MENÜ

Sayın Nazan Moroğlu’na “Mahmut Esat Bozkurt Ödülü” – Nisan 2018

Türkiye’nin ilk Kadın Hukuku Uzmanı, ALKEV Mütevelli Heyet Üyesi ve eski Kurucu Temsilcisi, Avukat Sayın Nazan Moroğlu’na “Mahmut Esat Bozkurt Ödülü” verildi. ALKEV Ailesi olarak mutluluk duyduk.

2018 MAHMUT ESAT BOZKURT HUKUK ÖDÜLÜ AV. NAZAN MOROĞLU’NA VERİLDİ

İstanbul Barosu Yönetim Kurulu’nun 2005 yılında oluşturduğu ve gelenekselleştirdiği Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülü, kadın hakları savunucusu Av. Nazan Moroğlu’na verildi.
İstanbul Barosunun 140. Kuruluş Yıldönümü ve 5 Nisan Avukatlar Günü kutlamaları çerçevesinde 8 Nisan 2018 Pazar günü Baromuz Merkez Bina Konferans Salonunda ödül töreni düzenlendi.
Törende, İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu, Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülünün gerekçesi hakkında kısa bilgi verdi.
Durakoğlu, Yönetim Kurulunca yapılan değerlendirme sonucu bu yıl ödülün Av. Nazan Moroğlu’na verilmesinin kararlaştırıldığını bildirdi.
Nazan Moroğlu’nun yıllardır toplumsal cinsiyet eşitliğinin bir biçimiyle de olsa sağlanmasına yönelik olarak çok özgün, çok özverili çalışmalar yaptığını, neredeyse hayatının çok büyük bir bölümünün böylesine bir çabaya adanmış durumda olduğunu söyledi. Durakoğlu şöyle devam etti:
“Mahmut Esat Bozkurt, özellikle de Medeni Kanunun yapımı konusunda ona çağdaş bir veçhe verilmesi ve Türkiye’nin çağdaş hukuka sahip olması konusunda özel çalışmaları olan bir bakan idi. Bozkurt-Lotus davasıyla da tanınmıştı. Dolayısıyla Medeni Kanunun yapılması ile başlayan bir süreçte onun çağdaşlaşmasına katkı veren bir ismin, şimdi aradan yıllar geçtikten sonra toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması konusunda özel çabalar gösteren bir isimle birleşmiş olmasının çok anlamlı olduğunu düşündük. Bu nedenle bugün Nazan Moroğlu’na böyle bir ödül vermiş olacağız”.
Başkan Durakoğlu daha sonra Nazan Moroğlu’nun özgeçmişini okudu ve Moroğlu’nu sahneye davet ederek bir buket çiçekle birlikte ödülü kendisine sundu.
Nazan Moroğlu yaptığı teşekkür konuşmasında, çalışmalarının takdir edilmesi, ödüle layık görülmesi, yakın çevresi tarafından bunun sevgiyle ifade edilmesinin kendisi için çok onurlu ve çok özel bir ödül olduğunu söyledi. Moroğlu: “Hukukun bu denli itibarsızlaştırıldığı bir dönemde Atatürk devrimlerinin ve laik hukukumuzun simgesi Medeni Kanunun Genel Gerekçesini yazan dönemin Adalet Bakanının adını taşıyan bu ödülün benim için anlamı çok büyük” dedi.
Önce ülkem demek zorunda olduğumuz ve Cumhuriyetin kuruluş felsefesini ve Atatürk devrimlerini yaşatmak için mücadeleye devam etmemiz gereken bir dönemin yaşandığına vurgu yapan Nazan Moroğlu, bu mücadelede kendisinin de bir nebze katkısı olabiliyorsa, bunu zamanının büyük kısmını bu çalışmalara ayırmasına destek veren ve özveriyle bu ortamı sağlayan ailesine borçlu olduğunu söyledi.
Nazan Moroğlu, “Mahmut Esat Bozkurt Hukuk Ödülünü, kazanılmış haklarımızı korumak, geriye gidişe karşı farkındalık yaratmak, demokrasinin temel ölçütü olan kadın erkek eşitliğinin her alanda yaşama geçirilmesi için birlikte mücadele ettiğim İKKB, İstanbul Barosu Kadın Hakları Merkezi üyeleri adına alıyorum” dedi. Moroğlu, ödül için İstanbul Barosu Başkanı Av. Mehmet Durakoğlu ve Yönetim Kurulu Üyelerine de teşekkür etti.

Nazan MOROĞLU, LL.M KİMDİR?
İstanbul’da doğdu. Alman Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. İ.Ü.’de Kadın Hukuku alanında yüksek lisans yaptı; kadın hukuku alanında ilk akademik çalışma olan “Kadının Soyadı” adlı master tezi 1998’da yayınlandı. Türkiye’nin ilk Kadın Hukuku uzmanı olan Moroğlu, Yeditepe Ü. Hukuk; MEF Ü. Hukuk Fakültelerinde  “Kadının İnsan Hakları Hukuku” dersini vermektedir.
Moroğlu, Yönetim Kurulu Üyesi olduğu İ.Ü. Hukuk Fakültesi Eğitim Vakfı ve (ALKEV) Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı kurucularındandır. Avrupa Birliği Kadın Hukukçular Derneği (EWLA) kurucu üyesidir.  TÜBAKKOM (Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Kom.) kurucu başkanıdır.2004 – 2006 dönemi İstanbul Barosu Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi. Halen Türkiye Barolar Birliği delegesidir.
2004 yılından beri İstanbul Kadın Kuruluşları Birliği (İKKB) Koordinatörlüğünü yürütmektedir.
2010-2014 döneminde, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Başkanlığını yaptı.
İstanbul Barosu Kadın Hakları Komisyonu, Kadın Araştırmaları Derneği ve Türk Hukukçu Kadınlar Derneği Yönetim Kurulu üyeliği ve başkanlığında bulundu.   “Aile İçi Şiddete Son” kampanyasının Hürriyet- İstanbul Valiliği ortak projesinin hukuk danışmanlığını yaptı.
Cumhuriyet Mitingleri hazırlık komitesi üyesi, Türkiye Aile Planlaması Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, Laik ve Bilimsel Eğitim Platformu- LABEP Yürütme Kurulu üyesi, TÜSAİD Kadın Erkek Eşitliği ile Eğitim Çalışma Grupları üyesi, Okulöncesi Eğitim Alt Çalışma Grubu Başkanı, Nazım Hikmet Vakfı Danışma Kurulu Üyesi olan Nazan Moroğlu -Prof. Dr. Erdoğan Moroğlu ile- evli; -Av. Dr. Seyfi Moroğlu ve Zeynep Moroğlu- iki çocuğu vardır.

Yayınları :

* Kadının Soyadı, İstanbul, 1998
* Türk Medeni Kanununda Eşlerarası Mal Rejimleri, Beta yay. 2002
* Kadınlarımızla Birlikte On Yıl, 1999
* First Decade in Women’s Studies, 1999
* Türk Medeni Kanunu ve Borçlar Kanunu (Moroğlu/Oktay/Şıpka), 2002
* Kadınların İnsan Hakları Bildirisi ve Ek ihtiyari Protokol, 2003
* TÜBAKKOM 1.Yılında, 2000
* Medeni Kanun Değişikliği İçin Eşitliğin İzinde 10 Yıl, 1998
* Avrupa Birliğine Giriş Süresinde Kadın Erkek Eşitliği   (Başbakanlık Kadının Statüsü Genel    Md.lüğü yayını), 1999
* Aile Mahkemeleri’nin Yasal Çerçevesi ve Uygulama Sorunları(İstanbul Barosu Yayını)
*Uluslararası Sözleşmelerde Kadın Erkek Eşitliği,(İstanbul Barosu y.2005)
* Kadının İnsan Hakları Sözleşmesi, CEDAW 30 Yılında, XII Levha;   İstanbul, 2009
* Kadın ve Yoksulluk, editör Nazan Moroğlu, 2011, TÜKD yayını
* Kadına ve Aile İçi Şiddete Son Vermek İçin Elele, 2. Bası, 2011, TÜKD yayını.
*Sürdürülebilir Geleceğe Ulaşmada Kadınların Rolü, (Moroğlu/Bilhan) 2014,  IFUW Kongresi
*Hukuki Açıdan “Çocuk”-“Gelin”, (Moroğlu/Serin) 2. Bası, 2014 İstanbul

Türk Hukukçu Kadınlar Derneği için yayına hazırladığı:

*Cumhuriyet Dönemi Hukuk Devrimi, 1994
*Nasıl Bir Seçim Sistemi, 1995
*Ekonomik ve Hukuki Açıdan Sermaye Piyasası ve Menkul Kıymetler Borsası, 1996

ALKEV (Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı) için yayına hazırladığı:

*Avrupa Birliğine Giriş Sürecinde Eğitim, ALKEV Eğitim Dizisi No.1
*Türkiye’de ve Dünyada Çocuk Hakları, ALKEV Eğitim Dizisi No.2
* Okul Öncesi Eğitim, ALKEV Eğitim Dizisi No.3

Aldığı Ödüller arasında:

 • Kadınca Dergisi, KADIN HAKLARI SAVUNUCUSU ÖDÜLÜ – 1998
 • Lions, MELWIN JONES ÖDÜLÜ – 2002
 • Rotary, MESLEĞİNDE BAŞARI ÖDÜLÜ – 2004
 • Kadriye Moroğlu Anadolu Lisesi, YILIN ANNESİ ÖDÜLÜ – 2005
 • Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, ÖNDER KADIN ÖDÜLÜ – 2008
 • Cumhuriyet Halk Evleri, CUMHURİYET SEVDALILARI ÖDÜLÜ – 2008
 • Dünya Üniversiteli Kadınlar Federasyonu – CHITRA GOSH ÖDÜLÜ,
 • HUKUK OKURYAZARLIĞI PROJESİ ile 2011
 • Beşiktaş Kent Konseyi, ONURLU YAŞAM ÖDÜLÜ – 2012
 • Working Mother Dergisi, 2012 Yılına Damgasını Vuran 25 ANNE ÖDÜLÜ
 • Hürriyet&Avon, GÜÇLÜ KADINLAR ÖDÜLÜ – 2016
 • Dil Derneği ONUR ÖDÜLÜ –  2017
 • Türkiye Yardım Sevenler Derneği 90. YIL ONUR ÖDÜLÜ – 2018
 • PEN Yazarlar Derneği – DUYGU ASENA ÖDÜLÜ 2018