MENÜ

ALKEV’de Sanat Haftası 2. Gün – Nisan 2019

ALKEV’de Sanat Haftası’nın ikinci gününde, İngiliz Ressam Ned Pamphilon’un resimlerinden Göbeklitepe’ye yolculuk yaptık.

BASIN BÜLTENİ

Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher

İngiliz ressam Ned Pamphilon’un Göbeklitepe ile ilgili gözlemlerinin ve tuvale aktarımlarının yer aldığı Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher sergisinde yer alan bazı eserler ALKEV tarafından hazırlanan sergide yerini alıyor. 

Birbirinden renkli İstanbul resimleri ve Mustafa Kemal Atatürk’e duyduğu hayranlıkla resmettiği Atatürk temalı eserleri ile sanatseverlerin yakından tanıdığı İngiliz ressam Ned Pamphilon’un, 2015 yılından bu yana çalışmalarını sürdürdüğü Göbeklitepe: Türkiye’nin Kültür Tacında Yepyeni Bir Mücevher isimli sergisinden bazı eserlerin replika baskılarını sanatsever ve öğrencilerle buluşturan ALKEV, serginin kapılarını 16 Nisan’da açıyor.

Göbeklitepe kazı alanına yaptığı inceleme gezisinde görme şansı yakaladığı yapı ve figürlerden çok etkilenen Pamphilon, Göbeklitepe’nin dünyanın tarihine ışık tutuğu ve Türkiye’nin bu önemli hazinesinin global sanat platformlarında daha sık yer alması gerektiği düşüncesiyle çalışmalarına başlamıştı. Sanatçı sergiye yönelik düşüncelerini şu sözlerle ifade ediyor: 

“Göbeklitepe’yi yalnızca toz toprağın içinde bulunmuş T şekilli bir grup kalıntı olarak mı görmeliyiz, yoksa Türkiye’nin kültür tacındaki bir diğer değerli taş olarak mı? Suriye sınırına böylesi yakın bir noktada, Şanlıurfa’da bulunan Göbeklitepe, son dönemde büyük değişimlerin ortasında kısılıp kaldı. Belki de şimdi burası, bölgede ve ötesinde daha barışçıl tasavvurların oluşmasına katkıda bulunabilir. İnsanlık tarihine yönelik bu taptaze anlayış, yeni bir Rönesans’ın tohumlarını ekebilir.”