MENÜ

“Cumhuriyet” Gökçe Arslanca

“Cumhuriyet”

Bin dokuz yüzlü yıllar, yorgun Anadolu…

Mevsim sonbahar, kış yakın. Barut kokusu, top sesi, her yerde savaş var. Giden gelmiyor. Umutlar günden güne tükeniyor. Bir tas çorba, sıcak bir soba ısıtmaya yetmiyor yaralı yürekleri. Herkesin tek bir isteği var. Esaret altında değil hür bir vatan içinde yaşamak ama nasıl olacağını kimse bilmiyor.

Çaresizlik içinde günler geçerken Mustafa Kemal adında bir komutan Anadolu’ya geliyor. Tükenmiş milletime, güneş gibi sarı saçları, gökyüzü gibi parlayan mavi gözleriyle umut saçıyor. ‘’Vatan için birlik olmalı, düşmanı bu topraklardan çıkarmalıyız.’’ diyerek başlatıyor Milli Mücadeleyi… Gösterdiği yolda ilerliyor Türk milleti. Kışın buz gibi soğuğunu yeşeren umutlar ısıtıyor.

Yazmak gibi kolay olmuyor milli mücadele. Kanlar dökülüyor, nice canlar gidiyor. Öksüz, yetim kalanlar birde beşikte ki yavrusunu bırakıp mücadeleye koşan analar var. Korkar mı Türk milleti dört taraftan saldıran düşmandan, her köşesinde ölümsüz kahramanları var.  Korkusuzca vatan için mücadele etmiş milletim olduğundan ‘’Korkma’’ diye başlar marşım. Korkusuz olmayı öğrendik bizde Atalarımızdan.

Zor günlerdi, çetin geçti. Bu kadar mücadeleden sonra zafer bizimdi. Artık bahar gelmeli, çiçekler açmalı, güneş hep ısıtmalıydı bu kanla sulanmış toprağımızı. Atatürk dünyanın en iyi yönetim şekli Cumhuriyet’i ilan etti ve millete gururla seslendi ‘’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir.’’ dedi. O gün çiçekler açtı, bahar geldi vatanımızın her köşesine. O günden bugüne tam 97 yıl geçti.

Ata’mın en kıymetli emaneti Cumhuriyet sayesinde, kuşlar gibi özgürüm bugün güzel ülkemde. Milletimin kız çocuğu olarak düşününce Cumhuriyet ne demektir diye, ‘’Sahip olabileceğim en güzel şeydir.’’ diye haykırmak istiyorum sesimin ulaşabileceği her yere. Doksan yedinci yılını kutlayacak olmanın heyecanı var minik kalbimde.

29 Ekim sabahı erkenden kalkacağım. Ay yıldızlı bayraklarla her yeri donatacağım. Düşünerek Atalarımı, bugün dünden daha çok çalışacağım. Şanlı Türk bayrağımızı başarılarla dünyanın her köşesinde dalgalandıracağım. Kıymetli emanetiniz Cumhuriyet’e son nefesime kadar sahip çıkacağım.

Yüce Atam ve milletime;

Sonsuz saygı ve sevgiyle…

 ALKEV Özel Ortaokulu Öğrencimiz Gökçe Arslanca 5B
“ATATÜRK VE CUMHURİYET” konulu kompozisyon yarışmasında ikinciliği elde etmiştir.