MENÜ

8 Kasım Pazartesi Paylaşımı “10 Kasım Ölümsüz Bir Ölüm…”

“10 Kasım Ölümsüz Bir Ölüm…”

Sezar, İskender, Napolyon ayağa kalkınız, büyüğünüz geliyor…” (İtalyan radyosunun 10 Kasım 1938 tarihli anonsu)

10 Kasım 1938, saat 09.05…
O an sanki zaman durdu, bir an için sanki tüm dünya sustu.
Soğuk bir kasım gününde, yüreklerde hiçbir zaman sönmeyecek, büyük bir ayrılık ateşi yanmaya başlamıştı…
Yaşamını milletine adayan, bir imparatorluğun küllerinden ulus yaratan Atatürk’ün vefatı, tüm dünya basınında büyük yankı uyandırmıştı.
Şöyle ki;

Times Gazetesi, büyük önderin vefatının ardından şu sözlere yer vermiştir…

“O Türkiye’nin önceki kuşaklarından hiçbirine nasip olmayan özgürlük ve güven dolu bir hayat sağladı. Başarıları Türkiye’nin Avrupa devleti olmasını sağladı Yakın Doğu’nun tarihini değiştirdi.”

Mustafa Kemal Atatürk, bir ulusun ve hatta tüm dünyanın kaderini değiştiren ölümsüz bir insandır. Hayatının tümünü vatanına ve milletine vakfetmiş ve sonucunda adını tarihe altın harflerle yazdırmış, çok önemli bir liderdir.
Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatı mücadeleler ve savaşlarla geçmiştir. Başkomutan, kısa yaşamına sayısız ve tarifsiz başarılar sığdırmıştır.

Ayrıca Atatürk, sahip olduğu ince ruh ve barış yanlısı tutumu nedeniyle de savaş meydanlarında karşı karşıya geldiği düşmanlarının bile saygısını kazanmış, kendisine  “Dünya Lideri” unvanı verilmiş ilk ve tek liderdir.

Eşsiz lider Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyanın yakından takip ettiği ünlü Time dergisine, 4 yıl arayla tam 2 kez kapak olmuş ve 21 Şubat 1927’de derginin kapağını bir kez daha süslemiştir. Bununla birlikte Ata’mız döneminin liderleri içerisinden 21.yüzyıla geçebilen ve dünyada “başöğretmen” sıfatlı tek liderdir.

Bu büyük liderin düşüncelerini idrak etmek ve onun yolundan ayrılmamak, ülkemizin çağdaş medeniyet seviyesinin üzerine çıkmasının yegâne yoludur.
Ata’mızın yüzünü göremesek de, sesini duyamasak da; bizlere açmış olduğu yolda, gösterdiği hedefe doğru, onun ilke ve inkılapları doğrultusunda durmadan yürümek, bu hayattaki en önemli gayemizdir.

Aramızdan ayrılışının derin üzüntüsünü hissettiğimiz bu günde, kendisini saygıyla ve minnetle anıyoruz. Sen rahat uyu atam. Emanetin, Türk gençliğinin elinde ilelebet muhafaza ve müdafaa edilecektir.

Kaynak: www.hukukihaber.net