MENÜ

İstanbul’un Kurtuluşu – Ekim 2017

Bugün 6 Ekim 2017. Evet bundan tam 94 yıl önce 6 Ekim 1923’te İstanbul’umuz düşman işgalinden kurtulmuştu.

İstanbul bundan tam 94 yıl önce düşman işgalinden kurtuldu. Osmanlı Devleti, Almanya’yla girdiği Birinci Dünya Savaşı’ndan yenik çıkmıştı. Daha da kötüsü 30 Ekim 1918’de koşulları çok ağır olan Mondros Ateşkes antlaşması imzalamıştı. Bu ateşkes ile Osmanlı Devletinin bütün toprakları savaşı kazanan ülkelerin her türlü işgaline açık bir hale geliyordu. Bu durum, Osmanlı Devleti için büyük bir kargaşanın başlangıcıydı. Anlaşma gereği 13 Kasım 1918’de yabancı devletler İstanbul’u işgal ettiler. İstanbul’un işgal edildiği gün Mustafa Kemal Atatürk de İstanbul’a geldi ve Dolmabahçe önlerindeki yabancı kuvvetlere ait donanmayı göstererek kendinden ve Türk Milletinden emin “Geldikleri gibi giderler” dedi.

İşte bu kendinden emin ve kararlı ifadeden sonrasını hepimiz biliyoruz. Zorlu, çetin ama Mustafa Kemal’in ve Türk insanının azmi ile başarılan, Türkiye Cumhuriyeti’nin yolunu açan Kurtuluş Savaşı’nın sonunda 6 Ekim 1923 tarihinde İstanbul da bağımsızlığına kavuştu.

Bizler de bilelim İstanbul’un değerini. Ne mutlu ki İstanbul’da yaşıyoruz. Ne mutlu ki ‘’ALKEV’’li olmaktan gurur duyan çocuklar olarak İstanbul’umuzun nefesini içimizde hissediyoruz.