MENÜ

Hafıza Teknikleriyle Daha Verimli Öğrenme – Eylül 2015

Öğrenciler verimli çalışma yöntem ve tekniklerini kullanmadan uzun süreli bağımsız çalışmayı öğrenemezler. Bağımsız çalışabilmek için gerekli ve temeli oluşturan öğrenme-çalışma tekniklerini kazandırmak amacıyla, bizler, ALKEV Yabancı Dil Öğretmenleri bu temel bilgi doğrultusunda yıllar önce çalışmaya başladık. Bu konuda hafıza teknikleri önemli bir rol oynamakta. Bu yolla öğrenciler dil kurallarını ve kelimeleri daha kalıcı öğrenebilmekteler.

Öğrencilerimize daha fazla yöntem ve teknik gösterebilmek amacıyla deneyimli bir Almanca öğretmeni olan Peter Heinrich yönetimindeki iki günlük seminerde konuyu daha derinlemesine inceledik.

 

Effektiveres Lernen Durch Mnemotechniken

Die SchülerInnen können ohne effektive Lern- und Arbeitsmethoden nicht dauerhaft selbständig lernen. Ausgehend von diesem Grundsatz hatten wir, Fremdsprachenlehrer an der ALKEV uns schon vor langer Zeit Gedanken darüber gemacht, unseren Schülern die hierfür nötigen und grundlegenden Lern- und Arbeitstechniken zu vermitteln. Dabei spielen die Mnemotechniken eine entscheidende Rolle. Mit Mnemotechniken können sich die SchülerInnen die Regeln und die Vokabeln besser einprägen und merken.
An einem zweitägigen Seminar durch die Leitung Peter Heinrichs, den erfahrenen DaF Lehrer, haben wir uns mit diesem Thema intensiver auseinandergesetzt, damit wir unseren Schülern noch mehr Lerntipps anbieten können.