MENÜ

Seminerler

ALKEV Özel Okulları Rehberlik Birimi olarak; eğitim öğretim yılı boyunca gerek kendi psikolojik danışmanlarımızın düzenlediği gerekse dışardan uzmanların katılımlarıyla gerçekleştirdiğimiz veli seminerlerimiz her yıl farklı konularla devam etmektedir. Bu çalışmalarımıza katılım sağlandıkça, okul-veli iletişimi daha da güçlenmekte, dolaylı olarak da öğrencilerimizin gelişimlerine katkılarımız artmaktadır.

Veli–Çocuk Atölyesi “Yaratıcılık” – Ocak 2020

7 Ocak 2020 tarihinde 1.sınıf öğrencilerimizin velileri ile birlikte katıldıkları “Yaratıcılık” Aile Atölyesinin birincisi Psikolojik Danışman Enis Aydın tarafından gerçekleştirildi. Öğrencilerimiz velileri ile birlikte farklı etkinlikler yaparak ve yaratıcılıklarını kullanarak keyifli zaman geçirdiler.


“Çocuk Ebeveyn Bağlanması ve Olumlu Ebeveynlik” – Eylül 2019

17 Eylül 2019 tarihinde Psikolog Dr. Gizem SÜRENKÖK tarafından “Çocuk Ebeveyn Bağlanması ve Olumlu Ebeveynlik” konusunda ALKEV Okulları Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bölümü olarak ilk seminerimizi gerçekleştirdik.
Anaokulu ve ilkokul velilerinin yoğun katılımı ile gerçekleştirilen bu seminerde bağlanma stilleri nelerdir? Hangi ebeveyn davranışları bağlanma sürecinde olumlu ve olumsuz etkilere yol açar? Olumlu ebeveynlik nedir? vb. konular üzerinde duruldu.


Sınırlar ve Kuralları Belirlerken Ebeveynlerin Rolü – Mart 2019

ALKEV Okulları Rehberlik Birimi çalışmaları kapsamında Veli eğitim seminerini, 07 Mart 2019 Çarşamba günü Dr. Öğr. Üyesi Neslihan ZABCI liderliğinde gerçekleştirdik. Anaokulu ve İlkokul velilerinin katılımı ile Sınırlar ve Kuralları Belirlerken Ebeveynlerin Rolü başlıklı seminerimizi gerçekleştirdik. Bu seminerde, Sınır nedir? Sınırlar iyi mi kötü mü? Nereye kadar izin verebilirim? Otorite sevgiye engel mi? Kuralları belirlerken nelere dikkat etmeliyiz? Gibi konulardan bahsedildi. Etkinliğe göstermiş oldukları yoğun ilgiden dolayı tüm velilerimize teşekkür ederiz.


“Yaratıcılık” Aile Atölyesi – Ocak 2019

1.Sınıf öğrencilerimizin velileri ile birlikte katıldıkları “Yaratıcılık” Aile Atölyesi Psikolojik Danışman Enis Aydın tarafından gerçekleştirildi. Velilerimiz ve öğrencilerimiz, birlikte yaptıkları yaratıcılık faaliyetleriyle keyifli ve verimli bir zamanı paylaştılar.


“Düşünme Becerilerinden Akademik Becerilere Yolculuk” Veli Semineri – Kasım 2018

21 Kasım Çarşamba günü, ilk ve ortaokul velilerimize yönelik olarak İstanbul Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Tamer ERGİN’in katılımıyla “Düşünme Becerilerinden Akademik Becerilere Yolculuk” konulu veli seminerimizi gerçekleştirdik. Çocuklarımızın gelişiminde en önemli konunun bilgi değil bilinç oluşturmak olduğu, bu konuda ailenin yönetici rolü, ailenin tutumlarının çocuğun akademik performansına yansımaları üzerine gerçekleşen seminerimiz velilerimiz tarafından ilgiyle izlendi.


“Çocukluk Dönemine Bakış ve Ailenin Rolü” Veli Semineri

Doç.Dr. İrem ERDEM ATAK tarafından sunulan, “Çocukluk Dönemine Bakış ve Ailenin Rolü” konulu seminerimizi anaokulu ve ilkokul velilerinin katılımı ile 11.10.2018 Salı günü gerçekleştirdik. Bu seminerde, gelişim dönemleri ve özellikleri ve bu dönemde karşılaşabilecek problemlerden bahsedildi. Velilerimize etkinliğe katılımından ve göstermiş oldukları yoğun ilgiden dolayı teşekkür ederiz.


Ebeveyn-Çocuk Atölyesi

2016-2017 eğitim öğretim yılında velilerimiz ve öğrencilerimizin beraber katılabileceği Yaratıcılık ebeveyn-çocuk atölyesi Enis Aydın tarafından düzenlendi. Atölyeye yoğun ilgiden dolayı 2 farklı oturumda, 2.sınıflar için 28 Şubat 2017 ve 3. Sınıflar için 07 Mart 2017 tarihleri şeklinde gerçekleşti.

Atölyemizde velilerimiz öğrencilerimizle beraber farklı etkinlikler gerçekleştirerek yaratıcı düşünme imkânı bulurken, hazırladıkları ürünleri katılan diğer ailelerle paylaşma ve yaratıcı ürünler ortaya koymanın tadını çıkardılar. Velilerimiz ve öğrencilerimizle beraber keyifli zaman geçirmenin mutluluğunu hep beraber yaşadık.


“Çocuk Eğitiminde Sınırlar” Semineri

Çocuklara sorumluluk bilincini kazandırmak, çocuklar eğitiminde sınırın önemi, anlaşılır sınırlar koymak, olumlu sonuç almak için izlenecek yollar ve ebeveyn-çocuk ilişkisini güçlendirmek hakkında bilgilendirme yaptığımız “Çocuk Eğitiminde Sınırlar” konulu seminerimiz velilerimizin katılımıyla 03.11.2016 Perşembe günü, okulumuzun konferans salonunda rehber öğretmenimiz Deniz YAZGAN tarafından gerçekleştirildi.

“Çocuk Eğitiminde Sınırlar” Semineri – Kasım 2016


Çocuğun Gözüyle Dünya Konulu Veli Semineri (Anaokulu ve İlkokul 1-4. Sınıflar)

Çocuğunuzun gözünden dünyayı tanımak, aile içi iletişimin ve disiplinin önemini fark etmek, aile içinde yaşananların çocuk üzerindeki etkilerine daha yakından bakabilmek amacıyla; 27 Ekim 2015 Salı günü, Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Sayın Yrd. Doç. Dr. Aylin SÖZER ÇAPAN tarafından sunulan “Çocuğun Gözüyle Dünya’’ konulu seminerimiz veli katılımıyla gerçekleşti.


Çocuklarda Davranış Eğitimi

14.05.2015 tarihinde velilerimize yönelik yaptığımız seminerimiz okulumuz konferans salonunda psikolojik danışmanımız Doğan ÜNER tarafından sunuldu. Seminerde, çocuklarla iletişim yöntemleri, çocuklarda istenmeyen davranışları engelleme, çocukların duygularını anlama, bunlarla baş etme yöntemleri ve çocukların sınırlarını belirleme konularında bilgilendirme yapılmıştır.


Anne-Çocuk İlişkisi

Annelik tutumları, annelerin çocuklarının hayatındaki rolü, çalışan annelerin yaşadıkları ve anneler ile çocuklarının ilişkisi hakkında bilgilendirme yaptığımız “Anne-Çocuk İlişkisi’’ konulu seminerimiz; 20/11/2015 Cuma günü, okulumuz Konferans Salonunda psikolojik danışmanımız Enis AYDIN tarafından gerçekleştirildi.