl olduğu gibi bu yıl dönümünde de Atatürk’e olan sonsuz özlemimizi dile getirerek gerçekleşti. Saat 09.05’te çelenk sunumu ile başlayan törenimiz, ALKEV Özel Lisesi müdür yardımcımızın günün anlam ve önemini belirten konuşmaları ile devam etmiştir.

“Uygarlık doruğunun merdiveni sanattır.” diyen Ata’mızın bu sözlerini kendilerine rehber edinen “Küçük Hanımlar”ımızın kalplerinden taşan sesler “Çocuk Kalbimle Atatürk” şarkısıyla kulaklarımızda yankılandı. Atatürk’ün çocuklarının her daim onun izinde, her daim onun ışığında olacağını bize yürekten hissettirdi. “Ey Türk Gençliği, övün, çalış, güven ” diyen Atalarına “Biz Atatürk Gençleriyiz” şarkısıyla seslenen Türk gençliğinin oratorya ve drama gösterisiyle devam eden anma töreni “Bu Yüzden Atatürk” başlığıyla oluşturulan bizi millet yapan mihenk taşlarının birleşerek vatanımızı oluşturmasıyla son buldu.

Bu gün yatağımdan hür kalkıyorsam
Ekmeğim ak suyum berraksa,
Ağaçlar çiçek açıyor
Topraklar ısınabiliyorsa,

Sesim gür çıkıyor
Özgür özgür bakabiliyorsam,
Sen varsın gözbebeklerimde
Sen varsın Atatürk’üm sen varsın.
Yazabiliyorsam gönlümce
Okuyabiliyorsam…
Kazabiliyorsam toprağımı
Gün ışığında çapa kürek elde,
Çalışabiliyorsam gece gündüz
Ekip biçebiliyorsam dileğimce,
Sen varsın yüreğimde
Sen varsın Atatürk’üm sen varsın.

AYRILMAYIZ YOLUNDAN!

Seni çok özleyen cumhuriyetin evlatları…